Stolica

14. november 2018

 

 

Tento školský rok žijeme na YouTube videách a dokumentárnych filmoch. Neviem čím to je, prišlo to celkom samo a vôbec som to neplánovala. Pozeranie videí a filmov tvorí nadpolovičnú väčšinu nášho formálneho učenia sa, čo by mi za normálnych okolností vôbec nevadilo, keby sme nemuseli k polročným skúškam pripravovať a chystať nejaké to portfólio, prostredníctvom ktorého ukážeme, čo sme sa za posledné mesiace naučili. Napriek tomu, že z tohto spôsobu vzdelávania nemáme žiadny hmatateľný výstup, je veľmi účinné a zanecháva na oboch deťoch trvalé stopy.

 

 

Hmatateľný výstup však bude treba – myslím, že skúšajúcim učiteľkám by nestačil dvojstranový zoznam dokumentov a náučných videí. Preto ma vždy poteší, keď sa deti rozhodnú že si nejakú tému spracujú. Pred mesiacom si Benjamínko vybral netradičnú tematiku: Čo hovorí stolica o našom zdraví. Veľmi ho nadchlo, že niečo také bežné, smradľavé a odporné je zároveň tak veľmi dôležité. Zaujalo ho, že je vlastne v záujme nášho zdravia pravidelne skúmať svoju stolicu, nech sa nám to zdá akokoľvek nechutné. Rozhodol sa vyrobiť informačný plagát o význame farby a konzistencie našej stolice, ktorý potom zavesíme k nám na záchod – aby sme mali všetky dôležité informácie vždy po ruke.

 

 

Ovplyvnený našim nedávnym jazykovedným okienkom si hneď všimol (a rozhodol sa zapracovať do plagátu), že stolica je homonymum a zároveň existuje mnoho synoným ku slovu stolica patriacich k rôznym hovorovým štýlom. Všetko si pekne rozvrhol, načrtol, premyslel a nakoniec napísal, namaľoval a nalepil. Bol to Benjamínov prvý úplne samostatne vymyslený, premyslený aj zrealizovaný projekt a je na neho patrične hrdý.

Plagát zatiaľ u nás na záchode nevisí, pretože nám prišlo trošku nehygienické ho tam zavesiť a potom po pár mesiacoch zvesiť a zobrať ukázať na polročné preskúšanie. Po januári však dostane svoje čestné miesto na záchodových dverách.

 

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *