Prišli sme, videli sme, snáď prídeme zas

30. jún 2013

 

 

Východ Slovenska je veľký, rozmanitý, krásny, príroda je tam ešte nádherne zachovalá, ľudia sa oveľa viac usmievajú a usmievajú sa hlavne očami a… povedala som už, že východ Slovenska je veľký? 16 dní určite nestačí. Možno za 16 týždňov by človek stihol uspokojiť svoju túžbu prezrieť si aspoň každý druhý kút tejto lahodnej zeme.

 

Ako som spomínala na začiatku, odchádzali sme z domu trochu nervózni (hlavne ja), len s veľmi základnou predstavou toho, kam ideme, ako sa tam dostaneme a čo vlastne uvidíme. Nakoniec to vôbec nebolo až také zlé, ako som čakala. Pretože ľudia radi poradia, odporučia a ukážu. Stačí sa opýtať. Stačí poprosiť. Stretli sme veľa ochotných ľudí, ktorí nás nasmerovali, ktorí pomohli. Nikdy sme nemali pocit, že otravujeme, vyrušujeme a obťažujeme. Je možné, že ľudia sú tu akísi láskavejší a priateľskejší než inde na Slovensku? Je možné, že sú “normálnejší“?

 

 

Počas tejto dovolenky sme si menili a upravovali plány takmer každý deň, čo bolo celkom zábavné. Nikdy sme s istotou nevedeli povedať, čo budeme robiť pozajtra. Veľmi príjemný stav. Vynechali sme Ochtínsku aragonitovú jaskyňu, aj Zádielskú tiesňavu, pretože sa nám zdalo, že by už toho na deti bolo príliš veľa. Nešli sme nakoniec ani do Vysokých Tatier, pretože hlásili na noc mínusové, a doobeda sotva nadnulové teploty a na to sme nemali oblečenie ani energiu. Museli sme sa veľmi pohotovo prispôsobovať počasiu, pretože sa menilo od neznesiteľných bezveterných horúčav, cez búrky a dážď až k uzimenej chmúrnosti, kedy sme na sebe mali oblečené snáď úplne všetko, čo sme mali so sebou a aj tak sme sa triasli.

 

Ešte jedna zaujímavá vec: Keď sme pred odchodom na východ náhodne spomenuli ľuďom, že tam ideme, hneď sa našli tí, ktorí z východu pochádzajú, alebo odtiaľ majú manžela, alebo tam istý čas žili, alebo tam boli na svadobnej ceste… a každý mal hneď niekoľko nápadov a tipov, kam sa určite, ale naozaj určite, musíme ísť pozrieť, pretože je to tam krásne, nádherné a určite nebudeme ľutovať! Keď sme prišli späť a spomenuli sme ľuďom, že sme boli na východe, hneď sa našli tí, ktorí z východu pochádzajú, alebo odtiaľ majú manžela, alebo tam istý čas žili, alebo tam boli na svadobnej ceste…a povedali nám o ďalších miestach a zaujímavostiach, o ktorých sme nevedeli, alebo sme im nevenovali pozornosť a obišli sme ich. Východ Slovenska ľudí očarí. Očaril aj nás.

 

Celú našu cestu po východnom Slovensku si môžete pozrieť na mape.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *