Miniuni – Svět miniatur

1.november 2018

 

 

V strede Ostravy, neďaleko historického centra, nájdeme maličké múzeum s názvom Miniuni – Svět miniatur. Návštevníci si môžu pozrieť modely slávnych budov sveta ako napríklad ostravskú vlakovú stanicu, egyptskú pyramídu, Akropolu, šikmú vežu v Pise, londýnsky Big Ben, pražské letisko či Staromestskú radnicu, holandské veterné mlyny, 7 divov starovekého sveta a ďalšie, postavené v merítku 1:25. Výstava miniatúr je doplnená o dočasnú výstavu modelov historických lodí, vrátane Titaniku. Popri štrkových chodníčkoch sa tiahnu koľajnice pre mini-vláčiky. Súčasťou interiérovej expozície je výstava Po stopách železničáře pre milovníkov vlakov a železničnej dopravy.

 

 

Parkov a múzeí s miniatúrnymi budovami máme v Čechách aj na Slovensku niekoľko, no ešte nikdy sa nám nepodarilo sa do žiadneho dostať. Až teraz. Modely sú roztrúsené po neveľkej záhrade s jazierkom, fontánou, stromami, kríkmi, kvetmi a kameňmi. Páčilo sa mi, že niektoré budovy boli oveľa väčšie ako my – čakala som totiž zmenšeninky do výšky pása. Približne 13 metrová Eiffelovka a asi 4 metrový Big Ben potešili. Pri každom modeli bola informačná tabuľa so základnými informáciami, fotografiou a niekoľkými zaujímavosťami o danej budove. Bolo to tak akurát – človek si rád prečítal a necítil sa zahltený.

Prehliadka zaberie menej než hodinu, takže si rozhodne netreba na návštevu Miniuni výstavy vyhradiť celý deň. Určite sa tu ale zastavte pri prehliadke hlavného námestia Ostravy – je to odtiaľ naozaj na skok.

 

 

Ako sa tam dostať:
Miniuni – Svet miniatúr sa nachádza blízko historického jadra Ostravy v komplexe výstavísk Černá louka. Parkovanie je možné pri komplexe

16.12.2018 bol atrakcia zrušená na neurčito. Plánuje sa prestavba a presunutie výstavy na iné miesto.

Prístupnosť/náročnosť/terén:
Parčík je prístupný pre kočíky aj malé deti.
Pre deti:
Miniatúry budov, modely lodí, hradov a vlakov, koľajnice po celom areáli.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Informácie o vstupnom, otváracích hodinách a plánovaných podujatiach nájdete tu: www.miniuni.cerna-louka.cz

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *