Vlastivedné domino

4. máj 2017

 

 

Princíp hry domino všetci poznáme: hráči striedavo prikladajú časti, ktoré k sebe patria a tvoria dominového hada. Dominom sa cvičí postreh a základné matematické operácie, preto ho zvyknú hrať skôr mladšie deti.

Vlastivedné domino má miesto čísel, bodiek alebo obrázkov informácie o našej vlasti – o Slovensku. Vlastivedné domino pravdepodobne nekúpime v žiadnom obchode, ale v priebehu doobedia si ho môžeme vyrobiť sami.

 

 

Pozháňame mapy, atlasy, encyklopédie a vhodné učebnice. Pripravíme si kartičky primeranej veľkosti z tvrdšieho papiera a pero či ceruzku. Veľkosť dominových kariet volíme podľa veľkosti písma detí-tvorcov. V zásade platí, že čím sú väčšie, tým je to pre deti pohodlnejšie. Nemusia sa až tak veľmi obmedzovať v dĺžke textu a nemusia sa stresovať, že sa im na kartičku nezmestí všetko čo chcú napísať.

Môžeme to poňať dvomi spôsobmi alebo ich kombináciou:

  1. Na jednej časti bude napísaná otázka, na druhej časti bude odpoveď. Napríklad: Ktorá je najdlhšia rieka na Slovensku? – Váh.
  2. Na jednej časti bude začiatok vety, na druhej časti bude jej dokončenie. Napríklad: Najdlhšia rieka na Slovensku je…  –  …Váh.

 

 

Deti si zvolili druhý spôsob a držali sa ho po celý čas. Párkrát som im do toho vstúpila, napísala som im začiatok alebo koniec vety a nechala ich doplniť zvyšok. No väčšinu si vymýšľali sami. Už dávno nám nič nešlo tak ľahko a s takou chuťou ako výroba tejto hry. Nakoniec sme pozvali Mirka, aby si s nami zahral a boli veľmi spokojní, že sa im domino tak pekne podarilo.

Domino môže slúžiť ako opakovacia pomôcka pre väčšie objemy informácii, a to nielen z vlastivedy, ale prakticky z čohokoľvek. Deti sa pritom učia niekoľkokrát: pri výrobe domina a potom vždy keď sa k nemu pri hre vrátia.

 

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *