Turniansky hrad

26. jún 2013

 

 

Turniansky hrad sa od hlavnej cesty spoza okna auta zdá byť celkom atraktívny. Stojí si na symetrickej homôľke nad Turňou nad Bodvou a tvári sa prívetivo. Človek namôjveru dostane chuť si na tú homôľku vybehnúť, aby si zrúcaninu pozrel zblízka.

 

 

Cesta na hrad netrvala dlho a je celkom pohodlná. Sprvoti v tieni sliviek, orechov a rôznych krov s červenými a čiernymi bobuľami, potom po kamenistom chodníku lemovanom pestrofarebnými kvetmi. Občas cez chodník prebehla jašterica. Predbúrkový teplý vietor odnášal bzukot hmyzu niekam k Hájskej doline. O chvíľu sme boli pod hradom.

 

Turniansky hrad je až na niektoré časti husto zarastený kríkmi a burinou. Mám pocit, že deti ani nevnímali, že sú na hrade. Sadli si k múru a nejavili záujem o ďalšiu prehliadku. Boli radi, že sa cez zelenú húštinu dostali až sem a my ich nenútime ísť ďalej. Nijako ich to tam neoslovilo a musím povedať, že ani mňa nie. Zlatý klinec výletu bol, keď sme zistili, že z hradu vidno naše auto. Tak sme mu zamávali, zjedli sme 7 veľkých rajčín a pobrali sme sa späť.

 

 

Ako sa tam dostať:
Potrebujeme sa dostať do Turne nad Bodvou. Tá sa nachádza na hraniciach Slovenského krasu, na juhu východného Slovenska, pri Moldave nad Bodvou.
Ak ideme od Košíc: Vojdeme do obce Turňa nad Bodvou a budeme pokračovať po hlavnej ceste smerom na Rožňavu. Hradný vŕšok necháme za sebou. Tesne pred tým, ako opustíme Turňu, uvidíme na pravo veľkú plochu, na konci ktorej je Reštaurácia pod Hradom. Tu sme nechali auto. Neviem, či je to oficiálne parkovisko, ale nikomu sme tam neprekážali.
Od parkoviska sa vydáme po poľnej ceste ako keby naspäť. Ideme, ideme, kým nenatrafíme na modrú značku, ktorá nás stočí v pravom uhle vľavo. Pokračujeme po modrej.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Jednoduchý krátky výlet. Pod hradom nájdeme modrú značku, ktorá nás po širokej, tienistej, nespevnenej ceste vedie pomedzi záhradky a záhradné domčeky. Neskôr sa cesta zúži na chodníček. Ide sa veľmi príjemne, výlet je orientačne nenáročný. Čím viac sa blížime k hradu, tým je chodník skalnatejší.
Modrá značka nás zavedie do sedla pod hrad, k turistickému smerovníku. Tu sa stočíme prudko vpravo a ideme po výraznom, ale už neznačenom chodníku až k hradu.
Hrad bol husto zarastený, pre malé deti takmer nepriechodný. Možno z jari, či neskoro na jeseň je to lepšie.
Pre deti:
Hrad. Kamene a skaly. Jašterice. Kvety. Kruhový výhľad.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Vybrali ste si tú najhoršiu a najťažšiu cestu na hrad 🙂 Jednoduchšia aj keď dlhšia cesta vedie z dedinky Háj cez lesík pozvoľna hore na hrad, alebo popri poli a potom yrochu prudšie po kamennej cestičke k hradu. V súčasnosti (r.2019) je hrad a okolie vykosene s nádherným výhľadom

    • 🙂 No,to je tak – keď niekto nepozná okolie a vyberie sa prvou cestou ktorá mu padne do oka! Ďakujeme za príspevok a navigáciu, v budúcnosti možno ešte využijeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *