Plavecký hrad

30. jún 2014

 

 

Už takmer 24 hodín lialo ako z krhly. Sedeli sme v stane a čakali sme, až prestane. Prestalo. Bol obed. Niečo sme zjedli, nastúpili sme do auta a vybrali sme sa naplniť svoju túžbu po pohybe. Po hodinách presedených v stane bolo pre nás životne dôležité sa hýbať, chodiť, liezť, hocičo…len nie sedieť na mieste. O 15 minút sme zaparkovali na okraji Plaveckého Podhradia a rozbehli sme sa hore kopcom smerom k Plaveckému hradu, do mokrého, listnatého lesa.

 

 

Boli ste už niekedy v lese, ktorý bol šťastný? Boli ste už niekedy v lese, ktorý sa usmieval, ktorý sa až chvel a vibroval od šťastia, spokojnosti a harmónie? Ja až donedávna nie. Znie to čudne, však? Šťastný les… Ale bolo to tak. Za tým si stojím. Bol šťastný a preto bol nádherný a iný a upokojujúci a taký, že to až nedokážem vyjadriť slovami. Kto vie, či taký býva vždy, alebo mal práve dobrú náladu a my sme ju mohli prežiť spolu s ním.

 

Plavecký hrad je dominantná, z diaľky viditeľná zrúcanina nad Plaveckým Podhradím. Bránu do hradu strážil oddychujúci holub, v hrade bolo pusto a ticho. Až na obrovského slimáka sme nestretli živú dušičku. Prechodili sme hrad krížom-krážom, pozreli sme sa cez všetky okná, prešli všetkými bránami, chvíľu sme pozorovali mrak ktorý plával pod nami a chvíľu zas mraky čo sa prevaľovali cez okolité kopčeky. Vietor fučal a trhal mraky na franforce. Tie sa však o chvíľu opäť lepili dokopy a leteli ďalej. Naokolo si rástol spokojný les. Pozliepané kamene hradu sedeli jeden vedľa druhého, tretí na štvrtom a piaty pod šiestym. Všetky spolu odolávali času a ľuďom.

 

 

Keď sme odchádzali, holub strážca si zobkal zrniečka pri chodníku a nás si vôbec nevšímal. Rozlúčili sme sa – s holubom aj s hradom. Benjamínko povedal, že sa sem ešte niekedy v budúcnosti určite vráti: „Až budem veľký a nájdem si dobrú, milú ženu a budem s ňou mať deti, tak potom sem prídeme. Lebo tento hrad sa mi veľmi páči. Je pekný. Tak aby ho aj oni videli. To by som bol smutný, keby ho oni nemohli vidieť.“

 

 

Ako sa tam dostať:
Plavecký hrad sa nachádza nad Plaveckým Podhradím. Plavecké podhradie nájdeme na západnom úpätí Malých Karpát.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Krátko na to, ako vyjdeme po modrej značke z obce Plavecké Podhradie, vojdeme do lesa. Budeme stále stúpať po širokom lesnom chodníku, až kým nedôjdeme k turistickému smerovníku Plavecký hrad. Odtiaľ budeme pokračovať vľavo po významovej značke ešte asi 2-3 minúty a sme pri hrade.
Aj po celonočnom a takmer celodennom daždi bol chodník bez problémov schodný a takmer bez blata.
Trasa z Plaveckého Podhradia k hradu má necelé 2 km. Celkové prevýšenie je asi 170 m. Dospelý človek prejde trasu za 40 minút.
Pre deti:
Po ceste k hradu je veľa popadaných stromov, ktoré sa dajú preliezať a podliezať.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Dobrý deň,

    prečítal som si Váš príspevok ohľadom Plaveckého hradu, no dosť mi tam chýba aspoň krátky popis z histórie hradu. Síce tu máme nejaké tie fotografie a popis cesty (v krátkosti aj súčasný stav hradu), no tá história (aspoň v krátkosti) mi tu chýba.

    • Dobrý deň, Daniel, chápem čo píšete. Ale ono to bude asi tým, že články berieme ako náš osobný denníček/zápisníček a spôsob zdieľania a informovania našej rodiny a kamarátov o tom, čo robíme, kde sme boli a čo sme videli. V žiadnom prípade si nedávame za cieľ byť turisticko-informačným portálom, preto sa zvyčajne nezameriavame na fakty, ktorá sa dajú bežne nájsť na iných (týmto smerom zameraných) stránkach.
      Ale ak máte chuť, pokojne môžete doplniť informácie o histórii cez komentár a my na to upozorníme na konci článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *