Cerová – Rozbehy

2. júl 2014

 

 

Rozbehy, časť obce Cerová, sú ideálnym miestom pre lenivých turistov. Netreba chodiť ďaleko, ani vysoko. Na jednom mieste čakajú hneď tri turistické atrakcie: veterná elektráreň Cerová, rozhľadňa a hrad Korlátko.

 

Najprv sme zamierili k veternej elektrárni. Modrá turistická značka vedie tesne popri štyroch stožiaroch s vrtuľami, ktoré sa otáčali vo vetre. Keby sme po značke pokračovali ďalej, dostaneme sa až k vodnej nádrži Buková pod hradom Ostrý kameň. My sme sa však prešli len na lúku k stožiarom, posedeli sme si v tráve, chvíľu sme pozorovali otáčajúce sa lopaty vrtúľ a pobrali sme sa tou istou cestou späť.

 

 

Pri ceste, hneď za dedinou je novopostavená rozhľadňa. Trochu mi pripomínala slimačiu ulitu. Len…sme veľmi nepochopili, prečo ju postavili práve tu, keď z nej nie je vidieť o veľa viac než z lúčky pod rozhľadňou. Prišlo nám to také samoúčelné – rozhľadňa pre rozhľadňu, bez výraznejšieho zmyslu. Deťom to ani trošku nevadilo. Všetko, na čo sa dá vyliezť, a čo je vyššie ako zem, je dobré a zaujímavé.

 

 

Od rozhľadne sme zbehli druhou stranou na cestu, po ktorej sme o chvíľu prišli k šípke čo označovala odbočku k hradu Korlátko. Prešli sme popri lesíku a tam sme sa zastavili, pretože nad chodníkom bola tabuľa s nápisom: Zákaz vstupu. Súkromný pozemok. Naše extrémne zásadové mladšie dieťa si tabuľu prečítalo a zhodnotilo, že keď sa tam chodiť nesmie, tak tam nepôjdeme. Bolo veľmi ťažké mu vysvetliť, že sú ľudia, ktorí si takéto tabule dávajú priamo na turistický chodník a tým sa z nejakého nepochopiteľného dôvodu snažia zabrániť turistom, aby tento označený chodník používali a to len preto, že si kúpili kus lesa, cez ktorý chodník prechádza. Zdalo sa, že rozumie, čo mu chceme povedať, ale nebol celkom uzrozumený s tým, že ideme zákaz porušiť.

 

 

Nakoniec sa s tým zmieril a mohli sme pokračovať k peknučkej, milej zrúcanine medzi skalami. Z Korlátka je výhľad doďaleka, ponad stromy, polia, až na kopce na obzore. Uvideli sme aj čierne mraky, ktoré už zatienili žlté lány v diaľke. Zišli sme späť k autu. Pršať začalo až o chvíľu.

 

 

Ako sa tam dostať:
Cerová sa nachádza na západnom úpätí Malých Karpát. V Cerovej odbočíme na Rozbehy. Prídeme do Rozbehov, prejdeme celú obec a zaparkujeme pri cintoríne na kraji obce, pri turistickom smerovníku.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
K veternej elektrárni sa od cintorína v Rozbehoch dostaneme po modrej turistickej značke, po asfaltovej ceste. K prvej vrtuli je to necelých 5 minút chôdze.
Rozhľadňa je hneď pi cintoríne.
K hradu treba prejsť kúsok ďalej. Najprv po žltej turistickej značke prejdeme po asfaltovej ceste, po asi 500 metroch uvidíme pri ceste šípku, ktorá nás navedie vpravo k hradu Korlátko. Po žltej významovej značke prejdeme popri lese, cez les a pred sebou uvidíme hrad. Od cintorína v Rozbehoch je to možno 10-15 minút prechádzkovým tempom.
Pre deti:
Veterná elektráreň. Dá sa prísť až celkom k stĺpom a pozerať sa na vrtuľu priamo nad hravou.
Rozhľadňa. Sú pri nej lavičky.
Hrad Korlátko. Na malé deti treba dať pozor, na niektorých miestach hrozí pád z výšky.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *