Filmový anjel v Háji

27. jún 2013

 

 

Vidno ho už od cesty k Háju. Stojí tam, otočený na juh, hlava sklonená, jedno krídlo chýba.
 

Prešli sme drevenou bránou Hájskeho cintorína. Cez trávu a vietor sme sa dostali až celkom k nemu. Teraz sme uvideli, že sa jemne usmieva, polku tela má rozstrieľanú, že chýbajúce krídlo leží na zemi pod mladým orechom.

 

 

Benjamínovi sa anjel veľmi páčil. Deti rozbehli debatu o vojne, anjeloch, strieľaní, vojakoch a smrti. Zaujímalo ich to tým viac, čim viac sme im boli neschopní zmysluplne odpovedať. Čo poviem na otázku: „A to ako sa ľudia môžu strieľať?! Však to tých druhých bolí!“ ?

15 metrový filmový anjel je filmová rekvizita darovaná obci Háj za to, že poskytla priestor pre filmový štáb na svojom futbalovom štadióne. Anjel si zahral vo filme Za nepriateľskou líniou. Socha anjela nie je z kameňa, je to v podstate polystyrén natretý na sivo. Aj napriek tomu si k nemu ľudia vychodili cestičku pomedzi tuje a Hájčania si na cudzích na cintoríne zvykli.

 

Kto má rád anjelov a čudné zaujímavosti, toho krátka zastávka pri ústí Hájskej doliny určite pohladí a poteší.

 

 

Ako sa tam dostať:
Musíme sa dostať do obce Háj. Od Košíc ideme na Moldavu nad Bodvou. Prejdeme Moldavu aj Drienovec a o chvíľu pred sebou uvidíme Turniansky hrad. Budeme odbočovať vpravo, na Háj. Hrad bude po ľavej ruke. O chvíľu vojdeme do Hája. K Anjelovi vedú šípky, ale je vidno z ďaleka a je jednoduché k nemu trafiť. Parkujeme pred bránou cintorína.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Od brány cintorína ideme necelých 200 metrov cez trávu, hore do briežka.
Pre deti:
Anjel. Naše boli nadšené.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *