Jasovská jaskyňa

25. jún 2013

 

 

Ráno o 5tej sme otvorili oči. Na stan nám pršalo. Zavreli sme oči a pospali sme si do 6stej. Bolo to jasné – dnes sa ide do Jasovskej jaskyne a tú otvárajú až o 9tej.
 

 

 

K Jasovskej jaskyni netreba kráčať do kopca, ako to u mnohých jaskýň býva. Vstup sa nachádza na okraji obce Jasov. Na schodoch pred jaskyňou už stáli 3 školské triedy. Čakali a dostávali posledné inštrukcie od učiteliek: „Nezaostávaj! Nerob hluk! Nechytáme! Neničíme! Nekričíme! Nestrkáme sa! Nebežíme! Neodhadzujeme odpad! Nechodíme mimo chodníčkov! Počuli ste aj vy vzadu, dievčence? Vladka! Počula si?“ Zaujímavé bolo, že nakoniec najväčší hluk v jaskyni robili učiteľky, ktoré po deťoch neustále vrieskali, aby boli tichšie (mne sa zdali celkom tiché) a aby pobehli (nevraveli náhodou, že nemajú bežať?). Niekedy je náročné uspokojiť učiteľa.

 

 

Pripojili sme sa teda k tejto veľkej skupine a vošli sme do jaskyne. Prehliadka bola tradične rýchla a výklad strojový, ale už som to očakávala. Nevadí. Jasovská jaskyňa je veľmi pekná, aj keď nie je možno až tak známa. Je to krasová, vápencová klasika vytvorená riekou Bodvou. Deti sa hrali na permoníkov a netopierov, Mirko fotil, ja som sa snažila nestratiť prehľad o tom, ktorou chodbou mizne posledná pani učiteľka a všetci štyria sme sa navzájom upozorňovali na diery a priepasti, balvany a drobné kvaple, lesklý povrch stalagnátov, netopiere, jazierka a všetko, čo sa nám zdalo zaujímavé. Takéto naše hromadné presmerovanie pozornosti a spomalenie tempa malo za následok stratu vizuálneho kontaktu so skupinou. Našťastie skupina robila dostatočne veľký hluk a vždy sme ju nejako našli a dobehli.

 

Na záver sme si pozreli kosti medveďa, líšky a vlka, ktoré tu našli a bez ďalšej konzervácie nechali v jaskyni. Tiež sme si pozreli nápis, ktorý tu zanechali objavitelia jaskyne. Potom nás vypustili na denné svetlo. Boli sme povyše vchodu do jaskyne, možno 5 minút chôdze po štrkovom chodníku so zábradlím. Školáci sa rozbehli dole kopcom a o chvíľu boli pri vstupe do jaskyne, kde sme začínali. Keď sme ich dobehli, stáli okolo učiteliek, ktoré im dávali kontrolné otázky, aby zistili, čo si z výkladu zapamätali. Deti na to boli očividne zvyknuté a vedeli odpovedať na každú jednu otázku. Šikovné! Školáci dostali rozchod a vybalili desiatu. My sme sa pobrali k parkovisku, k autu. Už nepršalo.

 

 

Ako sa tam dostať:
Jasovská jaskyňa sa nachádza v obci Jasov. Jasov leží na hranici Slovenského Krasu, asi 25 km západne od Košíc. V obci nás k jaskyni navedú tabule. Parkujeme na neplatenom parkovisku, asi 200 metrov od vstupu do jaskyne. Pri parkovisku je kryté posedenie. 
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Prechod jaskyňou nie je náročný. Sú tam samozrejme schody, ale nie je to nič strašné. Jaskyňou sa ide iba tam (hore). Späť (dole) sa ide po povrchu, po štrkovom chodníku.
Pre deti:
Jaskyňa. Kosti zvierat na konci prehliadky.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Otváracie hodiny a cenník nájdete tu.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *