Oravský hrad

12. august 2017

 

 

Expozícia na Oravskom hrade je súčasťou Oravského múzea. Múzeám v hradoch a zámkoch, pri ktorých je povinný sprievodca a ide sa v organizovanej skupine, sa spravidla vyhýbame ako sa dá. Pretože je to zvyčajne nuuuuudnéééééé a dlllllllhééééé.

 

 

Spravili sme výnimku. Pretože sa mi zdalo, že tu to bude iné. Neviem prečo. Taký som mala pocit. Zaparkovali sme na parkovisku pod hradom. Pršalo. A potom zas nepršalo a potom zas pršalo. Kým sme sa obliekli, napili a našli dáždniky, pribudol tucet aut. Ľudia vystupovali a mierili k pokladni. Páni, to bude nával! Kúpili sme lístky a vyšli krátkou strmou cestou k hradnej bráne. Po chvíli si nás prišla vyzdvihnúť lektorka – sprievodkyňa: Adelka. Nás a ešte asi 20 ďalších ľudí. Viac sa ich na náš čas nenazbieralo.

 

Počas celej prehliadky striedavo pršalo a nepršalo. Všetci trochu zmokli a potom zas uschli. Ani sme si nevšimli. Prechádzali sme hradom a počúvali výklad. Obdivovali sme výhľad. Rozprávali sme sa. Teda hlavne ja som rozprávala – dopĺňala som ten výklad, ktorý bol, mimochodom, dostatočne stručný, dostatočne zrozumiteľný a dostatočne zaujímavý na to, aby zaujal aj 7-8 ročné dieťa. Samko ma ťahal dopredu, aby sme vždy boli čo najbližšie pri Adelke a všetko počuli. A tiež aby bol všade prvý a všetko videl ako prvý. V komnatách a chodbách hradu sa kde-tu mihli strážcovia, princezná a dvorné panie. Dve z nich nám zahrali na husle a na flautu.

 

 

Keď už sme boli takmer pri konci, Samkovi sa čosi zazdalo a zašepkal mi do ucha: „Tu to vyzerá trochu ako v múzeu“, čo by som brala ako veľký kompliment prevádzkovateľom múzea na Oravskom hrade a tiež Adelke: chlapec bol väčšinu času taký zaujatý, vtiahnutý a nabudený, že si ani nestihol všimnúť, že nie je v celkom bežnej realite.

 

Prehliadku Oravského hradu sme neľutovali. Je krásny zvonka i zvnútra. Zblízka aj z ďaleka.

 

 

Ako sa tam dostať:
Oravský hrad sa nachádza na severe Slovenska, na Orave. V Dolnom Kubíne sa držíme na Oravský Podzámok. Hrad uvidíme hneď ako vojdeme do Oravského Podzámku. Platené parkovisko je pod hradným vŕškom.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
K hradnej bráne vedie krátky, strmý chodník. Veľmi pomalou chôdzou ste hore za 10 minút. V rámci prehliadky absolvuje návštevník veľa schodov, niektoré sú strmé, úzke a ťažko schodné, no deti nad 5 rokov by s nimi nemali mať problém.
Pre deti:
Hrad, etnografická expozícia, mučiareň, živá princezná, dvorné panie a strážcovia, filmová miestnosť, výhľady, zaujímavé rozprávanie.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Parkovné: 3,5O E (s prehľadom najvyššie parkovné aké sme v tomto regióne videli) Vstupné do hradu závisí od toho, ktorý okruh si zvolíte. Viac info na stránke Oravského múzea. Lístky sa kupujú v pokladni pod hradom.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *