Hrad Dobrá Niva

 23. júl 2012

 

 

Pôvodne sme chceli ísť pozrieť zrúcaninu vo Vígľaši. Keď sme tam však prišli, zistili sme, že už to nie je viac zrúcanina, lež takmer kompletne zrenovovaný zámoček. A vraj už nebude len tak kadekomu prístupný, lebo z neho má byť kongresové centrum a veľa hviezdičkový hotel. Bolo mi z toho smutno. Neviem to vysvetliť, ale bolo mi z toho naozaj smutno. Snáď to prinesie úžitok a potešenie dobrým ľuďom.

Vrátim sa však k nášmu výletu. Keďže zrúcanina vo Vígľaši už nebola, zvolili sme si ako náhradu zvyšky hradu Dobrá Niva, ktorý stojí nad obcou Podzámček. Konzervovaný hradný múr s niekoľkými oknami sa ukrýva medzi borovicami a agátmi na malom vŕšku nad dedinou. Auto sme nechali pri krytom posedení pod vŕškom a vydali sme sa cez rozkvitnutú lúku hore. Po 10 minútach sme došli pod hrad, vystúpali sme niekoľko desiatok schodov a boli sme tam. Výhľad po okolí deti nijako zvlášť neoslovil. Navyše, nedalo sa tam nikde liezť, podliezať, prechádzať, ani z okien sa nedalo veľmi dobre pozerať. Viac sa im páčili tie schody čo viedli k múru. Ťahali nás dole. Zbehli zo schodov a utekali dole trávnatým svahom k autu.

 

Divozel

 

Hrad Dobrá Niva sa nezdá byť ničím výnimočný, ale predsa je. Je to miesto s pozitívnou atmosférou. Stačilo sa mi pozrieť na hradný vŕšok zdola a musela som sa usmiať. Pôsobí čisto, upravene, žiarivo, veselo. Videli sme už rozsiahlejšie, zachovalejšie a zaujímavejšie zrúcaniny, ale na žiadnej som sa necítila tak dobre ako tu. Na žiadnej inej som nemala pocit tichej, nezdôvodniteľnej radosti. Veľmi osviežujúci zážitok.

 

 

Ako sa tam dostať:
Vo Zvolene odbočíme na Dobrú Nivu/Krupinu. V obci Podzámčok sledujeme hnedé informačné tabule, ktoré nás dovedú k zrúcanine. Okrem toho, je ju vidno od cesty.
Prístupnosť/ náročnosť/terén:
Nie viac ako 20 minutová prechádzka na trávnatý kopček je zakončená výstupom na niekoľko desiatok schodov.
Pre deti:
Kvety na lúke, schody k hradu a samotná zrúcanina.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne 

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *