Kemp Oravice

7. júl 2019

 

 

Kemp v Oraviciach je celoročne fungujúci kemp ktorý ponúka množstvo aktivít v zime aj v lete. Kemp je blízko hraníc s Poľskom a nie ďaleko od Českej Republiky a slovenskí hostia sú tu v menšine. To vytvára dojem, že ste v zahraničí a pritom je okolo vás nádherná slovenská príroda. Boli sme tu už pred dvomi rokmi, vrátili sme sa a už teraz viem, že prídeme zas.

(viac informácii o kempe nájdete na ich stránke: www.kemporavice.sk)

 

 

Poloha

Kemp v Oraviciach je jedným z viacerých kempov na Orave a jedným z mála, ktoré sú priamo pod Západnými Tatrami. Nachádza sa vo výške 800 m.n.m.. V blízkosti Oravíc leží väčšia obec Zuberec s dobre zásobenými potravinami a občasným zeleninovo-ovocným trhom. Oravice nájdeme medzi obcami Zuberec a Vitanová, na severe Slovenska, na Orave, severne od Západných Tatier, len pár kilometrov vzdušnou čiarou od poľských hraníc.

 

Ubytovanie

Nároční zákazníci majú možnosť ubytovať sa v luxusnej, vynovenej štúdiovej chate pre 2 až 4 ľudí. Ubytovaní majú k dispozícii vlastnú kúpeľňu aj kuchynku. Pre menej náročných turistov sú pripravené drevené bungalovy s rôznou úrovňou vybavenia a zariadenia.

Lúka pre stany a karavany je trávnatá, ohradená živým plotom, mierne naklonená, dokonale kosená, na východ otočená. Pre karavany je tiež vyhradená rovná spevnená plocha hneď za vstupom do areálu. V areáli kempu nie sú stromy ktoré by vytvárali tieň, ale nepociťovali sme to ako nedostatok. Vzhľadom na severnú polohu a veľkú nadmorskú výšku tu bolo aj počas slnečných dní uprostred leta (boli sme tu v auguste 2017 a v júli 2019) príjemne, večer dokonca chladno.

 

 

 

Vybavenie a služby

V kempe Oravice sú zrekonštruované sociálne zariadenia: krásne nové umývadlá a záchody, priestranné sprchy, miesto na umývanie riadu a práčovňa, sušiareň. Budova sociálnych zariadení je vyhrievaná, takže aj keď boli ráno 3 stupne, človek sa mohol v kúpeľni v pokoji pripraviť do dňa. Na záchodoch je toaletný papier, v umyvárni je mydlo. Zažili sme kemp totálne preplnený a sociálne zariadenia boli napriek tomu stále relatívne čisté.

Povyše recepcie je samostatne stojaci altán ktorý slúži ako kuchynka, spoločenská miestnosť, jedáleň a miesto na nabíjanie telefónov a inej elektroniky. Steny sú prekryté pevným igelitom, čiže sem neprší ani nefúka. Je tu rýchlovarná kanvica, priestor na prípravu jedla, drez so studenou vodou, z vonku je kohútik na plnenie veľkých nádob alebo vysokých fliaš.

Pri recepcii je bar. Čapujú pivo, kofolu, predajú víno a určite aj iné nápoje. V kempe sa nevarí, ale v bezprostrednej blízkosti je reštaurácia v Chate Oravica a poniže kempu sú bufety s klasickým rýchlym občerstvením (vyprážaný syr, rezeň, langoš, zemiakové placky a podobne).

V Oraviciach nie je obchod s potravinami, najbližší sa nachádza v Zuberci.

 

 

Pre deti a ostatné hravé tvory

V kempe je malinké ihrisko s hojdačkami, hasičským autom a prenosným pieskoviskom. V bare sa dá požičať lopta, terč, spoločenské hry, knihy. Kemp je prehľadný, svetlý a bezpečný. Oravice sú miesto pre deti každého veku, od tých najmenších – kočíkovaných, až po odrastené a fyzicky zdatné.

 

Kam na výlet v okolí

Hneď v Oraviciach, asi 100 metrov od kempu je termálne kúpalisko. Trochu ďalej, asi 130 metrov od kempu je Aquapark Oravice. V zime môžeme využiť lyžiarsky vlek v SKIparku Oravice ktorý sa nachádza pri Aquaparku.

Pre kočíkujúcich, prípadne pre malých cyklistov a kolobežkárov sa ponúkajú dve doliny ústiace do Oravíc: Bobrovecká a Tichá dolina. Z Bobroveckej doliny sa dá urobiť krátka zachádzka na rašelinisko Peciská. Bobrovecká a Tichá dolina sú prepojené krátkou no peknou Juráňovou tiesňavou.

Tak isto priamo z Oravíc vedie značkovaný chodník na rozhľadňu na vrchu Skorušina (1314 m.n.m.) alebo na vrch Magura (1232 m.n.m.) ktorý leží na hranici s Poľskom.

 

Ak máme auto, možností pribúda. Do pol hodiny sa vieme dostať na parkovisko pod Spálenou. Odtiaľ si môžeme urobiť okruh cez Roháčsky vodopád a Roháčske plesá, alebo vybehnúť na Volovec (2063 m.n.m.), prípadne pokračovať ďalej na Ostrý Roháč a Plačlivé.

S využitím lanovky ktorá začína pri parkovisku sa dostaneme pod hrebeň a môžeme si vybrať ktorý z mnohých štítov Západných Tatier navštívime.

3 kilometre od Zuberca, v Brestovej nájdeme prvú sprístupnenú jaskyňu Oravy a Západných Tatier – Brestovskú jaskyňu a tiež Múzeum oravskej dediny.

5 kilometrov od Zuberca sú Huty. Z Hút si môžeme urobiť výlet na Sivý vrch (1805 m.n.m.) a Brestovú (1902 m.n.m.) , alebo do Oblazov, Prosieckej a Kvačianskej doliny. Nad Hutami čaká túra pre recesistov – kopec s menom Kopec (1251 m.n.m.).

Necelých 30 kilometrov od Oravíc je Oravská priehrada s možnosťou vodných športov, rybárčenia, kúpania a vyhliadkovej plavby na Slanický ostrov umenia. 

Komu sa chce cestovať ešte ďalej, odporúčame návštevu Oravského hradu, ktorý nájdeme nad obcou Oravský Podzámok.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *