Kemp Sedliacky dvor

21. jún 2012

 

 

Sedliacky dvor je kemp ako žiadny iný. Odráža sa v ňom osobnosť prevádzkovateľov, ich inakosť, originalita a priateľskosť. Je to kemp, ktorý odkrýva svoje tajomstvá postupne – ako keď sa dvíha hmla…a ak si človek dopraje pár hodín času, všetko sa mu ukáže v plnej nádhere.

Čakali sme obyčajný rodinný kemp a našli sme rozprávku. Prvý krát v živote som nemala potrebu brať kemp len ako miesto na prespanie. Prvý krát v živote bol kemp sám osebe naozajstným zážitkom.

 

Poloha

Sedliacky dvor sa nachádza za Breznom, smerom na Tisovec. Prejdeme Breznom, po niekoľkých kilometroch vojdeme do obce Rohozná. Prejdeme aj Rohoznú a na jej konci, pri autobusovej zastávke je šípka do ľava navádzajúca ku kempu. Odbočime, ideme asi 300 metrov po úzkej asfaltke pomedzi nové domy a o chvíľu na ľavej strane cesty (pri ďalšej autobusovej zastávke)  uvidíme kemp Sedliacky dvor.

Ku kempu chodí niekoľkokrát denne prímestský autobus, ktorý odvezie do centra Brezna.

 

 

 

Ubytovanie

Ubytovať sa dá v stanoch, v karavane alebo v apartmáne. Apartmány sme nepreskúmali, takže nemôžeme posúdiť. Priestor pre stany a karavany je vlastne záhrada pri dome. Predstavte si trávnatú plochu. Na okraji rastie asi tucet ovocných stromov, takže si môžete vybrať – tieň, polotieň, alebo páliace slnko celý deň. O kus ďalej je záhradka plná kvetov a ovocné kríky. Po kempe voľne pobehujú sliepky s kuriatkami a mačky. Spoza domu bľačia ovečky. Tráva je nízka, mäkká, všade je dokonale čisto.

Počas nášho pobytu bol kemp plný Holanďanov a Nemcov. Slovák žiadny, Čech žiadny. Očividne nemajú potrebu robiť si reklamu na Slovensku – zákazníkov majú dosť. A to nám ešte pán domáci tvrdil, že toto je nič, že to ešte len príde, keď začne sezóna!

 

 

 

Vybavenie a služby

V kempe sa nachádza pre všetkých spoločná kuchyňa. V kuchyni je piecka a plynový varič, výlevka a základné kuchynské potreby: naberačky, varechy, nejaké príbory, misy, zopár tanierov – len taká núdzovka pre tých, čo si niečo zabudli v stane a nechce sa im bežať späť. Kuchyňa je zároveň mini jedáleň – je tu malý stôl so 4 stoličkami, a mini knižnica – majú tu niekoľko tuctov kníh a celú hŕbu časopisov, ktoré si môžu návštevníci požičať a prečítať. Škoda len, že sú všetky v holandčine.

Pri kuchyni sú dve umývadlá s teplou aj studenou vodou na umývanie riadu prípadne na  pranie.

 

Sprchy a WC sú niekoľkokrát denne umývané a vyhrievané, čiže aj keď je ráno chladnejšie, v umyvárni je príjemne teplo. Pre hostí sú k dispozícií 2 sprchy a 2 umývadlá, toaletný papier,  papierové obrúsky na ruky a samozrejme mydlo.

 

Každé ráno privezú do kempu čerstvé pečivo. Hostia môžu do 10tej hodiny ráno zapísať do tabuľky položenej na stole v kuchyni koľko kusov akého pečiva na nasledujúci deň chcú. Dodávka priváža pečivo skoro ráno. Každý si môže vziať, čo si objednal a hodiť do pripravenej misky peniaze.

 

Keďže v kempe chovajú zvieratká, je možné kúpiť si domáce živočíšne produkty ako vajcia a mlieko. Mlieko je na objednávku. Vajíčka sú priebežne dopĺňané do malej drôtenej skrinky v kuchyni. Môžete si z nich zobrať a nechať mince v malom poháriku na skrinke.

 

 
Aj keď nemajú oficiálne vyhradený počítač pre hostí, v prípade potreby  bez všetkého poskytnú ten svoj. Nie je to určite na vypisovanie mailov a surfovanie, ale ak si chcete napr. pozrieť predpoveď počasia sú veľmi ochotní. V areáli kempu je WiFi.

 

Domáci sú pôvodom Holanďania ale dá sa s nimi dohodnúť po slovensky (aj keď pán domáci uprednostní angličtinu a obaja sa potešia nemčine). Radi poinformujú o možnostiach trávenia voľného času v okolí. Majú snahu odporučiť a ukázať. V kuchyni majú niekoľko karisblokov plných informácií o výletoch v Tatrách , na Muránskej Planine, aj o možnostiach cyklotúr a peších túr začínajúcich v/pri kempe. Sú ochotní odviezť hostí ráno na bus alebo vlakovú stanicu v Rohoznej.

 

Areál kempu je v noci osvetlený.

 

Kemp Sedliacky dvor je položený tak, že by tam ťažko prišiel niekto cudzí bez povšimnutia. Aj keď nie je ohradený, nemuseli sme mať stres, keď sme zabudli na noc zamknúť auto a kľúčiky boli v zapaľovaní. Nebáli sme sa o svoje veci, keď sme v kempe všetko nechali a šli na 3 dni do Tatier.

 

 

Pre deti a ostatné hravé tvory

Pre každého je v areáli kempu, v tieni ovocných stromov hojdacia sieť, hojdacie kreslá a zavesené koleso. Okrem toho je tu veľká trampolína a v čase našej návštevy sa staval bazén. Hneď ako sme prišli, vytiahli plastovú hojdačku a krásny drevený vozík pre deti. Na okraji kempu je trávnaté ihrisko s volejbalovou sieťou a veľké ohnisko s lavicami dookola. Pri dome je zas betónový stôl pre stolný tenis.

 

Sedliacky dvor je úžasné miesto pre deti: ďaleko od hlavnej cesty, všade mäkká tráva, všade čisto, dostatok tieňa, zvieratká na dosah, atraktívne prostredie, v noci ticho.

 

 

Kam na výlet v okolí

V blízkosti kempu sú Nízke Tatry, Národný park Muránska planina a Slovenský Raj. Tam si človek určite nájde program aj na mesiac.

Niekoľko minút cesty autom od kempu je Brezno s peknými kostolmi a zaujímavým cintorínom povyše námestia.

Pri Brezne sa nachádza Čierny Balog a Múzeum Čiernohronskej železnice. O kus ďalej je Vydrovský Lesnícky skanzen.

Priamo od kempu vedú chodníky na lúky a vŕšky povyše Rohoznej. Vraj je tam niekde aj Salaš kde sa dá kúpiť syr…neboli sme pozrieť, ale domáci určite radi poradia.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *