Slanický ostrov umenia

6. júl 2019

 

 

Ostával nám posledný deň pobytu na Orave. Po dvoch dňoch v Roháčoch to chcelo niečo nenáročné, pokojné, zábavné, bez nutnosti vstávať na svitaní. Vyhliadli sme si výlet loďou na Slanický ostrov umenia. Ostrov sa nachádza na Oravskej priehrade, neďaleko Námestova. Premáva sem vyhliadková loď Oravskej galérie, ktorá nielenže zavezie návštevníkov na ostrov a späť, ale pridá aj okružnú plavbu okolo Vtáčieho ostrova a zachádzku smerom k stredu priehrady.

 

 

Loďka má kapacitu asi 90 osôb, dá sa sedieť vonku aj vnútri. Na deviatu hodinu rannú sa nás zišlo asi 25, takže sme sa všetci bez problémov pomestili na hornú, nekrytú časť lode. Previezli sme sa okolo Vtáčieho ostrova (asi najväčší zážitok pre deti) a potom sme pristáli na Slanickom ostrove umenia. Ostrov ostal ako pamiatka po návrší nad Slanicou, dedinou kde sa narodil Anton Bernolák. Nájdeme tu kostol a za ním pozostatok cintorína, hrobku, lapidárium a kalváriu. To všetko ukryté medzi stromami a tichom.  Prvé tri zastavenia kalvárie sú zatopené, zvyšok vedie k bielemu kostolu v strede ostrova. V kostole je výstava ľudovej plastiky a maľby, ale tiež mapa na ktorej sú naznačené zaniknuté, vodami priehrady zaliate obce. Pred kostolom okrem hrobky nájdeme sochu Antona Bernoláka, ktorý je otočený tak, aby sa pozeral smerom kde ležala jeho rodná dedina.

Na ostrove sme ostali asi 40 minút. Deti neboli nadšené. Veľmi ich to nebavilo. Skôr sa im rátala plavba loďkou, a to hlavne preto, že doteraz nikdy na lodi neboli. Nám sa páčilo. Nápad zriadiť galériu na ostrove mi príde originálny a zaujímavý.

 

 

Ako sa tam dostať:
Oravská priehrada je vodná nádrž na severe Slovenska pri hranici s Poľskom. Na jej brehu leží Námestovo, ďalšie väčšie mestá v blízkosti sú Tvrdošín a Trstená. My sa potrebujeme dostať do Slanickej osady. Slanická osada sa nachádza blízko Námestova, hneď pri Slanickom ostrove. Prístav č.2, kde výletná loď kotví, je jasne označený. Pri prístave je malé parkovisko.
Prístupnosť/náročnosť/terén:
Od parkoviska k loďke je to necelých 100 metrov po asfaltovej ceste. Prístup do lode nie je bezbariérový. Slanický ostrov je taká veľká placka na vode, takže o prevýšení nemôže byť reč. Ostrov je parkového charakteru, s chodníčkami a koseným trávnikom.
Pre deti:
Výlet loďou, prehliadka ostrova, množstvo vtáctva na Vtáčom ostrove. 
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Všetky potrebné informácie nájdete na stránke oravskej galérie TU .

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *