Juráňova tiesňava

13. august 2017

 

 

Juráňova tiesňava alebo tiež Juráňova dolina je krátka kaňonovitá dolina v Západných Tatrách. Spolu s Tichou dolinou a Bobroveckou dolinou tvoria asi 9 až 10 kilometrový okruh, ktorý začína a aj končí v Oraviciach. Väčšinu okruhu prejde turista po asfaltovej ceste.

Výlet do Juráňovej tiesňavy pripadol na daždivú nedeľu. Keď sme odchádzali od nášho stanu v kempe v Oraviciach, mrholilo. Rýchlo sme kráčali hore Tichou dolinou a pochvaľovali sme si, že v takomto mrzkom počasí sa snáď ani nebudeme musieť vyhýbať a uhýbať toľkým ľuďom. Zastavili sme sa pri rozhľadni s ďalekohľadom: výhľad nebol žiadny, okolitá krajina bola skrytá v dažďových mrakoch a šošovka ďalekohľadu sa rosila. Na lúke pod rozhľadňou sa mrvilo stádo oviec a od lesa štekal biely pes. Pokračovali sme po ceste, až sa napokon červená značka odklonila vpravo, previedla nás cez most, cez lúku a priviedla nás k ústiu Juráňovej doliny.

 

 

Juráňova dolina je krátka, nenáročná a veľmi pekná. Je tu niekoľko menších vodopádov, perejí, zopár prameňov, niekoľko reťazí a rebríkov. Skaly boli mokré a klzké, strmé steny tiesňavy voňali vodou a sústredene znásobovali šumenie vodopádov. Dážď sa nevedel rozhodnúť, či sa má spustiť alebo nie a tak len po troške skúšal, ako budeme reagovať keď si občas poskočí.

Z tiesňavy sme vyšli cez les do sedla Umrlá a odtiaľ sme sa dostali na dno Bobroveckej doliny, na asfaltku. Dážď sa definitívne rozhodol, že nám ukáže čo dokáže. Už nám to bolo jedno. Po ceste sa dobre ide, aj keď leje. Prešli sme okolo niekoľkých hladných kravičiek a lenivého býka. Dolina sa otvárala čím viac sme sa blížili späť k Oraviciam.

 

 

Krátko pred príchodom do Oravíc nás prekvapila zaujímavá odbočka k rašelinisku Peciská: Po drevených, kde-tu prehnitých a polámaných lávkach sme sa prešli ponad podmáčané rašeliniská plné farebného života a nerušeného súladu. V temnom, mračnom tichu trochu strašidelné, a tiež dobrodružné, hlavne kvôli kyvotajúcim sa lávkam a vode všade okolo. Deti nikdy predtým neprechádzali ponad rašelinisko.

Krátko pred obedom sme boli späť v kempe. Dážď ustal. Deti bežali na ihrisko, hrať sa so svojimi novými kamarátmi z Poľska.

 

 

 

Ako sa tam dostať:
V Dolnom Kubíne odbočíme na Oravský Podzámok a popri rieke Orava sa dostaneme do Podbielu. Tu odbočíme vpravo na Zuberec a v Zuberci odbočíme vľavo do Oravíc. V Oraviciach je platené parkovisko hneď pri ceste. Do Zuberca sa dá dostať aj z juhu od Liptovskej Mary.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Okružná trasa má asi 10 km. Celkové prevýšenie je približne 240 m. Dospelý človek prejde trasu za 2 hodiny 40 minút. Z Oravíc sa vydáme po červenej značke, po asfaltke, hore Tichou dolinou. Po 2,5 kilometri opustíme cestu: odbočíme vpravo, prejdeme most a cez väčšiu lúku. Na konci lúky začína Juráňova tiesňava. Stále po červenej značke prejdeme tiesňavou. Je tu niekoľko reťazí a schodíkových rebríkov, a tiež zopár mostíkov. Chodník je kamenistý, vedie popri potoku. Neskôr odíde preč od koryta a začne stúpať cez les až do sedla Umrlá. Do sedla zbehneme krátkou, ale veľmi strmou lesnou cestou na dno Bobroveckej doliny, na asfaltovú cestu. Po nej prejdeme späť do Oravíc.
Pre deti:
Náučný chodník na trase. Reťaze, lávky a schodíky. Prechod tiesňavou. Odbočka na rašelinisko Peciská. Rozhľadňa s ďalekohľadom v Tichej doline a na rašelinisku.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Parkovné: Ak si dobre pamätáme, tak 2,50 E na deň.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *