Strážna veža Vartovka

20. apríl 2013

 

 

Vartovka je veža z dreva a kameňa. Stojí na kopci Strážvar nad mestom Krupina. Veža bola súčasťou strážneho a komunikačného systému na strednom Slovensku v čase tureckých nájazdov. Vidno odtiaľ až k Bzovíku a k Sitnu, ktoré boli najbližšími strategickými bodmi. Po ceste sme deťom porozprávali niečo o Turkoch a protitureckých bojoch. Čo si z toho vzali? Zobrali palice a začali sa “mečovať“. Zoja bola Turek a Benjamín odvážny muž čo chráni našu krajinu.

 
 

 
 

Vartovka momentálne slúži ako rozhľadňa a je voľne prístupná turistom. Dá sa na ňu vystúpiť schodíkmi so zábradlím. Z vrchu je výhľad na Krupinu, okolité kopce a doliny. Pri veži je niekoľko drevených lavíc a stolov, a jedno ohnisko. Okolo veže sme našli veľa kvetov, včiel a lienok. Prechádzka k Vartovke je veľmi vďačná: nenáročná, krátka, pekná, s atraktívnym (najmä pre deti) cieľom.

 

 

Ako sa tam dostať:
Krupina sa nachádza na juh od Zvolena. Ak ideme od Zvolena, prejdeme centrum obce a odbočíme vľavo. Po asi 200 metroch prejdeme cez železnicu. Mali by sme vidieť modré turistické značenie. Okrem toho nás budú navigovať tabule miestneho značenia. Ak chceme, auto necháme v Krupine a vyberieme sa po modrej pešo. Ak sa nám nechce chodiť, pokračujeme ďalej po ceste až hore na Vartovku. Parkovať sa dá necelých 100 metrov od veže.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Strážvar (378 m.n.m.), kde stojí Vartovka, je malý pahorok podobný ostatným pahorkom v tejto zvlnenej krajine. Nemusíme sa báť žiadneho strmého stúpania, ani náročného terénu.
Môžeme ísť po modrej značke, ktorá začína v centre Krupiny.
Môžeme ísť po ceste. (Modrá ide chvíľu s cestou, časom sa odpojí. Cesta obchádza Strážvar a nakoniec nás dovedie až na jeho vrch.)
Môžeme sa vydať  len tak cez lúky smerom kde tušíme Vartovku.
Prevýšenie z Krupiny je asi 100 m. Dospelý človek prejde trasu za 30-40 minút.
Pre deti:
Rozhľadňa Vartovka.
Na vrchu nie je žiadny tieň.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *