Starohutský vodopád

26. január 2013

 

 

Chceli sme ísť na Veľký Inovec. Nabalení, s horúcim čajom v ruksaku, so 4 poctivými vrstvami oblečenia na tele, motivovaní a natešení.  Konečne zas nejaký poriadny kopec! Boli sme prichystaní na všetko…až na jednu malú drobnosť: sneh. Kto by to bol čakal? Sneh v januári!? Nevídané! Zabárali sme sa do neho povyše členkov, deti po kolená. Už na začiatku sme si povedali, že to asi nepôjde, ale šli sme ďalej. Netreba sa hneď vzdávať. Po necelej pol hodine sme sa museli otočiť. Bolo to príliš vyčerpávajúce.

 

Čo však s načatým dňom? Rozhodli sme sa pre Starohutský vodopád. Ja viem, že je to asi hanba, ale ja som až doteraz nevidela zamrznutý vodopád. Vždy som videla len taký obyčajný, tečúci, padajúci, peniaci sa, živý vodopád. Toto…toto bolo oveľa krajšie. Je neuveriteľné, čo všetko dokážu vytvoriť voda a mráz.

 

 

Starohutský vodopád leží na trase náučného chodníka Vojšín, ktorý začína v Starej Hute. Voda padá z výšky približne piatich metrov a tečie ďalej dole cez kamene. Vodopád sa nachádza v krásnom prostredí, medzi vysokými (asi) andezitovými skalami.
 

Je možné prísť až tesne k vodopádu a dotknúť sa vody, v našom prípade ľadu. Deti najprv s rešpektom stáli opodiaľ a pozerali na masu ľadu, cez ktorú sa predierala voda.  Postupne sa odvážili prísť bližšie a bližšie, až sa nakoniec rozhodli, že sa idú vyškriabať až k vodopádu.  Tak to som vôbec nečakala! 🙂
 

 

 

 

Miesto Veľkého Inovca sme si pozreli Starohutský vodopád. A aj napriek tomu, že sme sa na Inovec tešili, nemôžem povedať, že ľutujeme.

 

 

Ako sa tam dostať:
Zídeme z diaľnice do Novej Bane. Pôjdeme stále rovno cez Novú Baňu, po ľavej ruke bude škola (ružová budova), až prídeme na Y-novú križovatku. Odbočíme vľavo na Starú hutu / Malú Lehotu / Veľkú lehotu. Opäť pokračujeme rovno po ceste, až kým nevojdeme do Starej Huty. V hornej časti obce, na pravej strane cesty uvidíme autobusovú zastávku, pri nej turistický smerovník a tabuľu náučného chodníka. Auto sa dá parkovať pár metrov poniže zastávky.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Od turistického smerovníka v Starej Hute ideme po značke náučného chodníka. Kráčame chvíľu hore po ceste. Po asi 50 metroch zabočíme vpravo medzí domy, na úzky strmý chodníček. Odbočka je relatívne nenápadná, a mali sme pocit, že chodníček nás dovedie niekomu do dvora. Netreba sa nechať pomýliť. Prejdeme pomedzi domy a ocitneme sa v peknom mladom lese nad dedinou. Ideme po lesnom chodníku stále rovno, až k vodopádu. Od smerovníka k vodopádu prejde dospelý človek za asi 5 minút.
Pre deti:
Prechádzka je skvelá pre úplne maličké deti: je krátka, terén je nenáročný a na konci je atraktívne prekvapenie.
Pri vodopáde sú drevené lavičky so stolom.
Väčšina trasy je v tieni.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Aj my sme chceli ísť na Inovec, no nás zasa odradil dážď. Tak sme si išli pozrieť vodopád. Keby nepršalo, tak si tam sadnem a zo hodinku sa naň pozerám. Jeden by nepovedal, že kúsoček za zapadnutou dedinkou sa skrýva taká nádhera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *