Opevnený kláštor Bzovík

31. august 2012

 

 

Na zvlnených rovinách v okolí Krupiny je opevnený kláštor Bzovík viditeľný už z ďaleka. Auto sa dá zaparkovať hneď pri moste, ktorý nás dovedie cez priekopu do zrúcaniny. Keď sme vystupovali, pristavil sa pri nás pán na bicykli a hovoril čosi o tom, že starostka tu nie je, práve bol odomknúť, nie sú tam zábrany a vstup je na vlastné nebezpečenstvo. Z toho sme pochopili, že tam síce môžeme ísť, ale musíme si dávať pozor, pretože nikto neručí za našu bezpečnosť (ako na ktorejkoľvek inej zrúcanine). Ako do toho zapadala neprítomnosť starostky som nerozlúštila. Po tejto malej príhode nás celkom zmiatla tabuľa nad otvorenou vstupnou bránou, ktorá hovorí o zákaze vstupu na zrúcaninu z dôvodu jej rekonštrukcie. To už sme naozaj nevedeli, čo môžeme a čo nie. Zvolili sme si prehliadnuť tabuľu a vstúpili sme dnu. Ako sa časom ukázalo, neboli sme jediní.
 

 

Cez dvere..

 

Značne zrekonštruovaná zrúcanina Bzovík je podmaňujúce miesto. Vťahuje a obkolesuje každého, kto to aspoň trochu dovolí. Vysoké múry objímajú štvorcové trávnaté nádvorie, v rohoch stoja mohutné veže. Na nádvorí je niekoľko polorozpadnutých stavieb obrastených černicami.

 

Vošli sme do každej z veží. Aj dole do podzemia, aj hore na poschodie. Bolo tam mnoho schodov, veľkých, priestranných komnát aj maličkých izbičiek, kde by sa človek ledva otočil. Malé okienka, ktoré sotva vpúšťali dosť svetla, chodby a zákutia. Prišlo niekoľko ľudí a o chvíľu zas odišli. Prišli ďalší. Aj tí odišli. To sme tu tak dlho? Asi áno. Museli sme sa ísť pozrieť úplne všade –  Zoja sa tam orientovala, ako keby tam chodila každý deň. Celkový dojem rušili snáď len popísané a posprejované steny a podlahy. Ešteže deti zatiaľ nevedia čítať!

 

 

Nádvorie

 

Zábradlie a zábrany tam nikde neboli. Niektoré schody chýbali, niektoré boli rozbité. Niekde boli len tak v podlahe diery cez ktoré bolo vidieť o poschodie nižšie. Ale o to to bolo zaujímavejšie, pre deti dobrodružnejšie a pre nás stresujúcejšie 🙂 . Krásne!

 

 

Ako sa tam dostať:
Vo Zvolene odbočíme na Dobrú Nivu / Krupinu. Asi kilometer za Krupinou odbočíme vľavo na Bzovík alebo Senohrad. Potom už len pokračujeme po ceste do Bzovíka. Zrúcanina je viditeľná z diaľky.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Parkuje sa hneď pri vstupnej bráne. Zrúcanina je v rekonštrukcii, takže jej stav sa bude pravdepodobne postupne meniť. Je dobré, dávať si pozor…ako všade inde (-:
Pre deti:
Na Bzovíku sa deti vyšantia. Môžu zostúpiť do “podzemných“ komnát, alebo vyjsť hore po schodoch na druhé či tretie poschodie veží, pobehať si po nádvorí, preskúmať všetky izbietky a chodby, schody a okná.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *