Lúky nad Sliačom

24. október 2015

 

 

Hmla sa preplazila cez žlté konáre a prilepila sa k mokrému lístiu na zemi. Žiarila presvitajúcim slnkom, motala sa pod nohy, nechala sa vdychovať popraskanými perami až na dno pľúc. Z potoka, jarkov a kanálov stúpala para. Kúpele v Sliači vyzerali ako v strašidelnej rozprávke. Na tráve námraza. Na chodníkoch pusto. Pri jednom z prameňov sa ticho striedali ľudia s fľašami a pohárikmi. Na kvetinových záhonoch umierali oranžové a červené kvety. Slnko začalo roztápať hmlu.

 


 

 
Vyšli sme zo Sliača na lúky. Na obzore sa beleli snehom vybielené Nízke Tatry. Vzduch bol plný jesene, oviec a radosti. Kilometer za kilometrom sa krajina rozjasňovala. Kráčali sme cez zvlnené lúky a neuveriteľne farebné lesíky, okolo ohrád a okolo chatiek, po rozbahnených cestách a po úzkych chodníčkoch. Prešli sme Sampor a pokračovali sme ďalej do Hronseku. Nad hlavou nám krúžili dravce, v tráve sa ponáhľali chlpaté húsenice. Žlto-zlato-hnedo-červené stromy svietili do dňa. Nechýbalo nám vôbec, ale naozaj vôbec nič. Bol to deň plný hmatateľnej pohody, jesennej krásy a pokoja.

 

V Hronseku sme nasadli na vlak a cez Zvolen sme sa odviezli až domov. Vo Zvolene sme chvíľu čakali na prípoj ktorý pár minút meškal. Stáli sme v chabom teple poobedňajšieho slnka a dýchali vôňu koľajníc a vlakov. „Keď budem veľký, precestujem celý svet,“ povedal náš syn zasnene „Vždy keď cítim túto vôňu, tak by som chcel ísť niekam ďaleko, veľmi ďaleko.“ Určite nie je jediný.

 

 

 

Ako sa tam dostať:
My sme šli vlakom zo Žiaru nad Hronom do Sliača, odtiaľ pešo do Hronseku a potom z Hronseku opäť vlakom späť do Žiaru. Ak chceme ísť autom, môžeme ho nechať niekde v Sliači, prejsť sa do Hronseku a z Hronseku sa odviezť vlakom späť k autu do Sliača.
Prístupnosť/náročnosť/terén:
Trasa má dĺžku 13 kilometrov, prevýšenie je asi 300m. Dospelému človeku trvá prejdenie trasy asi 4 hodiny.

Ide o výlet okružný, poldenný, terénom aj orientačne nenáročný, prechádzkový, bez väčšieho stúpania. Zo železničnej stanice Sliač-kúpele prejdeme kúsok po zelenej cez mesto. O chvíľu sa napojíme na modrú a zabáčame vľavo (nezabudnite si urobiť zachádzku vpravo, k minerálnym prameňom!) Modrá nás prevedie cez kúpele a hore na lúky, až do Sampora. Poniže Sampora, na rázcestí, sa odpojíme od modrej, ktorá pokračuje vpravo do Lukavice a budeme pokračovať po ceste vľavo, sledujúc odteraz značenie Barborskej cesty (čierna veža na žltom podklade). Po asi kilometri zídeme z cesty a zabočíme vpravo na lúky. Odtiaľ je to ešte asi 3 kilometre do Hronseka.

Pre deti:
Pramene v Sliači.

Ovce a kravy na lúkach.

Veľa poľovníckych posedov, na niektoré sa dá vyliezť.

Jazda vlakom.

Odporúčame ísť na jeseň. Je to ozajstná nádhera.

Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *