Kúpeľný park v Dudinciach

26. marec 2017

 

 

V Dudinciach sa včera konal 36. ročník medzinárodných chodeckých pretekov Dudinská 50-ka. Po tom, ako si deti odkráčali svoj súťažný kilometer, vybrali sme sa na prechádzku do kúpeľného lesoparku. Parkom vedie niekoľko značených okruhov, ale nestratíte sa ani keď pôjdete len tak – kam vás oči povedú.

 

Do parku sme vošli pri železničnej stanici, a hneď sme narazili na Rímske kúpele a veľkú travertínovú kopu povyše. Pokračovali sme lesíkom k ďalším travertínovým kopám s vyschnutými, plytkými krátermi. Zem bola pokrytá bielymi a fialovými dymnivkami. Ich ťažko sladká vôňa sa miestami miešala s vajcovým pachom minerálnej vody.

 

 

Prešli sme okolo Očného prameňa a Šípovej Ruženky až k jedinej aktívnej travertínovej kope pri kúpalisku. Po ceste sme si všimli drevené posedenie a menšie ihrisko/športovisko v prírode. Od športoviska je to len pár desiatok metrov k prameňu minerálnej vody. Deti povedali, že je odporná, ale dali si pár hltov. Pri prameni je tabuľa s povesťou o víle Dudinke a o tom, ako vznikli kúpele v Dudinciach.

 

Kúpeľný lesopark v Dudinciach je upokojujúce, harmonizujúce a čisté miesto. Po niekoľkých hodinách v hluku medzi ľuďmi nám dobre padlo poprechádzať sa len tak, pomedzi stromy. 

 

 

 

Ako sa tam dostať:
Dudince sú na juhu stredného Slovenska, na hranici Banskobystrického a Nitrianskeho kraja. Ak vchádzame do mesta zo severu, od Krupiny, zahneme na prvej odbočke vľavo. Prejdeme okolo kúpeľných domov, cez dlhú, ľavotočivú zákrutu, až pred sebou uvidíme veľké parkovisko pri železničnej stanici. Tu môžeme nechať auto.
Prístupnosť/náročnosť/terén:
Kúpeľný park je mierne zvlnený, chodníky sú udržiavané, vhodné aj pre detské kočíky.
Pre deti:
Travertínové kopy s krátermi. Rímske kúpele. Minerálny prameň.

Športovisko.

Povesť o vzniku Dudinských kúpeľov.

Cukráreň/Kaviareň pri prameni.

Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *