Mohyla gen. Milana Rastislava Štefánika

25. jún 2014

 

 

Stáli sme opretí o jeden z múrov veľkej súmernej travertínovej mohyly na Bradle. Na pórovitú horninu pofŕkal čas hnedé, zelené a červené lišajníky…a kde-tu trochu machu. Tá pravidelnosť, veľkoleposť a čudná dôstojnosť dvoch sivobielych terás v nás vyvolávali pocit neuveriteľnosti: že bol kedysi taký čas a bol raz taký človek, ktorému niekto postavil takýto pomník. A dnešní ľudia z dnešného času sa sem chodia pozerať. Ľudia ako my, ako školáci na výlete, ako pán v oranžovom tričku a jeho priateľka, ktorá sa bála že zmokne v búrke.

 

Mohyla Milana Rastislava Štefánika je pomník, turistická atrakcia, vyhliadkový bod, obrovská preliezka, cieľ výletu, kamenná spomienka, hrob, symbol ale aj fotogenická stavba ktorá (pokiaľ viem) nemá na Slovensku obdobu najmä v tom, že je venovaná jednému, jedinému človeku a nie celej generácií, skupine či armáde.

 

 

Dážď bol na spadnutie. Tmavé mraky sa ťahali ponad hrebeň Malých Karpát a nad mohylou sa rozplývali do sivo-žltých trhancov. Bundy sme z nejakého dôvodu nechali v aute a zverili sme sa láskavosti počasia. Pofúkalo si, aj zopár kvapiek spadlo. Keby sme v tom čase boli v lese, asi by sme si to ani nevšimli. Cestou hore sme prešli cez zlatnúce pšeničné pole, po praskajúcich borovicových šiškách až k parkovisku poniže mohyly. Na mohyle sme sa nadýchali vetra a šli sme späť k autu.  Pokračovali sme ďalej popri Malých Karpatoch smerom na juh, v ústrety dažďovým oblakom.

 

 

Ako sa tam dostať:
Potrebujeme sa dostať do Brezovej pod Bradlom. Obec sa nachádza na severnom cípe Malých Karpát. V obci nás šípky navedú ku kostolu, kde môžeme nechať auto a pokračovať k mohyle peši.Ak sa vám nechce chodiť, môžete sa vyviezť  až úplne hore pod mohylu a zaparkovať auto na malom parkovisku.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Z Brezovej pod Bradlom pôjdeme po červenej turistickej značke. Tá prechádza celou obcou a napojiť sa na ňu dá hockde. My sme šli od pekného kostola s cintorínom na okraji obce. Chvíľu ideme po asfaltke, potom odbočíme vpravo – do poľa. Ideme krajom poľa a po 5-10 minútach vojdeme do lesa. Potom už pokračujeme lesom, po lesnom chodníku, až hore. Turistický chodník sa v 2 či 3 miestach spája s asfaltovou cestou ktorá vedie tiež k mohyle, a zas sa odpája.Celý čas stúpame. Stúpanie je raz miernejšie, inokedy strmšie.Celá trasa od cintorína v Brezovej p. Bradlom až k mohyle má 2,5 km, celkové stúpanie je asi 260m. Dospelý človek trasu prejde za 1 hodinu.
Pre deti:
Na turistickom chodníku je niekoľko tabúľ náučného chodníka s informáciami určenými skôr pre starších školákov a dospelých.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Parkovné pri mohyle: 0,50E

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *