Kupčiansky kostol

19. január 2013

 

 

Cesta bola vychodená. Trochu zasnežená, široká cez šíre polia. Priestor pohlcoval zvuky a nebo viselo takmer po zem. Kráčalo sa ľahko, ale išlo sa ťažko. Čas od času to skúsime znova – či sa niečo nezmenilo. Ale nie! Toto ostáva stále rovnaké: nie sme schopní chodiť po ceste. Široké cesty nám berú energiu, optimizmus a robia z nás prechodne nespokojných a netrpezlivých ľudí. Niekedy sa však tomu nedá vyhnúť…

 

 

Bažanty a lane pred nami utiekli. Kostol ostal stáť – najzachovalejšia stavba zaniknutej dedinky uprostred polí. Z domčekov zostali len múriky, zvyšky komínov a stien. Deti našli v kostole sväté obrázky a ohnisko.

 

-„Čo je to?“

-„Ohnisko.“

-„Niekto tu robil oheň?“

-„No..hej, robil.“

-„A čo je toto?“

-„To je obrázok.

-„Kto je ten pán na ňom?“

-„To nie je pán. To je Panna Mária.“

-„To je panna?…a kto ju tam dal?“

-„Neviem.“

-„A prečo ju tam dali?“

-„Hm..to tiež neviem.“

-„Poďme už naspäť! Ja už idem naspäť..“

 

 

Nevedeli sme, že niečo tak jednoducho pekné máme hneď za mestom. V takýchto prípadoch ma vždy zas a znova prekvapí, že nám o tom nič nehovorili v škole (11 rokov som chodila do škôl v Žiari nad Hronom), že sme sa sem nikdy nešli pozrieť v rámci školských výletov, že nám nikto neporozprával o histórií jednej malej, činorodej dediny. Je to blízko, je to zaujímavé a je to zviazané s históriou regiónu. Prečo som sa o Kupčianskom kostole dozvedela až teraz? A prečo sa o neho nik nestará?

 

 

Ako sa tam dostať:
Či už prichádzame od Handlovej, alebo od Žiaru nad Hronom, budeme hľadať odbočku do Lutily. Neodbočíme však do Lutily, ale presne na opačnú stranu, na poľnú cestu. Auto môžeme nechať hneď pri začiatku cesty, na kraji poľa.

 

Aktualizácia: Kostol už nenájdete. Bol zbúraný pri výstavbe diaľnice.

Prístupnosť / náročnosť / terén:
Celý čas pôjdeme po poľnej ceste. Sprvoti je ešte spevnená, neskôr je to už len klasická poľná cesta. Od križovatky ku kostolu je to asi 1,3 km. Stúpanie je mierne. Kostol vidno takmer z polcesty, nedá sa prehliadnuť.
Pre deti:
Žiadne atrakcie špeciálne určené pre deti sa na trase nenachádzajú.
Aj napriek tomu, že je tam veľa kríkov, prístup k jednotlivým ruinám a múrikom je vcelku ľahký. Deti sa veľmi chceli ísť všade pozrieť, ale bola im dosť zima a tak sme radšej pozreli iba kostol a ponáhľali sme sa naspäť.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Dnes sme hladali tento kostol, ale nenasli. Okoloiduci bezec nam povedal, ze minuly rok ho zvalili. Pravdepodobne v ramci nadbytocnosti pri stavbe rychlostnej cesty. Velka skoda. Dali sme si aspon “zdravotnu vychadzku” v peknom pocasi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *