Habakuky

1.júl 2012

 

 

„Veronka, teraz sme tam, kde je rozprávka?“ spýtal sa Benjamín. „Áno, Beny, teraz sme tam, kde je rozprávka,“ povedala som mu, pretože sme naozaj boli v rozprávkovej dedinke na úpätí Novej Hole, pod hotelmi Donovál – v Habakukoch.
 

Habakuky sú trošku iný svet. Zázračný, oči otvárajúci, farebný, náladový, rozmarný, nečakaný – proste naozaj rozprávkový. Je to svet tak koncentrovaný a intenzívny, že som mala problém všetko vnímať a spracovávať. Naozaj by sa tam dal stráviť celý deň. Chodili sme z domčeka do domčeka, všetko sme si obzreli a vyskúšali. Pozreli sme si 2 z rozprávok, ktoré sa tam hrali v asi 20-30 minútových intervaloch. Videli sme, ako sa vyrába zvonček a zavítali sme aj na ihrisko s preliezkami a hojdačkami aké inde nie sú.
 

 

V domčeku

 

Po pravde, bola som taká unesená, že som si nestíhala všímať, ako to všetko zvládajú deti. Boli tichšie ako zvyčajne, menej sa pýtali a viac pozerali. Že by im ten svet aspoň na chvíľu začal dávať zmysel? Trochu sa báli rozprávkových bytostí, čo pobiehali okolo, ale nakoniec sa osmelili a aj s nimi pár slov prehodili. Zažili svoje prvé ozajstné divadielko, s ozajstnými hercami na ozajstnom javisku. Toho sa báli úplne najviac, ale vždy sledovali pozorne.

 

Odchádzali sme po 4 hodinách. Nie preto, že by sme sa nudili. Na deťoch  bolo vidno, že už je naozaj čas ísť spať, že už naozaj nevládzu. Rozlúčili sme sa s Habakukmi s tým, že sa sem určite ešte vrátime, keď budú deti o niečo staršie.

 

Neváhaj a vojdi

 

Myslím, že to, aký zážitok si z tohto miesta človek (či veľký, či malý)  odnesie záleží do veľkej miery na jeho “nastavení“ a momentálnej nálade. Kto chce vidieť, vidí. Aj keď bude 33°C, aj keď bude pršať. Kto nechce vidieť, nájde si spôsob. Niekto povie: To je o ničom! a sklamane odíde po hodine. Sme schopní vnímať,  rozpoznávať a prijímať  len to, čo nás zrkadlí. Platí to nielen tu. Ale aj tu.

 

 

Ako sa tam dostať:
V Donovaloch odbočíme doprava(ak ideme od Lipt. Mikuláša). Navedú nás veľké smerovníky. Pokračujeme po ceste, sledujeme smerovníky…až k parkovisku.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Chodí sa po dláždených chodníkoch.
Pre deti:
Celé. Všetko. Od vstupu až po les za preliezačkami  je pre deti, o deťoch, o ľuďoch. 
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Parkovné: žiadne
Vstupné sa mení podľa dňa (víkend, pracovný deň, prázdniny…).
Viac povie oficiálna stránka www.habakuky.eu 

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *