Demänovská ľadová jaskyňa

26. jún 2012

 

 

V Demänovskej ľadovej jaskyni je zima. Nám bola zima už na parkovisku. Obliekli sme si všetko, čo sme mali poruke (tzn. všetko čo nebolo zbalené hlboko v útrobách auta). Parkovisko sa zatiaľ plnilo. Nie autami – prichádzali autobusy, jeden za druhým, každý plný detí. Znova sme si pripomenuli, že je ešte stále školský rok.

Prešli sme cez most, okolo stánkov so suvenírmi, medovinou a hračkami, okolo hotela a reštaurácie. Vstúpili sme do lesa na náučný chodník Demänovskej jaskyne. Deti aj napriek oblečeniu mrzli. Strmý kopec prišiel vhod: presviedčala som ich, že ak ho rýchlo vybehneme, rozprúdi sa nám krv a bude nám teplejšie. Dali si povedať a rýchlo sme kráčali hore.

 

Chodník k jaskyni

 

Za pokladňou bolo živo. Deti, deti, zopár motorkárov, deti, rodina, párik mladých s vreckovým psom a zasa deti. Vstupy do jaskyne sú každú celú hodinu a maximálny počet ľudí na skupinu je 60. Ak je ľudí príliš veľa, púšťajú častejšie. To som veľmi ocenila – stáť hodinu s dvomi krpcami v tom ľadovom vetre by sme asi nezvládli.

Jaskyňou nás sprevádzal pán, u ktorého sa únava a cynizmus tak akurátne miešali s humorom. V jaskyni som nebola už roky. Posledný krát možno na základnej škole. A veru neviem, či bola Demänovská jaskyňa väčším zážitkom pre mňa, či pre deti. Tie chvíľu kráčali, chvíľu sa niesli, trochu sa báli ale potom sa osmelili, počítali schody a hľadali, kde sú tie cencúle, čo sme im sľúbili. Benjamín mi stále opakoval, že „..je tu studeno..“ a pýtal sa, či už ideme naspäť. Keď sme sa nakoniec dostali k ľadovej výzdobe jaskyne, deti zabudli na zimu aj strach a zaujímalo ich, či im tie cencúle spadnú do ruky a či ich môžu potom chrúmať (ako Krtko v rozprávke).

 

Pomaly sa topiaca ľadová výzdoba

 

Vybehli sme posledných pár schodov z jaskyne späť na povrch. Odrazu nám bolo teplo, aj keď stále fúkal studený vietor. Zišli sme späť na parkovisko, nasadli do auta a vydali sme sa hľadať miesto pre náš látkový domov na severný breh Liptovskej Mary.

 

 

Ako sa tam dostať:
Z diaľnice zídeme pri Liptovskom Mikuláši (exit Liptovský Mikuláš) na Demänovskú Dolinu. Potom stále rovno. Ďalej navedú informačné tabule.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Od parkoviska k jaskyni vedie náučný chodník. Chodník je široký, rovný a so zábradlím. Je celkom strmý, ale krátky.
Pre deti:
V jaskyni je zima (okolo 0°C) a je tam relatívne tma. Niektorým deťom to vadí viac, niektorým vôbec. Tempo prehliadky je primerané pre dospelých a väčšie deti, našich sme museli miestami odniesť, aby sme stíhali. V jaskyni je veľa schodov, ktoré však nie sú extrémne vysoké ani strmé.
Výklad je prispôsobený skôr dospelým a starším deťom, ak ide heterogénna skupina verejnosti. Iné je to pri špeciálnych vstupoch.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Parkovné pre autá: 5 euro.
Otváracie hodiny a cenník nájdete tu.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *