Bojnická kalvária

5. júl 2012

 

 

Bokom od všetkých známych atrakcií Bojníc sa nachádza Bojnická kalvária. Najzaujímavejšie na nej je azda to, že sa začína pri ceste, a to doslova. Prvé zastavenie stojí tesne pri ceste, pri koncovej tabuli Bojníc, smerom na autokemp. Druhé zastavenie je už kúsok povyše cesty, medzi stromami. Kalvária bola postavená začiatkom 19. storočia. Napočítali sme 5 zastavení. Na vrchu je kaplnka s kruhovitým pôdorysom a zvonicou. Výjavy na zastaveniach sú pôvodné maľby na plechu. Niektoré z nich sú už v dosť zlom stave.
 

 

Pri ceste

 

Chodník stúpal strmo hore a po chvíli sa zmenil na schody. Mám pocit, že niekoľko stoviek schodov nám ubehlo rýchlejšie, ako keby sme museli kráčať po obyčajnom chodníku. Naše deti (a asi všetky deti) milujú schody. Sústredene stúpali z jedného schodu na druhý a nestíhali si všimnúť, že je to veru poctivý, strmý kopec. Ani zastavenia si nevšímali.  Zoja bola hrdá, že sme jej dovolili, aby išla sama, bez držania. Ku koncu si našla aj palicu a už jej nič nechýbalo. Benjamínovi stačilo, že som mu schody rátala: Jeden, dva, tri, štyri…., devätnásť, dvadsať. A zas odznova: Jeden, dva, tri… Bavilo ho to až do konca, to znamená až hore ku kaplnke kde schody končili.
 

 

Schody hore

 

Kaplnka stojí na malej čistinke, obkolesená borovicami. Je tam pekne, ticho, zeleno a útulne. Sadli sme si na jedinú úzku lavičku pri ohnisku, napili sme sa a vybrali sme sa ďalej poza kaplnku naspäť do kempu. Celá prechádzka nám trvala asi hodinu. Celkom obyčajné, ale veľmi milé.

 

 

Ako sa tam dostať:
Kalvária začína pri ceste pri značke označujúcej koniec/začiatok Bojníc v smere na Šútovce. Neďaleko (ešte v Bojniciach) sa nachádza platené parkovisko, ale parkovať sa dá aj pri prvom zastavení.
 
My sme boli ubytovaní v autokempe povyše Kalvárie. Deti sme zniesli dole po žltej značke v šatke a hore sa vrátili sami.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Prvých pár sto metrov je strmý lesný chodník, ktorý vystriedajú relatívne strmé schody. Dospelý to vybehne za 15-20 minúť, možno menej. Neviem odhadnúť, vždy sme to šli len s deťmi. Nie je to nič nezvládnuteľné – Beny to prvý krát prešiel keď mal asi rok a pol.
Pre deti:
Žiadne špeciálne atrakcie pre deti sa na trase nenachádzajú. Snáď len veľa borovicových šišiek, ktorými sa môžu triafať do stromu.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne…ak nevyužijete služby plateného parkoviska. 

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Keďže som Bojničan, dovolím si autorku trochu opraviť:
    1. Aj druhé zastavenie je rovno pri ceste
    2. Zastavení je celkove – aj s kaplnkou na vrchole – sedem.

    Voľakedy sa cez dvere dalo nazrieť aj do vrcholovej kaplnky, no po zničení jej interiéru vandalmi boli osadené dvere s výplňou, cez ktoré to už možné nie je.

    • To je fakt…Aj druhé zastavenie je v podstate pri ceste. Nás len fascinovalo, že to prvé bolo naozaj HNEĎ pri ceste, pri krajnici.Viete, že ho napríklad pri stavbe cesty nepremiestnili/nezničili. To bolo trošku rozprávkové.

  2. Všetci slušný ľudia pozor!!! To čo sa tu píše za krátko nebude pravda. Spravte si prosím výlet na BOJNICKÚ KALVÁRIU a budete svedkom neuveriteľného barbarstva a arogancie moci za asistencie niektorých politikov. Buldozéry preorávajú lesný porast. Lokalita kde sa nachádzajú skamenelé numulity, rastie respektíve ešte pred pár dňami rástol poniklec, niektoré druhy orchideí a niekoľko storočných tisov. Mnoho chránených rastlín , vyše metra vysoké mraveniská a niekoľko stoviek stromov je nenávratne preč.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *