Kremenia jaskyňa a hornopršianske lesy

18. február 2017

 

 

Z horného konca Horných Pršian vedú dve žlté značky. Necháme auto tam, kde sa rozdvojujú a vydáme sa najprv vľavo, na juh – ku Kremenej jaskyni. Kremenia jaskyňa predstavuje raritu medzi jaskyňami, pretože sa nachádza v kremeni. Ako je vôbec možné, že vznikla sa dozvieme na jednej z tabúľ náučného chodníka popri ceste.

 

Chodník k jaskyni vedie najprv cez dedinu a potom sa zvrtne do lesa. Vstup do jaskyne je odvrátený od chodníka, ale je dobre označený. Kremenia jaskyňa je vlastne taká deravá komnata. Dá sa prejsť niekoľkými krokmi: od vchodu k oknu, od zadnej steny k malým okienkam. Poobzeráme, pozrieme z okna, deti vylezú na „strechu“ jaskyne. Poberieme sa späť ku križovatke žltých značiek v Horných Pršanoch.

 

 

Po tejto krátkej odbočke začíname náš okruh po druhej žltej značke vedúcej vpravo, na západ – smerom na Tri kríže. Hneď za dedinou, pri drevenom prístrešku však žltú značku opustíme (vrátime sa po nej na spiatočnej ceste) a pokračujeme vpravo, po širokej lesnej ceste. Zasnežená lesná cesta pomaly stúpa a skrúca sa v mnohých zákrutách ponad údolie Malachovského potoka. Kopce pred nami sa halia do mrakov, za chrbtom sa stráca slnko. Začne snežiť. Cesta sa zdá byť stále rovnaká, stále pokrútená, stále bez konca.

 

Konečne prichádzame ku križovatke so zelenou značkou a s čiernym Malachovským chodníkom. Vydávame sa strmo hore po zelenej, smerom k pamätníku leteckého nešťastia. Stále sneží. Hlboký sneh sa pod nami prepadáva, zabárame sa po kolená. Sneh sa nám sype do topánok z vrchu. Ideme pomaly. Deti to baví a mňa vlastne tiež. Aj Mirko vraví, že sa mu to páči. Vieme, že máme pred sebou už len necelých 5 kilometrov. To nie je ďaleko a nemusíme sa báť, že by sme nevystačili so silami.

 

 

Pri pamätníku sa zastavíme. Zvyšky lietadla sú pod snehom. Od pamätníka je to už len kúsok k rázcestiu Pod Košiarmi, kde stúpanie končí. Poberieme sa po žltej značke smerom späť na Horné Pršany. Topánky už máme všetci premočené, ale nikomu to nijako zvlášť nevadí. Je relatívne teplo, nefúka, mokré ponožky až tak nevadia.

 

Urobíme si krátku zachádzku k prameňu, pri ktorom je runový nápis vytesaný do skaly. Prameň je vyschnutý (či zamrznutý?), popri ňom vedú medvedie stopy. Sú niekoľko dní staré, ale Zojka sa bojí a chce ísť rýchlo preč. Vychádza slnko. Hreje len málo, ale predsa. Po krátkej prestávke sa ďalej boríme snehom. Čoskoro vyjdeme na lúku a na lúčnu cestu. Svet sa otvára, sneh pod nohami konečne drží. Deťom očividne nestačilo a bežia v hlbokom snehu popri ceste. Slnko presvitá, rozháňa mraky, otvorená krajina sa otvára čoraz viac, nebo jasnie. Sýkorky pípajú v kríkoch.

 

 

Na Laštoku nad Hornými Pršanmi je takmer dokončená rozhľadňa. Odtiaľ už len zbehneme dole kopcom a prídeme k drevenému prístrešku za dedinou, pri ktorom sme boli pred pár hodinami. Všade je blato. Teplota stúpla vysoko nad nulu a po nespevnenej ceste do Horných Pršian tečie voda v blatistých brázdach. Obchádzame blato po ľadových zvyškoch na kraji cesty. Je poludnie.

 

 

 

Ako sa tam dostať:
Horné Pršany sú pri Banskej Bystrici, na juh od Malachova. Je to koncová dedina, do ktorej sa dostaneme, keď odbočíme z hlavnej cesty na Kráľovú / Kremničku. Potom odbočíme na Horné Pršany a pokračujeme až do miesta v obci, kde sa rozdvojuje žltá značka. Tam sa dá parkovať.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Trasa má dĺžku asi 13-14 kilometrov, prevýšenie je približne 450m. Dospelému človeku trvá prejdenie trasy asi 4 hodiny.

Časť výletu vedie neznačenou lesnou cestou. 

Cesta ku Kremenej jaskyni: Je vhodná aj pre najmenšie detičky, z Horných Pršian je to iba 1,5 kilometra po prevažne rovinatom teréne po žltej značke. Iba v závere klesneme k jaskyni. Vrátime sa tou istou cestou späť.

Okruh okolo pamätníka sov. letcom: Z dediny ideme chvíľu po žltej, no čoskoro sa od nej odpojíme a pokračujeme cez závoru po širokej lesnej ceste traverzujúcej masív nad Malachovským potokom. O chvíľu prejdeme okolo vrchu lyžiarskeho vleku a pokračujeme stále rovnakým terénom až kým nenarazíme na zelenú značku. Zabočíme vľavo po zelenej, začne prudké, ale krátke , asi kilometrové stúpanie, počas ktorého prejdeme okolo pamätníka.

Krátko na to prídeme k turistickému rázcestiu Pod Košiarmi a odtiaľ sa po žltej značke príjemným klesaním cez les a pasienky vrátime do Horných Pršian.

Pre deti:
Kremenia jaskyňa.

Pamätník sov. letcom.

Studnička s runovým nápisom na skale.

Vyhliadková veža (zatiaľ nedokončená) na Laštoku nad Hornými Pršanmi.

Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *