Komiksové príbehy

15. január 2017

 

 

Ku klasickým cvičeniam tvorivého písania patrí dotváranie komiksu. Najjednoduchšie je, keď už je príbeh nakreslený a my sa môžeme plne sústrediť na dopisovanie do bubliniek. Aktivita je to náročná, hlavne keď je pre deti nová, alebo ak majú s komiksom zatiaľ len obmedzenú skúsenosť.

  1. Najprv si zoradíme rozstrihané obrázky tak, aby vytvárali príbeh. Tento krok pomôže deťom uvedomiť si následnosť a základnú dejovú líniu. Tu platí, že nie je len jedno správne usporiadanie, aj keď u väčšiny príbehov je to viac-menej jasné. Zoradené komixové obrázky nalepíme na papier.
  2. Nasleduje upriamenie pozornosti na to, ako sa ľudia a zvieratá na obrázkoch tvária a čo sa s nimi deje. Rozprávame sa o tom, čo asi cítia, čo si myslia, prečo asi robia to čo robia.
  3. Pokračujeme vymýšľaním hlavnej myšlienky. Bude to vtipné? Poučné? Filozofické? Smutné? Ako nám slová pomôžu vyjadriť to čo chceme?
  4. Posledným krokom je vpisovanie replík do bubliniek. Musia byť relatívne krátke a výstižné. Musia posúvať dej vpred. Musia dávať zmysel a nadväzovať na seba. Musia korešpondovať s obrázkom.
  5. Nakoniec treba vymyslieť vhodný nadpis. Kto chce, môže si obrázky vyfarbiť.

 

 

Deti celkom rýchlo zistili, že najviac im pomôžu citoslovcia a expresívne výrazy. Veľmi sa im to zapáčilo. Až som im musela pripomenúť, že máme aj iné slová v slovenčine, než: Aaaaaa! Jaj! Ach! Ty blázon! Ani ma nehne! Do kelu! Vrrrr! a podobne.

Najväčší problém bol s vymýšľaním hlavnej myšlienky a keďže som to nechala úplne na nich, niektoré komiksy nakoniec žiadnu hlavnú myšlienku nemali. Boli to len také mini-príbehy bez začiatku a konca, len také obrazy zo života.

 

 

Počas necelých dvoch týždňov sme vytvorili dokopy 8 rôznych komixov, 4 pre každého. Prvý sme robili spolu, resp. sme si krok za krokom hovorili ako treba postupovať. Posledný už robili bez mojej pomoci. S prácou boli spokojní a myslím, že ich to veľmi bavilo. Viac, než som čakala.

Ako podklad som použila na internete dostupné ukážky z knihy Word Play: Write Your Own Crazy Comics, ktorá ponúka viac než 60 nepopísaných čiernobielych komiksových príbehov pre vlastné dotvorenie. Po úspechu, ktorý komixová aktivita mala vážne uvažujem, že knihu kúpim. Publikácia má aj druhý diel, oba sú dostupné na Amazone.

Tu sú podklady, ktoré sme využili. Väčšina je zo spomínanej knihy a jeden je super-variabilný komix so slonom a prasiatkom: KOMIKSOVÉ PRÍBEHY

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Jeeejky, práve som sa dozvedela, odkiaľ ťa poznám! 🙂 Videla som Tvoj blog už dávnejšie. A teraz som práve hľadala nejaké komiksové obrázky, tak toto mi prišlo super vhod! Ďakujem krásne!

  2. Ďakujem veľmi pekne za inšpiráciu. Máme syna disgrafika veľmi kreatívneho a toto je spôsob ako mu urobiť písanie zábavnejšie.☺

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *