Zbyňovský budzogáň a Žibrid (867 m.n.m.)

22. apríl 2019

 

 

Skalný útvar pri Rajeckých Tepliciach má niekoľko názvov: Zbyňovský budzogáň, Skalný budzogáň a v jednej mape som našla aj meno Stratený budzogáň. Ak bol niekedy stratený, bolo to už asi veľmi dávno. Dnes k nemu vedie dobre značený náučný chodník, spolu s dobre vyšliapanou lesnou cestičkou. Moja mama mi po návrate domov povedala, že Budzogáň sa v posledných rokoch teší veľkému záujmu a popularite. To som veru nevedela – niektoré veci mi vďaka mojej neprítomnosti na sociálnych sieťach unikajú.

 

 

Vychádzku na Zbyňovský budzogáň a vrch Žibrid sme zaradili na záver nášho viacdňového výletu na Morave. Náučný chodník Stratený budzogáň nás voviedol do malej, čerstvej dolinky. Voda sa rozlievala medzi hrubými trávami, pomaly tiekla popri ceste, nám naproti. Záružlie už-už rozkvitalo. Po chvíli sme vyšli na veľkú lúku, a potom zas späť do lesa, chodník začal prudko stúpať a stáčať sa a onedlho sa pred nami vynoril Budzogáň.

Od Budzogáňa je to už len chvíľa pekným, svetlým lesom na vrch Žibrid. Vrch je zalesnený, no zo skalky úplne hore je výhľad na východnú stranu. Srdce malých lezcov potešia retiazky, ktoré pomáhajú turistovi vyliezť hore na skalu – jedny pre výstup, druhé pre zostup. Dve prístupové cesty naozaj treba, ľudí sem chodí neúrekom. Keby bola len jedna retiazková cesta, vznikali by zápchy, prestoje a kolízie.

 

 

Z vrchu Žibrid sme rýchlo zostúpili po zelenej značke do sedla Patúch. Obloha sa zmrákala, vietor ustal. Chystal sa dážď. Pridali sme do kroku a po žltej značke sme čoskoro došli späť do čerstvej dolinky s pučiacim záružlím. Mraky sivo čakali. Pri aute sme zjedli posledné zásoby jedla a vyštartovali sme domov. Spustil sa dážď.

 

 

Ako sa tam dostať:
Zbyňov sa nachádza južne od Žiliny, pri Rajeckých Tepliciach. Medzi Rajcom a Rajeckými Teplicami odbočíme na Zbyňov. V dedine za riekou Rajčanka (asi 2. alebo 3. ulička, vedie tade modro značený cyklistický chodník) zabočíme vpravo a pokračujeme po ceste. Cesta je úzka, miestami v dosť zlom stave, ale pomaličky sa dá prejsť. Po necelých 2 kilometroch prídeme ku križovatke, na ktorej je rozcestník. Zahneme vľavo a tu môžeme zaparkovať auto na malom, nespevnenom parkovisku pre 4 – 5 aut.
Prístupnosť/náročnosť/terén:
Od križovatky sa vyberieme po náučnom chodníku hore dolinou. Mierne stúpame, čoskoro vyjdeme na veľkú lúku. Tu je značenie skromnejšie, ale stačí sa držať horného okraja lúky a nestratíte sa. Časom vojdeme do lesa a lesom pokračujeme až k Budzogáňu. Od Budzogáňa nás čaká ešte kus strmého stúpania cez les a sme pod vrchom Žibrid. Celkom hore sa dá dostať pomocou reťazí alebo aj bez nich – rukolezecky. Od vrchu pokračujeme po zelenej značke do sedla Patúch a odtiaľ po lesnej ceste po žltej značke, až kým sa nenapojíme na náučný chodník, po ktorom sme šli cestou hore. Náučný chodník nás prevedie späť cez lúku a cez dolinku až k parkovisku. Trasa je čiastočne okružná, má dĺžku 4,7 kilometra, celkové prevýšenie je asi 320 metrov. Dospelý človek prejde trasu za 2 hodiny.
Pre deti:
Budzogáň, reťaze na Žibride, lúky. Náučný chodník ponúka príbeh o Stratenom budzogáni na pokračovanie – na každej tabuli je kúsok príbehu. (Pozor: Na NCH sa napojíme asi 1,5 km po začiatku, takže nám ujde prvá časť príbehu!)
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *