Dolnoždanská skala (612 m.n.m.)

10. december 2017

 

 

Prevažnú väčšinu výletu sme sa dívali pod nohy…čo bolo určite na škodu. Ale nedalo sa inak. Lepšie sa triafa do vychodených stôp, keď sa človek pozerá. Sami sme si museli prešľapávať cestu hlbokým snehom len niekoľko kilometrov ale aj to nás dostatočne unavilo. Deti zaostávali a za polovicou výletu sa už ani nesťažovali, že nevládzu. Asi videli, že aj my máme celkom dosť a robíme čo môžeme, aby sa im ľahšie išlo.

Aj keď sme kráčali s očami prilepenými k zemi ako bezdomovci hľadajúci drobné v nákupnom centre, všimli sme si, že nebo bolo modré, slnko svietilo, svet sa trblietal a sneh bol strieborný. Aj stopy srniek, zajacov a diviakov sme videli a nakoniec aj stopy ľudí. Preskakovali sme viaceré potoky a potôčiky, ktorým sneh zahatal koryto a ony vytvárali jazierka medzi závejmi.

 

 

Po viac než troch hodinách sme konečne došli na Dolnoždanskú skalu. Na skale je kríž, ktorý (zdá sa) v noci svieti. Okrem toho tam bol vysoký závej s malým snehuliakom a výhľad na celučičkú žiarsku kotlinu. Cesta dole zo skaly viedla strmým kopcom, cez hlboký sneh. Deti skákali ako zajace – dlhými skokmi dole svahom. Zhodnotili to ako najlepšiu a najzábavnejšiu časť výletu, pretože inak nijako zvlášť nadšené neboli. Chápem – asi boli dosť zničené tým snehom a zimou…nezvyknuté.

 

Výlet na Dolnoždanskú skalu je, napriek názoru nášho potomstva, veľmi pekný a vďačný výlet. Určite si ho plánujeme zopakovať v lete, keď sa budeme môcť viac dívať okolo seba a cesta nám nebude trvať takmer dvojnásobne dlho.

 

 

Ako sa tam dostať:
Skala sa nachádza na strednom Slovensku, na západnom okraji žiarskej kotliny, nad Dolnou Ždaňou. Pri Hliníku nad Hronom treba zísť z diaľnice a vojsť do Hliníka. Prejdeme Hliník nad Hronom, v smere na železničnú stanicu. Pri stanici zabočíme vpravo a prejdeme trať. O chvíľu prídeme do Dolnej Ždane. Prejdeme dedinu a pokračujeme ďalej, do Hornej Ždane. Tu sa dá parkovať na pravej strane pri Jednote, kúsok za kostolom.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Okružná trasa má asi 10 km. Celkové prevýšenie je približne 430 m. Dospelý človek prejde trasu za 3 hodiny (ak nie je veľa snehu). Jedná sa o čiastočný okruh, časť trasy je neznačkovaná. Od Jednoty v Hornej Ždani sa vydáme po žltej značke pomedzi domy. Čoskoro opustíme dedinu, prejdeme okolo značky „zákaz vjazdu“ a po lesnej ceste stúpame lesom až na Lazy, kde sa k žltej pripojí modrá. Vyjdeme na lúky a príjemným, otvoreným terénom mierne klesáme až po Všivavú. Tu sa modrá značka odpája a my pokračujeme po žltej. Nasleduje záverečné stúpanie cez rúbaniská a lesíky, ktoré skončí na hrebeni. Po hrebeni o pár minút dôjdeme na skalu.

Zo skaly pokračujeme po hrebenia a po asi 500 metroch sa stočíme prudko vľavo a začneme strmo klesať. Rýchlo sa dostaneme pod skalu. Tesne pred tým, ako by sme vyšli na lúku pri Dolnej Ždani, odbočíme vľavo na neznačkovanú lesnú cestu. Tá nás dovedie popod Dolnoždanskú skalu späť ku značke „zákaz vjazdu“ pri Hornej Ždani. Odtiaľ zídeme po žltej späť do dediny.

Pre deti:
Krátka, ľahká túra s pekným výhľadom. Na skale hrozí pád z výšky.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *