Kamenné more vo Vyhniach

23. február 2019

 

 

Kamenné more vo Vyhniach je chránená prírodná pamiatka, ktorej význam a vzácnosť si človek bežne neuvedomí. Až keď tam príde, musí si všimnúť na akom neobyčajnom mieste sa ocitol. Kamenné more nie je vysoko ani ďaleko od civilizácie, ale je pôsobivé, vzduch je tu čistý a les okolo pokojný.

Chodníkom ku Kamennému moru sme kráčali už veľa krát a už veľa krát sme liezli cez ostré, ťažké, sopečné balvany. Väčšinu detí poteší možnosť preliezať medzi tisícmi kameňov, skúšať ktorý z nich sa kyvoce, hľadať pod ktorým je jašterica alebo veľký pavúk. Preto by som výlet na Kamenné more zaradila medzi výlety ktoré nesklamú: Deti si pobehajú, vyhrajú sa, vybláznia, majú niečo iné ako len bežný les a lúky a niečo lepšie ako len bežné detské preliezky. Zároveň nestihnú frflať že nevládzu, pretože na 4 kilometroch sa to nedá stihnúť. Tak isto je to výborný výlet, keď sa nám (Mirkovi a mne) v podstate nikam nechce ísť, ale vieme že musíme, pretože by sme sa doma zbláznili od prebytku energie (detí, nie našej)…a radi si posedíme na vyhriatej skale kým sa naše potomstvo zahrá na banditov alebo Froda alebo na pirátov.

 

 

Tentoraz sme k vychádzke pridali aj výstup na vrch Kamenná (495 m.n.m.). Celý čas sme šli po zelenej značke: od termálneho kúpaliska, cez Kamennú a cez záhradkársku oblasť. Na konci, pri drevenom smerovníku, sme sa od značky odpojili a zišli späť na hlavnú cestu. Prechádzka je to krátka, nenáročná, vhodná na rozhovory, rozmýšľanie alebo len obyčajné tešenie sa z toho, v akom nádhernom kraji žijeme. V lete a na jeseň rastie okolo chodníka veľa hríbov, z rána pobehujú po lese všakovaké zvieratá a z Kamennej je v každú dennú a ročnú dobu pekný výhľad na Vyhne a kopce ktoré zvierajú dolinu z druhej strany.

 

 

Ako sa tam dostať:
Vyhne sú dedinka medzi Bzenicou a Banskou Štiavnicou. Je potrebné zísť z diaľnice buď pri Lehôtke pod Brehmi alebo pri Revištskom Podzámčí a po vedľajšej ceste sa dostať do Bzenice. Tu odbočíme na Vyhne/Banskú Štiavnicu a pôjdeme stále rovno, okolo pivovaru Steiger, až kým neuvidíme napravo Vodný Raj Vyhne. Pri kúpalisku sa dá celoročne parkovať.
Prístupnosť/náročnosť/terén:
Od Termálneho kúpaliska vo Vyhniach pôjdeme po zelenej značke. Hneď začneme stúpať pomedzi domy a čoskoro vojdeme do lesa. Za krátko prídeme ku Kamennému moru. Značka vedie priamo cezeň a vnára sa do lesa na opačnej strane. Čoskoro za Kamenným morom sa značka zvrtne prudko vľavo a po krátkom stúpaní nás dovedie na vrch Kamenná. Z vrchu značka schádza inou cestou, pod kopcom sa stočí vpravo a za krátko nás vráti medzi domčeky a chatky na okraji obce. Zelená značka ďalej pokračuje do Repišťa a Sklených Teplíc, ale my značku opustíme pri drevenom rozcestníku, pri veľkej bráne. Zahneme vpravo a začneme schádzať späť k hlavnej ceste. Po ceste je to necelý kilometer k termálnemu kúpalisku.

Trasa má dĺžku asi 4 kilometre. Prevýšenie je približne 200 m. Dospelý človek prejde trasu za 1,5 hodiny.

Pre deti:
Kamenné more, stromy na ktoré sa dá vyliezť, kvety, hríby, srnky, jahody.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *