Košická zoo

24. jún 2013

 

 

Stalo sa vám už niekedy, že ste niekde prišli a povedali si: „Keby som ja mal(a) reštauráciu / cestovnú kanceláriu / obchod / kadernícky salón vyzeralo by to presne takto?“ Takýto sme mali pocit v košickej zoo.
 

Neviem presne, čím to bolo. Azda aj tým, že zvieratká tu mali relatívne veľký životný priestor a vyzerali veľmi spokojne. Tým, že nás nevyrušovali žiadne hlučné, žiarivé atrakcie. Detské ihriská sú roztrúsené po celom areáli zoo, nie len na jednom mieste. Všade je plno zelene, smer prehliadky je riadne označený. Celý dojem umocňovali informačne bohaté, farebné tabule popri chodníkoch.

Možno nemajú všetko super moderné. A – áno, aj záchody trochu smrdeli. Tráva bola na niektorých miestach nekosená a nebolo tam ani toľko druhov zvierat ako napríklad v Bratislave. No to, čo v košickej zoo je, opatrujú s láskou a vkusom.

 

 

Zvieratá tam nie sú na druhom mieste, ale ani ľuďom sa neuberá zo zážitku. Že sme nevideli rysa (na ktorého sa Benjamín veľmi tešil) a vlka? Nuž, tak to chodí. Väčšina zvierat tu má možnosť vybrať si kedy sa ukryjú a kedy sa ukážu. Ak sa ukážu, ľudia ich uvidia v prírode, nie vo vybetónovanej klietke.
 

Košická zoo pôsobí priateľsky, uvoľnene a jednoducho. Keď zdvihneme zrak od zvierat, uvidíme okolité zalesnené kopce. Tým, že je záhrada mimo mesta, môžeme mať pocit, že sme v naozajstnej prírode.

 

 

Do Košickej zoo, ktorá je vlastne v Kavečanoch, sme prišli presne o 9tej. Mrholilo a fúkal studený vietor. Boli sme si takmer istí, že dnes budeme jediní blázni medzi zverinou. Ale potom prišiel autobus. A ďalší, a ďalší….a trinásty… Všetky plné detí na školskom výlete.  Deti sa vysypali z autobusov cez bránu do zoo a chvíľu sa pri vstupe nedalo hýbať.  Onedlho sa všetci rozpŕchli do uličiek, na ihriská a k stánkom s občerstvením. Mohli sme sa pohnúť ďalej.
 

Zoja s Benym sa najviac zaujímali o levy, tulene, tučniaky, rysa, medvede a kozy. Benjamína trochu sklamalo, že levy boli vlastne levice a opäť neuvidel naživo ozajstného leva s hrivou.  Mirko strávil dobrých 15 minút s krkavcom, ktorý vie povedať „Ahoj!“. Ja som si zas prečítala asi všetky tabule čo ich tam mali popri ceste v rámci náučných chodníkov v zoo. Po vyše 4 hodinách sme sa vrátili na parkovisko. Medzi asi 30 autobusmi sme našli naše auto a opustili sme košickú zoo.

 

 

Ako sa tam dostať:
Zoo nájdeme v Kavečanoch, čo je mestská časť Košíc. Kavečany sa nachádzajú asi 10 km na sever od centra Košíc. Keď už sa dostaneme do Kavečian, k zoo nás spoľahlivo navedú tabule. Auto necháme na neplatenom parkovisku, asi 200 metrov od vstupnej brány.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Chodí sa po chodníkoch. Celý areál zoo je samozrejme prístupný aj s kočíkom.
Pre deti:
Zvieratá. Ihriská
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Otváracie hodiny a cenník nájdete na stránke košickej zoo.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Odkaz pre Benjamína: ozajstný nádherný lev s hrivou je v Zoo Zlín :), ale bol trošku nervózny v čase keď sme tam boli.

    • Ďakujeme za tip! Do zoo v Čechách sa chystáme. Počula som, že ich tam majú pekné. Zatiaľ sme v žiadnej neboli, ale chystáme sa. Vďaka..

      • zoo zlín je podľa môjho názoru krásna aj pre výklady ktoré ošetrovatelia dávajú osobne pri niektorých výbehoch v časových intervaloch a rozprávajú aj o povahe zvieraťa. Do niektorých výbehov sa dá aj osobne vojsť a celá zoo je rozdelená na kontinenty, dokonca sú tam vytvorené na prospektoch jednotlivé zvieratká zo zoo z rúk ľudí- krása 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *