Kontaktná zoo

23. júl 2013

 

 

Kontaktná zoo pri Liptovskom Mikuláši je tesne pri aquaparku, ktorý tam svojou príšernosťou nonšalantne ničí inak celkom peknú scenériu. Je to vlastne ohradený kus poľa alebo veľkej lúky. Do ohrady sa dostaneme po schodoch pri parkovisku aquaparku.
Nuž, vstupovali sme tam s nevyhranenými pocitmi. Predsa len: Kontaktná zoo? Naozaj? To tam naozaj môžeme zvieratá chytať? Všetky zvieratá? Pekná myšlienka! Deti sa zbláznia od šťastia! …a na druhej strane: Kontaktná zoo? Naozaj? To tam naozaj môžeme zvieratá chytať? Chúďatká zvieratká! Tie musia byť neuveriteľne vystresované! Však to je týranie!

 

 

V ten deň sme boli prví a dosť dlho jediní návštevníci. Hneď na začiatku sa k nám pripojila jedna slečna a sprevádzala nás až do konca. V podstate dávala pozor, aby sme zvieratám neubližovali a neplašili ich. Upozorňovala nás, keď bolo treba dať nejakému zvieratku pokoj, pretože sa práve zotavovalo zo zranenia, alebo nebolo v dobrej nálade. Určovala hranice toho, čo už nie je prijateľné. Popri tom sme sa od nej dozvedeli, že o nedisciplinovaných návštevníkov, ktorí nechajú svoje deti trápiť zvieratká tu nemajú núdzu. Dozvedeli sme sa, že niektoré zo zvierat sú z útulku, alebo boli zachránené po zrážke s autom, alebo sú to siroty, ktoré potrebujú zosilnieť. Tak isto sme sa dozvedeli, že vraj kontaktná zoo bude fungovať len počas letnej sezóny, potom sa zvieratá vrátia k svojim majiteľom alebo späť do útulku.
Takže prvý dojem? Veľmi dobrý. V ohradách usilovne pracoval možno tucet mladučkých ľudí – čistili, kŕmili, napájali, hladkali, ošetrovali, dávali pozor. Zvieratká vyzerali zdravé a spokojné. Deti sa naozaj išli zblázniť od šťastia, až sme ich museli brzdiť, aby zvieratká nedesili. Po chvíli sa našťastie upokojili, začali pravidelne dýchať a mohli sme pokračovať ďalej.

 

 

Doba pokročila a spolu so stúpajúcim slnkom sa objavilo jedno obrovské mínus tejto zoo: akútny nedostatok tieňa. Veľa zvierat nemalo v ohradách tieň vôbec, ak nerátame maličký rohový prístrešok, kde by sa v prípade potreby nezmestila ani polovica obyvateľov danej ohrady. Keď si vezmeme, že zoo je naozaj na rovnom poli bez stromov, kde od samého rána až do večera svieti slnko, určite si viete predstaviť, aký výpek tam majú po väčšinu dní. To isté platí pre prípad dlhotrvajúcich dažďov alebo prípadného krupobitia. Zvieratká sa jednoducho nemajú kam schovať. Zamestnanci sa to snažili riešiť veľkými slnečníkmi, kde sa dalo, ale aj tak to nebolo dosť.
Myslím, že je to naozaj veľmi pekná myšlienka – umožniť (najmä deťom) kontakt s ozajstnými zvieratami. Je tiež fajn, že zoo nebude prístupná celý rok (podľa našej sprievodkyne) a zvieratá budú mať čas sa zregenerovať. Jediné, čo sa nám nepáčilo boli výbehy s nedostatkom tieňa a možnosti ukryť sa pred návštevníkmi. Inak to bol zaujímavý zážitok.

 

 

Ako sa tam dostať:
Kontaktnú zoo nájdeme neďaleko Liptovského Mikuláša, pri aquaparku Tatralandia. V Liptovskom Mikuláši odbočíme na Liptovský Trnovec, a potom pôjdeme stále po pobreží Liptovskej Mary, až kým neuvidíme areál Tatralandie. Tesne pred ním sa nachádza zoo. Odbočíme do prava a zaparkujeme na priľahlom parkovisku.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Od parkoviska prejdeme cestu, vybehneme pár schodov a sme tam. Zoo je malá, postavená na rovnej ploche.
Pre deti:
Zvieratá. Pustili nás k takmer všetkým zvieratám, ale nie k všetkým. Sprevádzajúca slečna odhadla, ktoré by mohli byť potenciálne nebezpečné. Tak isto sme samozrejme vynechali zvieratá zranené a nervóznejšie. Všetci v zoo boli veľmi milí, zhovorčiví a slušní. Aj keď na nás stále “dávali pozor“, necítila som sa nepríjemne.
V cene vstupného je jazda na koníkovi a lukostreľba.
Pri vstupe do zoo, hneď za vstupnou bránou je kryté posedenie.
Celý areál zoo je na priamom slnku.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Otváracie hodiny a cenník nájdete na stránke kontaktnej zoo.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Sklamanie!!!! Same obmedzenia, o ktorych sa clovek nikde vopred nedocita a ze ide o kontaktnu zoo vobec nie je pravda…skoro ziadne zviera nie je mozne hladkat…iba ovce, zajace a pod…ako u starej mamy na dedine. Takze nenalette aj vy. Tito podvodnici totiz ebidentne nezverejnuju ziadne negativne recenzie…len pozitivne a krasne profituju

    • Ďakujeme veľmi pekne za komentár! To je veru zmena oproti tomu čo sme zažili my, ale to bolo pred viacerými rokmi, keď začínali. Asi mali príliš veľa zlých skúseností a postupne došlo k tomu, že kontaktu zamedzili. Kto vie… Neviem sa k tomu vyjadriť, pretože sme tam boli len raz vtedy pred 4 rokmi. Hm… To je škoda. Ešte raz, ďakujeme za príspevok.

    • Cakali ste, ze budete hladkat tigre, lavicata, slony a zirafu ? Nie kazdy vyrasta na dedine a ma pristup k zvieratam. Ved sa zobudte, tento svet nie je len pre Vas, ak chcete safari treba ist do Afriky!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *