Zoo v Spišskej Novej Vsi

30. jún 2013

 

 

Hneď na úvod napíšem: Mám rada zoologické záhrady. Podľa mňa sú užitočné. Vedú nás k láske k živým tvorom. Pomáhajú ohrozeným druhom prežiť. Dovoľujú nám zvieratá skúmať a lepšie ich pochopiť. Umožňujú nám priviesť naše deti a povedať: Aha, pozri! Pštros! Kôň! Medveď! Koza! Deti vidia a učia sa. Je to veľmi fajn.

 

Rys

Zoo v Spišskej Novej Vsi je umiestnená v parku. Predstavte si obyčajný, väčší mestský park s jazierkom, ktorý niekto ohradil, v rámci ohrady spravil menšie ohrádky a do nich dal zvieratá. Zoo je relatívne maličká. Rozhodli sme sa ju prejsť pekne od kraja. A hneď z kraja prišiel prvý menší šok v podobe rysa ostrovida. Zvieratko malo vyhradenú malú, betónovo-kamienkovú klietku bez kúsočka zelene, vydané napospas návštevníkom. Že je rys plachý? Nie tento. Obaja rezignovaní chlpatí obyvatelia sedeli na zemi a dívali sa do diaľky. Kto vie, čo sa im premietalo v hlave. Bol to strašný pohľad.

 

Opice

O pár klietok ďalej boli opice. Zväčša sedeli v najvzdialenejších rohoch svojich betónových domovov otočení do steny. Alebo viseli na mreži, kde im už ľudia nemohli vidieť do tváre. Niektoré len apaticky sedeli tam, kde mali miesto. Očividne neboli šťastné. Niektoré ešte mali síl a náladu komunikovať s ľuďmi. Mali tam neuveriteľne málo miesta na to, koľko ich tam bolo a, samozrejme, všetko betónové (ak nerátam zopár obligátnych konárov).

 

 

Medvede

Prišli na rad medvede a nám prišlo trochu zle. Viete koľko kilometrov štvorcových potrebuje medveď pre spokojný život? Viete koľko metrov štvorcových mal v tejto zoo? A samozrejme všade iba betón. Jedna mamička vedľa nás povedala svojmu dieťatku: „Pozri ako tie medvedíky chodia hore-dole! A vidíš? Aj bazén majú! Tým je tu ale dobre, však?“ Otočila som k nej, aby som si overila, či je pri zmysloch a či to myslí vážne… a ona to myslela smrteľne vážne. Medvede vraj nemajú žiadnu mimiku, ale tak nepokojné a nezmierené zvieratká som už dávno nevidela.

 

Dikobrazy

Vrchol prišiel o niekoľko metrov ďalej, pri dikobrazoch. Všetky boli natlačené pri zavretom a zaistenom vchode do svojej nory a zúfalým hrabaním sa snažili dostať dnu. Na jedlo pohodené na dne klietky ani nepozreli. Len hrabali a hrabali a hrabali do betónu. Videli ste už niekedy v bežnej zoo dikobraza? Ja nie. A viete prečo? Pretože dikobrazy cez deň spia. V našom meste sme mali v mini-zoo dlhé roky dikobraza a videla som ho možno raz. Keď sa pomýlil a vyšiel von. Na toto tu sa doslovne nedalo pozerať. O čo tým ľuďom ide? Irónia je, že majú na jednej z tabúľ napísané, že dikobrazy cez deň spia v dlhých norách pod zemou. Zabudli si prečítať vlastnú informačnú tabuľu?

 

 

Bažanty

Tiger mal to šťastie, že dostal výbeh so zeleňou, kde sa môže dokonca ukryť pred ľuďmi bez toho, aby musel zaliezť do betónovej nory. Patrične to využil a videli sme ho len z ďaleka. Trochu som sa upokojila a pokračovali sme okolo jazierka k vtákom. Zastavili sme sa pri pávovi, trochu sme sa s ním porozprávali a on nám za odmenu ukázal svoj chvost.

Vo vedľajšej klietke mal byť tuším bažant. Nebol tam, tak sme chceli ísť ďalej. Vtom niečo rýchlo preletelo cez klietku a pristálo v prachu. Bol to ten chýbajúci bažant. Akoby ho niečo veľkou silou šmarilo o zem. Pozviechal sa z prachu, trochu sa otriasol, vyletel na konár a začal si naprávať rozcuchané perie. Vtom sa otvorili dvere vzadu v klietke a nejaký chlap (pravdepodobne zamestnanec) šmaril o zem aj bažanticu. Zachechtal sa, uškrnul sa a zavrel dvere. Myslela som si, že to sa mi musí, MUSÍ snívať! Bažantica pristála na chrbte, ale hybko vyskočila a začala zmätene pobehovať do kolieska. Potom sa zrazu upokojila a ostala stáť. To už však začal rozruch v klietka páva. Pávy zacítili, že sa blíži spomínaný chlap a začali hľadať cestu, kade by utiekli. Tlačili sa na pletivo, hrabali do zeme a nakoniec začali škriekať a utekať bezhlavo po klietke. Opäť: nemohla som sa na to dívať. Šli sme radšej ďalej, skôr než sa otvorili dvere na ich klietke.

 

Puma

Neviem, čo k tomu dodať. Vybrala som len perly. Preskočila som maličkosti, ako napríklad nehorázne znečistený výbeh (ak sa to dá nazvať výbeh) pumy americkej. Možno som úplne mimo, pretože puma „kaká“ každých 7 minút… ale nemyslím si. V jej klietke to vyzeralo ako keby tam nanosili výkaly od všetkých mačkovitých šeliem v zoo a nechali tam.

 

 

Nechcem tvrdiť, že všetko bolo iba zlé. Len sme nič okrem toho zlého neboli schopní vnímať… po tom, čo sme videli. V teráriu (ktoré je v samostatnej budove mimo hlavného areálu zoo) to nebolo oveľa lepšie. Zvieratá sa zdali prepodnetované, úzkostlivé, vystresované, alebo apatické. Nie sme odborníci. Ale videli sme, čo sme videli a cítili sme, čo sme cítili.
 

Ešte raz to zopakujem: Mám rada zoologické záhrady. Aj Mirko ich má rád. To len aby ste vedeli… Ale ľutujem, že sme sem išli. Bol to veľmi nepekný, hlboko nepekný zážitok. Prajem tým zvieratkám veľa sily. Ale možno by im bolo lepšie, keby zomreli a mali by od všetkého pokoj.

 

 

Ako sa tam dostať:
Spišská Nová Ves je južne od Levoče, juhovýchodne od Popradu. Je niekoľko spôsobov, ako sa sem dostať, podľa toho, odkiaľ prichádzate.
Zoo sa nachádza v južnej časti mesta, pri amfiteátri. Trafili sme tam s pomocou navádzacích tabúľ. Pri zoo je celkom veľké, neplatené parkovisko.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Areál zoo má parkový charakter. Chodí sa po chodníkoch bez schodov.
Pavilón Aquaterra (vstup je v cene vstupenky, len ju treba mať pri sebe), je mimo areálu zoo. Treba vyjsť von jednosmernou otočnou bránou pri detskom ihrisku, pokračovať po chodníku a držať sa vľavo.
Pre deti:
Zvieratá. Dve detské ihriská. Platené atrakcie: loďky, nafukovacia trampolína. Malá kontaktná ohrádka s kozičkami.
WC bolo veľmi, ale naozaj veľmi špinavé. Aj keď bolo iba 90 minút po otvorení. Odporúčam zobrať si nejaké hygienické dezinfekčné obrúsky, hlavne ak máte malé dievčatko, ktoré chcete na záchod posadiť.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Otváracie hodiny
Vstupné

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

 1. Lenka Sitárová

  smutné:-(

  • Áno. Smutné. Práve včera som pozerala stránku tejto zoo, konkrétne časť Kniha návštev a zistila som, že sme zďaleka neboli jediní, kto mal negatívny zážitok. To mi zobralo všetky nádeje, že to bola v ten deň len zhoda náhod, prípadne že sme si to nahovárali..

 2. Karin Leskovská

  Naša ZOO je celkom pekná a viem že sa k tým zvieratám nesprávajú tak dobre :/ ja by som tiež najradšej tým zvieratám dala väčšie výbehy ale tak si uvedomte že snv nemá ani na opravu vlastných ciest a naš starosta ani nevie čo sa de deje v meste stará sa o seba a ako “zapôsobiť” 🙁 je to smutné a najviac mi je ľúto tých medvedov,opíc a tých vtáčikov len vidíte že nikto nemá peniaze ale majú peniaze na svoje “párty”. Tak nehovorite ked neviete ako to je ale máte pravdu. 🙂

  • Ďakujeme veľmi za komentár, Karin. My sme to tak vnímali ako nezaujatí a pomerov neznalí turisti. Tak to vníma väčšina turistov – oni vlastne nemajú ako vedieť, že snv je na tom všeobecne zle. Oni len prídu do zoo a urobia si obrázok.

   A máte pravdu – zoo je sama osebe celkom pekná a je tam aj veľa druhov zvierat.

   Škoda, že si kompetentní ľudia nerobia svoju prácu poriadne, však?
   Prajem všetko dobré!

  • Peniaze ich neospravedlnuju! Ak nemaju prachy, tak nemaju co mat ZOO! Naco ju robili? Koho chceli ohurit? A ked uz je, tak nech sa snazia z grantov – hoci by som sa cudovala, ak by im niekto vobec prispel na to utrpenie zvierat! A ked to nezvladaju, nech ju laskavo zrusia… Kde su teraz statne organy RVPS a podobne? Na to nieje vyhlaska ci zakon? Nikde sa nehovori o tom, ake presne podmienky a rozmery ma mat vybeh pre konkretne zviera???

 3. tak ja som spokojny velmi so zoo v snv aj moj syn sa tam stale tesi ale je pravda ze najhorsie sa tam maju medvede su naozaj smutne a nespokojne a je tam dost priestoru kde by sa dali tie medvede iba presunut len by trebalo chciet a ziadne investicie by sa nemuseli koli medvedom hladat….

  • Viete, Jozef, málo priestoru je jedna vec. Zoo v snv je všeobecne dosť maličká, takže veľa možností rozšíriť priestory tam asi nie je (ak by to nemalo byť na úkor iných zvierat). Možno by stálo za to prestať priberať nové zvieratá, prípadne nejaké premiestniť do iných zoo.

   Druhá vec je prístup ľudí, ktorí tam pracujú. Nebolo tam cítiť lásku, rešpekt, porozumenie a cit pre prácu so živými tvormi. Keby moje zvieratá vyzerali takto – choro, skleslo, nešťastne, unavene, asi by som s tým urýchlene niečo robila a netvárila by som sa, že je to v najlepšom poriadku. Rozumiete, čo chcem povedať?

   ..a ďakujeme za reakciu! 🙂 Nech sa Vám darí!

 4. Plne suhlasim !! Bola som tam pred cca 3 rokmi a bolo to take iste, uz vtedy mi bolo luto tych zvierat… k comu je takato zoo, tu by sa mali angazovat ochrancovia zvierat tiez

 5. My sme to tejto zoo dali srnčeka, ktoreho sme zachranili, este ked tato zoo len zacinala, takze tam mali dokopy 5 a pol zvierata. Srnček bol moj milačik, chovany na skvelom jedle, uzasnej povahy…po mesiaci alebo dvoch sme ho išli pozriet-vysledok? Srnček zomrel!!! Este doteraz mam z toho zle svedomie, aj ked som bola len decko, a je to vyse 20 rokov. Takto dokatovali krasne zdrave zviera a to sme si mysleli ako mu tam bude dobre. A este nehovorim o odchyte u nas doma, namiesto, aby ho uspali, tak ho dajako zhodili na zem, pričom mu poškodili kopytko.
  Bolo by dobre vase zistenia poslat na regionalnu veterinarnu spravu, aj ked oni sa na to aj tak asi vykaslu, alebo kontaktovat aspon slobodu zvierat.

 6. “krásny článok”… to že ste písali, že nie ste odborníci jefakt uplna pravda… a začína sa to hned začiatkom… pretože čo ja viem v zoo v snv už rys nie je aspon 3 roky a to čo ste si mylseli že su dva rysi boli mačky,, ved mate ich aj na vlastných foto. opiaciam sa tiež asi dobre dari, keďže majú aj prírastky, napr. gibon,, zase ho mate na vlastných foto. Do zoo chodim každý rok aj tri krat.. a dikobrazi maju každoročne mladaťko čo som si všimol a je super že su von, konečne ludia a aj vy ste mohli vidieť dikobraza naživo a nie len na tabuľke pred výbehom…a dalej ani nemusim pokračovať na váš článok…pobavil som sa 🙂 a najlepšie bol apatické teráriové zvierata ako napr varan, pavuk atd.. ja som ešte nevidel hyperaktívného varana… je super, že je tato zoo taka ako je,, že sa v nej človek nenachodi ako vo väčších zoo,, kde sice su väčšie výbehy, ale zase až tak velke že o tom ake su vo výbehu a v zoo zvierata sa dozviem iba z tabuľky pred výbehom, ale realne ho nikdy nie je možne vidieť,,.. ked si chcem prečítať o zvierati info stačí mi internet aj s fotkami a nie si čítať tabuľky pred klietkami v zoo a že tam niekde bude… a ked už som pri vybehoch,, bol by som zvedavý aký velký mate výbeh vy dvaja dospelí + dve deti´?? garzonka na sidlisku? alebo nebodaj dvojizbák? (50 m štvorcových??) wau.. užite si ten priestor..

  • Ďakujeme za príspevok, Peter! Aspoň je to tu pestré!
   Názor si urobí každý sám. Vy máte ten svoj a mnoho ľudí má tiež ten svoj, odlišný od Vášho.
   Ak ste so zoo spokojný, tak je to fajn. Aspoň Vás to nemusí trápiť.

   Plodenie potomstva nemusí súvisieť s tým, že zvieratká sú zdravé a šťastné. Aj prasiatka, kravičky a hydina, ktorá sa chová vo veľkom len na vyvedenie mláďat sa rozmnožuje a ak ste niekedy videli ich podmienky niekde v halách, viete, že šťastní určite nie sú. To len tak na okraj..

   Prajem veľa dobrého!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *