Jastrabská skala (650 m.n.m.)

18. december 2016

 

 

Vystúpili sme z auta v Bartošovej Lehôtke. Mrzlo, zdalo sa že každú chvíľu začne snežiť, Jastrabská skala bola v hmle. A zistili sme, že sme zabudli bundy pre deti doma v skrini. Začali sme teda dobre. Napriek mrazu nebola až taká strašná zima a odhadli sme, že to zvládnu aj v svetroch. Odhad bol dobrý. Deti nezamrzli. V istom momente sa ešte aj vyzliekali. Aj keď nakoniec snežiť začalo.

Na Jastrabskú skalu sme vybehli za chvíľu. Je to taká milá, krátka prechádzka. Cez les hore, trochu po skalách a okolo skál, výhľad, otočka a zasa dole tou istou cestou. Charakter prírody je podobný neďalekej Kamenici. My sme mali výhľad takýto:

 

 

Našťastie vieme, ako vyzerá naša domovská dolina a o nič sme teda neprišli. Však sme sem ani nešli za výhľadmi, ale hlavne preto, aby sme sa nadýchali studeného vzduchu a boli chvíľu medzi stromami. Stromy boli, dokonca aj v zimnom, námrazo-snehovom prevedení. Na tenkých, hladkých kmienkoch boli mrazové ihličky, na konároch ľadové cencúliky. Deti olamovali a chrúmali. Tesne pred príchodom do sedla sa k stromom pridali kamene a skalky. A hustá hmla.

Dobre bolo. Prešli sme sa, lepšie nám chutilo.

 

 

Ako sa tam dostať:
Pri Žiari nad Hronom odbočíme na Kremnicu. Prejdeme okolo Starej Kremničky a o chvíľu vojdeme do Bartošovej Lehôtky. Pri autobusovej zastávke zahneme vpravo a potom opäť hneď vpravo. Tu zaparkujeme pri Obecnom úrade / materskej škole.
Prístupnosť/náročnosť/terén:
Trasa má dĺžku 4,5 kilometra, prevýšenie je 340m. Dospelému človeku trvá prejdenie trasy 2 hodiny. Ideme tou istou cestou tam aj späť.

Z Bartošovej Lehôtky ideme po značke miestneho značenia (bielo-zelený štvorec) cez dedinu a potom cez lúku, za ktorou vojdeme do lesa. Začneme strmo stúpať k železnici, cez ktorú prejdeme a pokračujeme lesom hore na Jastrabskú skalu. Ideme prevažne lesným chodníkom, ku koncu sa pridá zopár skál a cestu spestrí menšie kamenné more.

Pre deti:
Krátky, nenáročný výlet v peknej prírode.

Na začiatku prechádzame cez trať v blízkosti tunela.

Skalky, kamenné more.

Pekný výhľad do doliny.

Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *