Termálne “kúpalisko” Kalameny

29. jún 2012

 

 

Najkrajšia, najzaujímavejšia, najzábavnejšia a prosto najúžasnejšia vec pre deti ten deň prišla na koniec. Zvládli Liptovský hrad, svoju únavu aj našu nervozitu a dostalo sa im odmeny vo forme termálneho prírodného kúpaliska. Nie, nie sú tam žiadne schodíky, upravené vstupy, lavičky a altánky na brehu a nedá sa tam ani poriadne plávať. Ale stojí to za všetky prachy, ako sa hovorí…

 

Príjemne teplá voda, do červena sfarbené kamene na dne, bublinky vystupujúce z dna šteklia na pokožke. Voda hlboká práve toľko, aby sa dalo celé jazierko prebrodiť krížom-krážom. Okolo sýta letná zeleň. Uprostred vyviera voda – tvorí takú malú fontánku.
 

Deti sa triasli od nedočkavosti, keď sme ich vyzliekali a obúvali im gumené topánky.  Nestihla som si vyhrnúť nohavice a už ma Zoja ťahala do menšieho jazierka. Tam je voda sotva po kolená. Deti si zvykli na kamene a mäkkosť pod nohami a vybrali sa skúmať hlavný – hlbší a oveľa väčší “bazén“.
 

 

Vo vode

 

Koľko radosti vie priniesť mláka teplej vody!!! Skákali a špliechali, Beny sa zo dvakrát zatopil, ponárali sa až po krk, zbierali kamene z dna, pozorovali bublinky, alebo sa len tak brodili a tešili sa. Vedela som, že bude veľmi zle, keď budeme chcieť odísť. A aj bolo. Museli sme im kadečo nasľubovať, ale najviac zabral prísľub, že v kempe im napustíme bazén a môžu sa hrať tam. To ich (najmä Zoju) presvedčilo natoľko, že nám dovolili ich rýchlo obliecť a utekať pred ovadmi, ktoré sa na nás vrhli.

 

 

Ako sa tam dostať:
Z hlavnej cesty v smere od Ružomberka na Liptovský Mikuláš odbočíme na Liptovskú Teplú alebo na Lúčky. Tesne pred Lúčkami sa cesta rozdvojuje – ideme vpravo na Kalameny. Prejdeme Kalameny, ideme stále rovno  – už sme na žltej turistickej značke, ktorá začína v Kalamenoch. Na ľavo uvidíme prírodné termálne kúpalisko:  malé jazierko s vyvierajúcim prameňom uprostred. Tu sa žltá značka rozdvojuje/zbieha. Pokračujeme ďalej asi 150 m. Na ľavej strane cesty je miesto pre niekoľko aut.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Termálne prírodné “kúpalisko“ je hneď pri ceste.
Pre deti:
Voda v menšom jazierku je plytká, dospelému poniže kolien, o niečo chladnejšia než vo veľkom jazierku. Vo väčšom jazierku je hĺbka rôzna. Najväčšia hĺbka je v strede: asi 80cm.  Odporúčam obuv do vody, aj keď určite sa to dá aj bez nej.
Okolo vody je tráva, dá sa rozložiť deka. Tieň tam (ak si dobre pamätám) nie je žiadny.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne 

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *