Malý svet techniky v Ostrave

20. apríl 2019

 

 

Keď sme boli minulý rok v októbri v Ostrave, navštívili sme aj Múzeum vedy a techniky. Pani pri pokladni nám vtedy tvrdila, že bez problémov zvládneme za jeden deň prejsť aj Veľký svet techniky aj Malý svet techniky, a tak sme si kúpili kombinované vstupné. Dopadlo to tak, že sme sotva stihli prezrieť Veľký svet techniky… a už tu bol koniec otváracích hodín. Našťastie pre nás, vstupenka platí rok od zakúpenia.

 

Pri plánovaní viacdňového veľkonočného výletu sme brali do úvahy aj stále platnú vstupenku do Malého sveta techniky a vyhradili sme si naň celú sobotu. Otvárajú až o 10:00, čo nám poskytlo dostatok času na to, aby sme sa z Frenštátu pod Radhoštěm dopravili vlakom do Ostravy.

 

 

Malý svet techniky (U6) má celkom inú atmosféru než jeho veľký braček. Je menej nablýskaný, priamočiarejší, menej zameraný na texty a zložité vedecké koncepty, viac praktický, hlučnejší, prehľadnejší, jednoznačnejší. Je tu menej počítačových, dotykových, elektronických vychytávok; viac obyčajných ale prudko pútavých technických zázrakov ktoré pochopia aj deti: kladka, naklonená rovina, magnetizmus, trenie, zvuk, tlak, sila, zotrvačnosť, energia… Našli sme tu aj možnosť vidieť a vyskúšať si ako sa tká, vŕta, orezáva; deti si na počítačovom trenažéri skúsili riadiť auto aj motorku a my sme skúsili postaviť budovu ktorá odolá aj silnému vetru.

 

Napriek tomu, že bola sobota a v múzeu bolo dosť ľudí, nemala som pocit že si zavadziame. Ľudia sa tak akosi prirodzene roztratili po veľkej hale a každý mal dostatok času a priestoru na všetko čo potreboval. Malý svet techniky sa mi zdal prístupnejší a atraktívnejší pre menšie deti. Všetko, ale naozaj úplne všetko je možné chytiť, na každom kroku je nejaká aktivita, hra, činnosť alebo len stará motorka, lego, počítačová hra a ako bonus ku koncu: veľká ponorka do ktorej sa dá vliezť. Okrem toho – celá prehliadka trvala podstatne kratšie než sme čakali na základe skúsenosti z minuloročného októbra: po 4 hodinách sme boli vonku.

 

 

Aj keď som sa pokúsila porovnať Veľký a Malý svet techniky, prichádzam k záveru, že to nie je možné. Obe múzeá oddelené cestou sú svojim spôsobom fantastické. Deti si opäť vynútili prísľub, že sa sem ešte niekedy vrátime, pretože boli nadšené, šťastné a naplnené.

 

 

Ako sa tam dostať:
Malý svět techniky (U6) sa nachádza v Ostrave, v časti mesta Vítkovice, v priemyselnom areáli Dolní Vítkovice. Dostaneme sa sem električkou č. 1, 2, 6 a 10, zastávka Dolní Vítkovice. Po vystúpení z električky sledujeme čierne šípky na žltom podklade, ktoré nás dovedú až k múzeu. Pri múzeu sa nachádza veľké parkovisko, takže je možné prísť autom až na miesto.

Ak prichádzame vlakom, vystúpime na zastávke Ostrava-střed a potom zamierime poza benzínku a cez parčík, smerom k priemyselnému areálu ktorý je z diaľky rozpoznateľný.

Prístupnosť/náročnosť/terén:
Múzeum je na dvoch podlažiach, schádza a vychádza sa po schodoch.
Pre deti:
Úplne všetko, na čo im vek, sila, vedomosti a nadšenie stačia.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Informácie o vstupnom, otváracích hodinách a plánovaných podujatiach nájdete tu: www.stcostrava.cz

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *