Špania Dolina

2.júl 2012

 

 

Opäť v Španej Doline. Po minuloročnej návšteve sme šli na istotu. Vedeli sme presne, čo máme čakať. Prechádzka to bola podľa očakávania nenáročná a zvládnuteľná aj v tom neuveriteľnom teple. Čiže naozaj nič nové? Žiadne prekvapenia? Predsa len jedno…Minulý rok som sa tak veľmi sústredila na Malý Banský okruh, na hľadanie značiek a na informačné tabule, že som si nevšimla to, čo sa najvýraznejšie ponúkalo všade okolo mňa:  domy v Španej Doline. Turisti  sem zvyčajne nechodia obzerať domy. Azda ešte kostol Premenenia Pána s krytým schodiskom, čo je na námestí. Ale domy? Možno neprídu za účelom obdivovať ich…ale oni sa nedajú len tak prehliadnuť. Drevené, farebné, pravidelne nepravidelné, s upravenými záhradkami alebo so zapratanými dvormi, s odymenými komínmi a strmými strechami, každý iný a aj tak pasujúci k tomu vedľa, aj k tomu povyše. Kto vie, kde som sa predtým dívala, keď som prechádzala okolo!  Zoja povedala, že vyzerajú ako medovníkové chalúpky. Medovníkové chalúpky s ríbezľovými krami a ovocnými stromami.

 

Denná štôlňa

 

Malý Banský okruh ponúka rôznorodé zaujímavosti. Hneď na začiatku, ešte na námestí, je vláčik na ktorý sa naše deti okamžite vrhli. O kus ďalej je Denná štôlňa. Dá sa do nej vstúpiť niekoľko desiatok metrov. Štvrť hodiny po opustení obce prídeme k Fajtlovej štôlni – tiež sa dá vojsť dnu a počúvať  ako kvapky zo skaly nad hlavou padajú do čírej vody pri nohách. Nasleduje mierne krátke stúpanie a dôjdeme k halde Maximilián – vrchol výletu pre Zoju a Benjamína: sľúbili sme im, že spolu postavíme dve kamenné vežičky, pre každého jednu. Okrem toho je z haldy krásny výhľad na okolité kopce a celú Španiu Dolinu. Za haldou sme okruh predčasne ukončili a od Alžbetky sme sa stočili späť k námestiu. Prišli sme práve včas, aby sme stihli poludňajší Banský orloj pri Klopačke.

 

Hop cez vodu!

 

Deti nezaujímala história a ešte nedokázali pochopiť, prečo a načo ľudia išli do zeme, kopali tam a nosili kamene. Aj napriek tomu sa im okruh Špaňou dolinou páčil. Na moje prekvapenie si  Zoja tento okruh celkom podrobne pamätala z minulého leta.

 

Vrátili sme sa k autu, ktoré sa nám ráno podarilo zaparkovať tak, aby bolo v tieni. Bolo v ňom dokonca chladnejšie ako vonku. (Hurá!) Čakal nás prejazd cez Šturec do Turčianskych Teplíc a ďalej do Bojníc. Deti zaspali skôr než sme vošli do Harmanca.

 

 

Ako sa tam dostať:
Autom smerom z Bystrice na Donovaly: Prejdeme Jakub (mestská časť B.Bystrice) a odbočíme označenou, nenápadnou odbočkou doprava na Španiu Dolinu. Potom je to asi 5 km po úzkej strmej ceste hore kopcom až na námestie v Španej Doline, kde náučný chodník začína.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Náučný chodník je značený zeleným kruhom v bielom poli, začína na námestí obce Špania Dolina pri Klopačke, kde aj končí (okruh). Deklarovaný čas sú 2,5 hodiny.
Ide sa po asfaltke (v obci), inak po širokom, dobre vychodenom chodníku, na halde Maximilian po kameňoch. Prevýšenie je do 100m.
Pre deti:
Zaujímavosti pre deti sa ponúkajú každú chvíľu. Štôlne, kamene, jahody, motýle, fúrik na halde, vláčik, orloj…
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne 

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *