Jaskyňa Zlá Diera

29. jún 2013

 

 

V jaskyni Zlá Diera nepredávajú vstupenky. Predávajú tu zážitok. Oni ten zážitok ponúkajú. S láskou a nadšením, radi, že sa môžu podeliť, pochváliť sa svojim malým podzemným kráľovstvom.
 

 

 

Do Zlej Diery sme si zašli na záver prechodu Lačnovským kaňonom. Stačí odbočiť z cesty medzi Lačnovom a Lipovcami, prejsť sa 15 – 20 minút cez ihličnatý les a sme tam. Do zeme sme vchádzali počas začínajúcej búrky. My štyria, milá, skvelá a vtipná sprievodkyňa a ešte trojčlenná rodina s malým, možno 3-ročným chlapcom. Ten však po prvých metroch odmietol ísť ďalej a tak sa vrátili.
 

Vyzbrojení prilbami, čelovkami a karbidkou sme prechádzali tmou, studeným vzduchom, cez mokrotu a kvap-kvap-kvap-kvap, raz hore skalami, raz dole skalami. Sprievodkyňa nás len tak mimochodom, nenápadne a s úsmevom v hlase nabádala na kadečo, držala deti neustále motivované, zaujaté a nadšené. Každú chvíľu na nás vytiahla nejaké prekvapenie. Ani na moment sa nezastavila, stále nám niečo hovorila, ukazovala a výdatne nám pomáhala s deťmi (ešte raz ďakujeme!), ktorým sa veľmi páčila. Hlavne Zoja nejde len tak z hocikým, a že nechala niekoho cudzieho aby ju istil v tme na skale je taký malý zázrak.

 

 

A tak Benjamín takmer zachránil princeznú, obaja sa okúpali v najväčšom jazierku na svete, videli sme dvoch trpaslíkov aj bielovlasú strigu, ovečky, jeleňa a medveďa, liezli sme za svetielkom cez skalnú štrbinu, vydychovali sme paru a vdychovali občasný závan štipľavého smradu (vône?) karbidky a ja som sa naučila akú farbu majú netopierie vajíčka.
 

Z Diery sme vyliezli trochu špinaví a veľmi šťastní. Umyli sme sa v lesnej vode a potešili sme sa, že dážď medzitým ustal. V doline pod Zlou Dierou cingotali zvonce hnedosivých oviec. Vietor sa hral v ihličí a v tráve kvitli náprstníky.
 

 

 

Na iné jaskyne deti vždy rýchlo zabudnú, resp. im splývajú. Všetky sú totiž rovnaké. Všade je veľa ľudí a svetiel, všade musíme utekať, nikde nemajú čas sa pýtať a prežiť to, čo zažívajú. Zlú Dieru si pamätajú veľmi podrobne: Ako liezli popod skaly, zostupovali po šmykľavých kameňoch, že napravovali medveďovi zub, pamätajú si, že tam bola tma, mali prilby a čelovky, že sa zašpinili, že držali v ruke veľký aj malý kvapeľ a nikto ich za to neokrikoval, že si nakoniec umyli ruky v ľadovej vode, z ktorej sa aj napili, že tam bola pani v zelenom (sprievodkyňa) a tá sa im páčila a chcú ísť za ňou zas.
 

Návšteva Zlej Diery je celkom iný zážitok, než návšteva bežnej, verejnosti sprístupnenej jaskyne. Určite odporúčame skúsiť. Má to iba jedno mínus: Možno vám začne byť ľúto, že takýmto spôsobom sprístupnených jaskýň nemáme na Slovensku oveľa viac.

 

 

Ako sa tam dostať:
Jaskyňu Zlá Diera nájdeme medzi Lipovcami a Lačnovom. Lipovce sa nachádzajú medzi Prešovom a Spišským Podhradím. Zídeme z diaľnice pri obci Fričovce a vojdeme do Fričoviec. Tesne za (alebo pred – podľa toho z ktorej strany ideme) kaštieľom vo Fričovciach budeme odbočovať na Šindliar / Lipovce / Lačnov. Potom už len pokračujeme stále rovno, prejdeme Šindliar aj Lipovce a pokračujeme hore kopcom, cez zákruty, až k malému parkovisku na kraji cesty. Pri parkovisku je tabuľa, ktorá označuje odbočku k jaskyni. 
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Od malinkého parkoviska pri ceste pokračujeme peši hore cez lúku. Za krátko vojdeme do lesa. Celý čas pôjdeme lesom, po širokej, mierne stúpajúcej lesnej ceste. Po asi 20 minútach dôjdeme k jaskyni.
V jaskyni sa návštevníci pohybujú po skalách, schodíkoch a rebríku. Odporúčame pevné topánky a teplejší odev.
Pre deti:
Jaskyňa je vraj vhodná pre deti každého veku. Nuž, je. Pracujú tam ľudia tak šikovní, nadšení a kreatívni, že sú schopní urobiť návštevu tmavej jaskyne atraktívnu snáď úplne pre každého. Hrozí iba to, že dietko sa bude báť tmy, zimy a neznámeho (ak ešte nikdy pred tým v podzemí len s čelovkou nebolo). Naše deti sa nechali od pani (slečny?) sprievodkyne namotať na všetko, čo navrhla, a potom boli na seba obaja veľmi hrdí.
Pri jaskyni je malé, pekné detské ihrisko. 
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Otváracie hodiny
Vstupné

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Perfektný opis, až by som sa tam ihned rozbehla.

  2. Návšteva jaskyne ma veľmi sklamala, odborný výklad nebol žiadny a vstupné je prehnané, pretože v jaskyni nieje čo pozerať, nie sú tam kvaple, ani žiadna výzdoba. Neodporúčam ako typ na výlet. Je to len strata času. Ďakujem.

  3. Je to paráda výborný zážitok

  4. Dnes poobede sme sa tam vybrali, začalo sa zbierať na dážď,aj sa zablyslo,ale nás to neodradilo,a dobre sme spravili.Supeeer sprievodca,deti nadšené,aj sa niečo nové naučili,aj získali skúsenosť z lezenia. Stálo to za to.Pri ceste späť príjemnou lesnou alejou sme nazbierali pár húb…Je tu pripravené i miesto na opekačku, mini detské ihrisko… Odporúčame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *