Villa Betula

26. jún 2012

 

 

Nemám rada veľké športovo-rekreačno-ubytovaco-relaxačno-stravovacie giganty. Zvyčajne je tam veľa ľudí, veľa hluku, špiny a odpadkov, je tam chaos spôsobený tým, že sa niekto snažil mať všetko na malej ploche. Zvyčajne ani neviem, kto je recepčný, nepoznám vrátnika, nepoznám majiteľa…proste anonymita ako z učebnice. Keď niečo potrebujem, musí si na mňa niekto nájsť čas, čo je veľmi bolestný proces, keďže ten niekto má vždy kopec práce. Celé je to pre mňa veľmi nepríjemné.
 

Villa Betula je celkom veľká a je tu relatívna anonymita a profesionálny odstup vo vzťahu poskytovateľ služby – zákazník. Ale nebol tam ani hluk, ani špina, ani veľa ľudí, ani chaos a dokonca som nemala pocit, že ich obťažujem, keď niečo potrebujem. Naopak. Všetci sú tam veľmi milí a majú snahu pomôcť a poradiť. Možno to bolo aj tým, že sme tam boli mimo hlavnej sezóny. Neviem a nikdy sa to nedozviem, ale bolo nám tam výborne.

 

Bežíme lúkou

 

Poloha

Kemp Villa Betula je súčasťou veľkého ubytovacieho a rekreačného komplexu Villa Betula, ktorý leží na severnom brehu Liptovskej Mary, hneď pri ceste, v Liptovskej Sielnici. Dá sa k nemu dostať z oboch strán: aj od Liptovského Mikuláša (smer Liptovský Trnovec), aj od Ružomberka cez Bobrovec. Lepšia cesta je však od Liptovského Mikuláša.

 

Ubytovanie

Ubytovanie je možné v stanoch a karavanoch (aj prenajatých), v mobilných domčekoch alebo v penzióne Villa Betula.

Kemp leží pod lesom, na veľkej lúke s niekoľkými stromami. Zem je trávnatá a rovná, len pod lesom sa začne dvíhať do mierneho briežku. Aj napriek tomu, že areál leží tesne pri ceste, nie je to vôbec poznať. Po pravde, ani jediný krát som si neuvedomila, že 200 metrov od nás je cesta.
 

Pokojný večer na vŕšky padal…

 

Vybavenie a služby

Je tam všetko !! 🙂 Ale naozaj – úplne všetko!
 

Hneď pri kempingovej časti je malá zvieracia farma: kozy, somárik, prasiatka, ovce… Občas (asi 2x za deň) im nejaké zvieratká ušli cez dieru v plote a tak sme mali zábavu so zaháňaním štvornohých utečencov späť do ohrady. Stan sme mali len niekoľko metrov od ohrady, čo bolo veľmi praktické: vždy, keď bolo treba čakať kým sa dovarí či vychladne jedlo, alebo kým pobalíme veci na výlet, poslali sme deti zistiť, čo robia všetky zvery. Tak sme ich mali aj zamestnaných,  aj na očiach.
 

Vo Ville varia. Je tam reštaurácia. Dá sa sedieť vnútri aj vonku. Z reštaurácie je výhľad na detské ihrisko – Babyland, o ktorom tvrdia, že je to jedno z najväčších a najlepšie vybavených detských ihrísk na Slovensku. Som ochotná tomu veriť. Také parádne ihrisko som ešte nevidela.
 

V reštaurácií je k dispozícií počítač s internetom.
 

V areáli sa nachádza bio-bazén, čiže bazén s neupravovanou vodou. Okolie a vstup do bazéna sú pekne upravené. Nevyskúšali sme, ale vyzeralo to veľmi dobre. Tak isto sme nestihli vyskúšať jazdecký areál – Mustang Arénu, kde sú možné aj detské jazdy na koni. Nevyskúšali sme vlastne väčšinu atrakcií a služieb, ktoré Villa Betula ponúka: golfové odpalisko, tenisové kurty, požičovňa motorových člnov, stráženie detí, interiérový detský kútik, veľký drevený altánok, ani WiFi v celom areáli. A určite ich je viac.
 

Pre ubytovaných je k dispozícií kuchynka. Je to malý samostatný domček pred vchodom do kúpeľní / WC, v ktorom je stôl a dvojplatnička.  Vedľa, v podobnom malom domčeku, sa nachádza práčka. Domček je zamknutý, služba je spoplatnená.
 

Sprchy sú na žetóny, ktoré sme dostali pri ubytovávaní. Žetóny nie sú problém: na jeden som sa osprchovala ja aj Zoja a ešte sme si obe aj vlasy umyli. Problém so sprchami je však ten, že voda tečie zhora, nedá sa viac-menej nijako nastaviť smer prúdu a vôbec sa nedá nastaviť intenzita prúdu. Pre drobného 90 centimetrového človiečika je sprchovanie veľmi stresujúce, pretože voda sa na neho valí zhora ( v podstate mu padá na hlavu). Okrem toho, je prúd dosť silný a malé dieťa má čo robiť, aby ho nezvalilo, alebo neodhodilo. Prvý krát to obe detičky preplakali, druhý krát to prefňukali a tretí krát sa, síce so strachom ale predsa, nechali osprchovať. Posledný deň už z toho mali celkom zábavu.
 

V umyvárňach sa nachádza nočníkstupienok pri umývadlách.
 

WC a kúpeľňa boli počas pracovného týždňa čisté, počas víkendu to bolo veľmi zlé. To ale nie je chyba ubytovacieho zariadenia. Niektorí ľudia sú strašné prasce a proti tomu sa nedá nič robiť. Navyše, mnohí posielali na záchod bez dozoru svoje 5-7 ročné deti a tie tam nechávali doslova spúšť.

 

Pre deti a ostatné hravé tvory

Tento kemp vyzerá, ako keby ho robili špeciálne pre deti.  Je bezpečný, tichý a plný atrakcií.

Zvieratká, veľké ihrisko, bazén, bazénik pre malinké deti…  A k tomu také drobnosti ako prebaľovací pult, nočníky na WC a stupienky pri umývadlách.
 

V areáli sa dobre orientuje, dokonca ani ja som sa tam nestratila (a to už je čo povedať!). Páčilo sa mi, že kdekoľvek deti boli, videli na náš stan a vedeli kam sa majú vrátiť.
 

Rozcvička na ráno

 

Kam na výlet v okolí

Pri Liptovskej Mare môže človek pokojne stráviť mesiac, každý deň niekam ísť a aj tak si nestihne pozrieť všetko.

Z jednej strany sú Nízke Tatry. Z druhej strany sú Západné Tatry. Nik sa nemôže sťažovať na nedostatok príležitostí k vysokohorskej turistike.

Na západnom brehu Mary, povyše Bobrovníka je Archeoskanzen Havránok.

Na severozápad od Mary leží obec Lúčky, kde si možno pozrieť Lučanský vodopád. Neďaleko obce začína značkovaná trasa na Liptovský hrad, ktorý je najvyššie položenou zrúcaninou na Slovensku.

Na sever od Mary sú dve krásne, rozmanité doliny – Kvačianska a Prosiecka.

Na juhu je Demänovská dolina s jaskyňami. Ak sa niekomu chce cestovať trochu ďalej, na východ od Mary je Važecká jaskyňa.

Okrem toho ležia v blízkosti Liptovskej Mary dve väčšie mestá: Ružomberok a Liptovský Mikuláš. No a samozrejme samotná Liptovská Mara ponúka možnosti kúpania a vodných športov.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *