Teplické serpentíny

28. apríl 2018

 

 

Ako sme tak kráčali hore Teplickými serpentínami, povedali sme si niekoľko krát, že by to bol perfektný výlet pre naše deti pred 5 rokmi. Podobne to asi zvážili aj mnohí iní rodičia a starí rodičia, pretože sme stretávali predovšetkým rodiny s maličkými, ani nie 3-4 ročnými deťmi alebo potom ľudí na opačnom konci vekového spektra – 80-90 ročných, ale duchom očividne stále mladých, turistov.

 

 

Chodník mierne stúpal proti prúdu úzkeho potôčika, ktorý tvoril zátočiny, kaskády a malé vodopádiky, krútil sa a plynul, tiekol korýtkami a rozlieval sa v maličkých jazierkach na zákrutách. Cez potôčik viedli lávky a mostíky, okolo rástol les. Voda pretekala aj niekoľkými väčšími jazerami, stekala zo skál a vymývala tenké žliabky.

 

 

Serpentínovú sústavu korýt, žliabkov a jazier dal vybudovať gróf Révay v 19. storočí, aby zabezpečil prívod vody do obce a predovšetkým do svojho parku, ktorý leží priamo pod serpentínami. Neustály prietok vody viedol k vytváraniu menších travertínových útvarov. Nemenej dôležité je to, že potôčik so svojimi zátokami a tôňami dal domov mnohým vodným živočíchom. Premyslený systém bol veľa rokov zanedbávaný a nefunkčný, ale pred niekoľkými rokmi došlo k jeho opätovnému vyčisteniu a sprístupneniu.

 

 

Od sústavy horných jazierok (či rybníkov) vedie neznačený chodník na vyhliadku – Kríž, odkiaľ je nádherný výhľad na Malú Fatru. Chodník je poriadne maskovaný a asi by sme ho ani nenašli, keby tadiaľ práve neprechádzali terénuznalí turisti. Cestička začína hneď poniže dvoch drevených lavíc so stolom čo sú pri rybníkoch. Keď ju raz nájdete, už ju nestratíte – je dobre vychodená až na vrch.

 

 

Výlet k Teplickým Serpentínam radím medzi najpríjemnejšie turistické prekvapenia roka. Potvrdilo sa nám to, čo pred štyrmi rokmi na výlete k Dúpäncom a Tesárskej rokline: Výlet nemusí mať dvojciferné množstvo kilometrov a nemusí byť na vychytených miestach aby stál za to…a keď sa k tomu pridá fakt, že miesto je neznačkované, neznáme a teda nezničené a neznečistené, dostaneme prekrásnu vychádzku, ktorá dovolí duši rozkvitnúť.

 

 

 

 

Ako sa tam dostať:
Teplické Serpentíny sa nachádzajú pri obci Turčianska Štiavnička, pár kilometrov východne od Martina. V Sučanoch odbočíme na Turčiansku Štiavničku / Sklabinský Podzámok. V Turčianskej Štiavničke ideme stále po hlavnej, okolo zámku (na ľavej strane) a pokračujeme po hlavnej smerom na Sklabinský Podzámok. Tesne za Štiavničkou uvidíme na ľavej strane cesty upravený prameň s posedením (po pravej strane je ohrada a za ňou park prislúchajúci k zámku). Tu sa zmestí niekoľko aut – dá sa parkovať za krajnicou, pri ohrade.
Prístupnosť/náročnosť/terén:
Chodník nie je značený. Od prameňa začneme stúpať cez les. Po chvíli sa dostaneme na lesnú cestu po ktorej pokračujeme vpravo. Onedlho sa ocitneme pri spodnom jazierku s informačnou tabuľou.

Od jazierka je to už celkom jasné: ideme po chodníku a cez lávky popri potôčiku, po serpentínach stále stúpame, až dôjdeme k sústave vrchných jazierok. Odtiaľto môžeme pokračovať ďalej, hore lesom na vyhliadku (Kríž). Chodník k nej je nenápadný, v lete trochu ukrytý v zeleni, ale dá sa nájsť. Na vyhliadku sa oplatí ísť, je odtiaľ krásny výhľad na Malú Fatru a drevená tabuľa s popísanou panorámou.

Cesta od prameňa na vyhliadku a späť môže mať okolo 3 kilometrov.

Pre deti:
Jazierka, vodopád, lávky, kaskády, mostíky, vyhliadka. Vhodné aj pre veľmi malé (chodiace) deti.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *