Do okolia Španej Doliny

1. máj 2017

 

 

Vydali sme sa na krátku okružnú prechádzku zo Španej Doliny. Ráno bolo parkovisko v Španej Doline úplne prázdne. Vystúpili sme po 162 schodoch ku Kostolu Premenenia Pána a potom sme pomedzi domy prešli na haldu. Z haldy je pekný výhľad na dedinu a okolité kopce.

 

 

Od haldy sme sa vrátili späť na cestu a popri tichých domoch sme prišli k maľovanej tabuli a banskému vláčiku na Alžbetke. Pustili sme sa vpravo, hore kopcom, cez les. Lesná cesta sa striedala s úzkym chodníkom v hlboko vymletej ryhe. Po pol hodine sme došli do sedla Dolný Šturec a odtiaľ to bola už len chvíľa do sedla Horný Šturec. Tam sa stúpanie skončilo. Oddýchli sme si, vyplašili sme zajaca a pobrali sme sa po zelenej značke na Šachtičky.

Na Šachtičkách je reštaurácia, bufet, hotel, ale aj mini-zoo s koníkmi, ovcami, kozami a sliepkami. Nájdeme tu tiež rozhľadňu, ktorá je síce zamknutá, ale vraj ju na požiadanie sprístupnia. Zo Šachtičiek sme zišli po modrej značke do Španej Doliny. Cestou sme prešli okolo silného prameňa ľadovej vody a jarčeka plného záružlia.

 

 

V Španej Doline bolo ľudí neúrekom. Parkovisko plné, všade ruch. Pozreli sme si voľne prístupnú Dennú štôlňu, deti sa zahrali na banskom vláčiku a detskom ihrisku v centre obce. Počkali sme ešte na Banský orloj o 11:00 a šli sme domov na obed.

 

 

 

Ako sa tam dostať:
Za Banskou Bystricou v smere na Donovaly odbočíme vpravo, do Španej Doliny. V Španej Doline je parkovisko, platí sa 1 euro na deň.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Trasa má dĺžku necelých 6 kilometrov, prevýšenie je približne 340 m. Dospelému človeku trvá prejdenie trasy 2 hodiny.

Začíname v Španej doline a vydáme sa po červenej značke hore dedinou, okolo haldy na Alžbetku. Odtiaľ pokračujeme po červenej až do sedla Dolný Šturec. Z Dolného Šturca pôjdeme po žltej značke vpravo, na sedlo Horný Šturec a Baláže. V sedle Horný Šturec sa stočíme opäť vpravo na zelenú, ktorá nás privedie do Šachtičiek. V Šachtičkách sa napojíme na modrú a prídeme späť do Španej doliny. Na trase teda vystriedame všetky 4 farby turistických chodníkov.

Pre deti:
Krátky okruh krásnou, čistou prírodou.

Banské pamiatky (vláčiky, štôlňa, halda).

Banský orloj v Španej Doline.

Mini zoo a reštaurácia na Šachtičkách

Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Parkovné: 1 euro za auto na deň.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *