Selčiansky Diel (935 m.n.m.) a Panský Diel (1100 m.n.m.)

7. máj 2016

 

 

Hľadali sme pekný výlet po otvorenej krajine, aby sme mohli využiť všetko to slnko, ktoré nám Slovenský Meteorologický ústav sľuboval. Ale hlavne preto, že sme túžili po širokej, odlesnenej, priestrannej krajine…niekedy nás to tak popadne. Zároveň sa nám nechcelo cestovať cez pol Slovenska. Opäť nás zachránila Banská Bystrica, ktorá vo svojom bezprostrednom okolí ponúka všetko, od jaskýň a vodopádov, cez rebríky v skalách a náučné chodníky, až po lesy a rozsiahle lúky. Máme my ale šťastie, že bývame tak blízko!

 

Pod modrou oblohou sa začínal teplý, slnečný deň. Stĺpy lyžiarskych vlekov nad Čachovom spali jarným spánkom. Na tráve zvyšky rosy. Na horách okolo sa topil posledný sneh. V púpavách sa túlili malé čierne chrobáčiky. Zelené stráne sa ťahali do všetkých strán. Čo sme hľadali, to sme našli. Slnko nás opálilo, vietor nás ošľahal. S výnimkou jedného kilometra v lese sme mali nebo stále na dohľad.

 

 

Výlet mal dve fázy: Prvá pozostávala zo strmého, nekompromisného stúpania na Selčiansky diel. Po ceste hore som naozaj na chvíľu uvažovala nad tým, že na Selčianskom skončíme, otočíme sa a pôjdeme späť, pretože deti sa vliekli ako také dážďovky a zdalo sa, že nevládzu. Vrchol nás však privítal lavičkami, výhľadmi a chladivým vetrom. Poležali sme si na lavičkách, pobehali po lúke a o necelú polhodinu a jeden banán pre každého sme boli pripravení pokračovať ďalej, smerom na Šachtičky a Panský Diel. Druhá fáza – zo Selčianskeho Dielu na Panský Diel – bola v porovnaní s prvou ľudskejšia, pohodová a dokonca sme počas nej išli chvíľu aj dole a po rovine!

 

 

Na Panskom Dieli sme ostali len tak dlho, koľko bolo treba na zjedenie obeda. Bolo celkom veterno a aj napriek slnku bola poriadna zima. Deti si obliekli dlhé nohavice, ktoré si ráno vyzliekli. Studený vietor sa pretláčal cez oblečenie a sušil lepkavý pot na tvári. Na lyžiarskom svahu Panského Dielu rástli veternice, prvosienky a šafrany. Zbehli sme späť do Šachtičiek a tou istou cestou, ktorou sme prišli, sme sa vracali do Čachova. Stretli sme rodinu turistov a stádo oviec, traktor a banánovú šupku. Potrénovali sme si stehná a trochu poničili kolená v príkrom kopci zo Selčianskeho Dielu. Opäť sme sa oblepili potom…pretože leto je už skoro tu a človeku ľahko začne byť teplo.

 

 

Ako sa tam dostať:
V Banskej Bystrici sa držíme na Brezno a potom odbočíme na Selce. V Selciach pri kostole odbočíme vľavo na Čachovo a pokračujeme až na koniec cesty. Zaparkujeme na parkovisku pri potoku v Čachove.
Prístupnosť/náročnosť/terén:
Trasa má dĺžku asi 13,5 kilometra (tam aj späť), celkové prevýšenie je asi 840 m. Dospelému človeku trvá prejdenie trasy približne 4,5 hodiny.

Z Čachova začneme stúpať po žltej značke popri vleku. Prejdeme okolo studničky a pokračujeme v stúpaní. O chvíľu opustíme vleky a prechádzame cez lúky, stále veľmi strmo hore, až na Selčiansky Diel. Väčšina stúpania je za nami. Zo Selčianskeho dielu zbehneme do lesa a po rovine cez les prídeme k asfaltke ktorá vedie na Šachtičky. POZOR: po ceste chodia autá, niekedy dosť divo, treba dávať pozor! Po mierne stúpajúcej ceste pôjdeme asi kilometer, až na Šachtičky. Tu sa napojíme na modrú značku a širokou, príjemne stúpajúcou lesnou/lúčnou cestou vyjdeme na Panský Diel.

Cestu späť si môžeme skrátiť tak, že z Panského Dielu zbehneme po zjazdovke priamo do Šachtičiek. Potom pokračujeme tou istou cestou, ktorou sme prišli.

Pre deti:
Na túre čaká dosť veľké prevýšenie koncentrované do prvej polovice výletu.

Kvety, jašterice, výhľady, lúky.

Možnosť najesť sa v reštaurácii na Šachtičkách.

Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Ahojte. V nedeľu 5.4.2020 sa stratila obrúčka cestou na Selčiansky malý diel – od Fuggerovho dvora. Ak ste ju našli alebo viete o niekom, prosim kontaktujte ma na tel.čísle 0904845356. Obrúčka má citovo nevyčísliteľnú hodnotu. Odmena istá. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *