Rodinný stan – Coleman Riverside 6

 

 

Už dlhé roky je celá naša rodina verná značke Coleman. Aspoň čo sa stanov týka. Zatiaľ nás nikdy nesklamala. Preto sme neváhali ani pri výbere veľkého rodinného stanu a zverili sme sa opäť Colemanu. Po dlhšom zvažovaní sme si vybrali 6 miestny rodinný stan Coleman Riverside 6.

 

 

Šírka, dĺžka, výška a iné rozmery

Namiesto vymenovávania množstva čísel, pripájam obrázok od výrobcu s presnými rozmermi:

 
Stan je teda určený pre 6 osôb. Na obrázku nie je nakreslené, že väčšia spálňa je predelená na polovicu odzipsovateľnou zástenou, čím vzniknú dokopy 3 dvojmiestne spálne. Všetky tri spálne sú priestranné a poskytujú dosť miesta aj pre vysokých ľudí.

 
Predsieň stanu je skutočne luxusná. Neviem, ako by sa tam zmestilo 6 dospelých ľudí, ale pre nás je to kráľovský priestor.  V celej predsieni sa dá vzpriamene stáť.

 
A prečo sme sa rozhodli pre 6 miestny stan, keď sme len štyria? Pretože sme chceli mať pohodlie. Väčšiu spálňu používame na spanie, menšiu používame ako sklad a komoru. Zmestí sa sem všetko jedlo, hračky, knihy, oblečenie aj potreby na varenie. Môžeme to mať pekne usporiadané a na jednom mieste.  Všetko je chránené pred mravcami a iným hmyzom, ktorý sa dostane do stanu a zároveň je to z dohľadu a dosahu našich všetečných a zvedavých detí.

 

 

Čo vydrží

Stan je samozrejme odolný voči vode, výrobca udáva vodný stĺpec 2000mm, pričom podlaha je nepremokavá. Podlaha je napevno prišitá k stanu, vytvára tak nepremokavú “vaničku“.

 
V stane sme zatiaľ spali dokopy možno 6 až 7 týždňov. Prežil dlhodobý dážď, búrky, krúpy aj vytrvalý podtatranský vietor. Nikdy nepremokal. Ostal stáť, aj keď vietor váľal stromy a bral z krčiem slnečníky. Nemôžem povedať jediné zlé slovo.

 
Stan má veľmi dobrú ventiláciu. Zvnútra sa rosí len málo. Nevýhodou tejto dobrej ventilácie je, že keď je vonku zima, je zima aj v stane. Ventilácia sa totiž nedá regulovať.

 

 

Ako sa stavia a balí

Stan je v zloženom stave vcelku veľký: 30 x 30 x 72 cm. Je podľa očakávania aj dosť ťažký, až 17,5 kg. Súčasťou balenia je nekompresná taška na prenášanie stanu.

Stan sa stavia rýchlo a ľahko. Väčšinu práce dokáže urobiť jeden človek, z trochou praxe by to možno dokázal postaviť sám aj celé. Vo vetre sa stavia oveľa ťažšie, tu je nevyhnutná pomoc druhej osoby. Orientáciu uľahčuje farebné označenie tyčiek a tunelov.

Stan Riverside 6 bez problémov zbalí jeden človek.

 

 

A čo ešte?

–> Stan je bledej farby. Prečo je to dôležité? V stane je aj za šera a počas zamračených dní relatívne svetlo. Ja viem, že to nie je niečo, čo by bolo pri stane životne dôležité, ale zvyšuje sa tým komfort používania a zlepšuje sa pocit, ktorý pri bývaní v stane máme.

Navyše, bielo-svetlozelených stanov v kempe veľa nenájdete. Preto je Riverside 6 tá správna voľba ak chcete byť originálni 🙂 . Tak isto sa nemusíte báť, že budete svoj stan hľadať medzi ďalšími tmavo zelenými, tmavo sivými a tmavo čudnými stanmi na stanovej lúčke. Svetlý stan je neprehliadnuteľný a odlišný (dobré pre deti – ľahko ho nájdu a trafia späť).

 
–> Coleman Riverside 6 má až 3 samostatné vchody: 2 veľké, z jednej aj z druhej strany predsiene; a jeden malý, ktorý vedie do oddelenej dvojmiestnej spálne. Ten malý sme zatiaľ nikdy nevyužili. Pred tým, ako sme začali používať tento stan som si nevedela predstaviť, na čo mi budú 2 veľké vchody do tej istej predsiene! Nestačí mi jeden? Čoskoro sme zistili, že je to veľmi praktický detail:

1. Keď je teplo, otvoríme oba vchody. V predsieni je tieň a zároveň výborný pohyb vzduchu.

2. Nemusíme sa trápiť s tým, ako otočíme stan. Nájdeme čo najrovnejšie miesto, postavíme stan a vyberieme si, na ktorú stranu budeme mať “hlavný“ vchod.

3. Z oboch dverí veľkého vchodu sa dá urobiť strieška (podperné tyče sú súčasťou balenia). Niekedy chceme mať striešku na jednej strane, niekedy na druhej strane (kvôli slnku alebo súkromiu).

 
–> Stan má na jedných veľkých dverách okno so zrolovateľnou záclonou. Okno je doplnené úzkymi, vysokými oknami po bokoch dverí.  Tie sa samozrejme tiež dajú v prípade potreby prekryť. Okná sme ocenili hlavne v daždivých dňoch, keď sme museli zostať dlhšiu dobu všetci vnútri stanu. V predsieni bolo svetlo a nemali sme taký klaustrofobický pocit uzavretosti.

 
–> Obe spálne sú odopínateľné. To znamená, že keď máte postavený celý stan, môžete sa rozhodnúť odstrániť jednu zo spální a zväčšiť si tak životný priestor. Nový, nepoužívaný stan príde rozkúskovaný. V balení sú 3 kusy: plášť a 2 spálne. Najprv musíte postaviť plášť, do ktorého potom zavesíte spálne. Všetko je farebne označené a jednoduché. Neskôr už balíte a rozbaľujete stan spolu so zavesenými spálňami. Alebo si jednoducho zavesíte iba jednu spálňu, druhú necháte doma a budete mať obrovskú predsieň.

 

 

Na záver

Sme veľmi spokojní. Nemenili by sme. Dúfame, že až sa tento kus potrhá a prestane “fungovať“, bude mať v Coleman v ponuke veľmi podobný alebo ešte stále ten istý model.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *