Radhošť (1129 m.n.m.)

19. apríl 2019

 

 

Nad Frenštátom pod Radhoštěm sedí kopec Radhošť, ako už meno mesta napovedá, a chráni mesto z južnej strany. Vrch nie je nijak výrazný, prechádza v tiahly, takmer úplne zalesnený hrebeň ktorý pomaly klesá na Pustevny. Hrebeňom vedie široká, miestami asfaltová cesta obkolesená pasienkami a občasnými lesíkmi.

 

 

Na tento krátky, štvorkilometrový úsek hrebeňa medzi Radhoštěm a Pustevnami vedie takmer dvojciferné číslo prístupových ciest vrátane lanovky a cesty pre autá. Okrem toho tu nájdeme asi šesť stánkov s jedlom a dve reštaurácie, kopu lavičiek a posedení. Možno aj preto bol hrebeň na Veľký Piatok doslova posiaty ľuďmi do tej miery, že som radšej v jednom momente chytila deti za ruku, aby sa mi nestratili. Nikdy predtým som nevidela na kopci také množstvo ľudí. Zámerne píšem na kopci a nie v prírode, pretože z tej prírody tam ostala už len unavená kulisa. Miesto ticha – vrava. Miesto vône trávy – zmes dámskych parfémov. Miesto výhľadov a pokoja – kľučkovanie medzi zástupmi ľudí, kočíkov a psov. Po sedemstodvadsiatom piatom Dobrý deň! sme rezignovali a uvedomili si, že nemá zmysel zdraviť sa na mieste, ktoré vyzerá ako stanica metra v Pekingu. Tak akosi sme nedosali to, po čo sme prišli a náš výlet sa nečakane zmenil na útek pred davom. A pritom začal celkom príjemne!

Vyšli sme za rána z Trojanovic a po zelenej značke sme stúpali lesom. Pod polámanými smrekmi boli ešte zvyšky zamrznutého snehu. Živica voňala lepivo a sladko. Studený vietor sušil naše spotené tváre. Nad popadaným ihličím sa držalo zvláštne ticho, ktoré často nastane keď vtáctvo zrazu usúdi, že je čas skončiť ranné piesne a zmĺkne. Slnko vychádzalo a bolo jasné, že deň bude nádherný.

 

 

Vyšli sme na hrebeň a zvrtli sme sa v smere na Radhošť. Ľudia sa len začínali trúsiť a väčšina z nich pred vrchom zabočila do reštaurácie, takže pri kaplnke a soche Cyrila a Metoda nebol zatiaľ takmer nik. Kaplnka je najvyššie položený chrám v Českej Republike. Je drevená a krásne zapadá do okolitého prostredia.

Radhošť bol považovaný za sídlo slovanského boha Radegasta – boha slnka a vojny. Na vrchu sa vraj konali slnovratové oslavy a ľudia sem prichádzali aby odovzdali bohu dary. Povesti o Radegastovi dnes pripomína už len jeho socha, ktorá stojí asi dva kilometre od Radhošťa. Pri soche bolo plno, ľudia stáli v rade, aby sa s ním mohli odfotiť. Potenciál magického miesta sa stratil v pivných výparoch neďalekého bufetu a cigaretovom dyme.

Od Radegasta po Pustevny to bol už viac-menej len boj o miesto na ceste. Pri Pustevnách sme sa stočili vľavo a po modrej značke sme zišli k dolnej stanici lanovky. Tam stál vyše hodinový rad ľudí, ktorí čakali na svoju chvíľu na sedačke. Prešli sme okolo plného parkoviska. Niekoľko áut už stálo na ceste a čakalo, až sa uvoľní miesto. Bolo krátko po poludní. Už dávno som sa tak veľmi netešila, že výlet je konečne za nami.

 

 

Ako sa tam dostať:
Frenštát pod Radhoštěm je menšie mesto na severnej Morave. Vo Frenštátě sa budeme držať smerom na Trojanovice. Trojanovice sú dedinka na juh od Frenštátu. Prejdeme celou dedinou a na jej konci uvidíme veľké parkovisko. Parkovisko je strážené a platené (80 Kč/deň). Ak nechceme platiť, riskovať oškretie auta alebo ak je parkovisko plné, dá sa parkovať v Trojanovicích: Naľavo je Hotel u Kociána a hneď pri ňom malá kaplnka pri ceste. Za kaplnkou sa dá parkovať zdarma, bez rizika poškodenia auta na preplnenom parkovisku. Len si musíme odkráčať ten kilometer navyše.
Prístupnosť/náročnosť/terén:
Z parkoviska za Trojanovicemi pôjdeme po asfaltovej ceste, po zelenej značke. Značka pri kríži zíde z cesty a pokračujeme po lesnom chodníku cez smrekový les. Najprv mierne a v závere strmo vystúpame na hrebeň. Na hrebeni sa stočíme vpravo na modrú značku a po kilometri sme na Radhošti. Z Radhošťa pôjdeme naspäť po tej istej ceste a stále po modrej pokračujeme po mierne klesajúcom hrebeni až na Pustevny. Širokú nespevnenú cestu časom vystrieda asfaltová cesta, z ktorej zídeme až na Pustevnách. Stále po modrej začneme schádzať serpentínami po lesnom chodníku, súbežne s lanovkou a onedlho sa dostaneme na asfaltku, ktorá nás dovedie k dolnej stanici lanovky. Odtiaľ je to už len pár stoviek metrov späť k parkovisku. Trasa má dĺžku asi 12 kilometrov. Prevýšenie je 620 m. Dospelý človek prejde trasu za 4 hodiny.
Pre deti:
Jednoduchý, terénom nenáročný výlet s miernym, rovnomerne rozdeleným stúpaním. Po ceste je veľa možností občerstvenia, posedenia… Na Radhošti je Bosý chodníček a sochy Cyrila a Metoda. Hrebeňom vedie náučný chodník. V polovici hrebeňa je pôsobivá socha Radegasta. Na hrebeň (a samozrejme aj z hrebeňa) sa dá dostať lanovkou. Pre rodiny so staršími deťmi je tu možnosť požičať si kolobežku a zviezť sa dole k parkovisku po ceste (asi 6 km trasa… nepamätám si presne).
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Za parkovanie na parkovisku sa platí 80 Kč/auto/deň.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *