Prielom Dunajca

17. jún 2013

 

 

Ráno na Dunajci

Prielom Dunajca je známa, 8 kilometrová prechádzka po prúde rieky, v hlbokom kaňone, popod vysokánske skaly, cez husté lesy. Cesta vhodná pre peších aj pre bicykle zavedie turistu pozdĺž meandrujúcej rieky z Červeného Kláštora až k ústiu Lesnického potoka.

 

 

Vyšli sme zavčas rána. Slnko sa ešte neprebilo až k rieke a vzduch bol takmer ľadový. Cez cestu sa predpisovo – kolmo na vozovku – ponáhľali dva slimáky. Kačky sa pohojdávali na okraji Dunajca a obštipkávali vodné riasy z kameňov pod hladinou. V lese vytrvalo kukala kukučka. Keď na chvíľu utíchla, vystriedala ju lesná hrdlička. Slnko zasvietilo na vodu. Pri brehu, pod vodou zažiarili oranžové  plutvy nehybných rýb. Vyhrievali sme sa chvíľu spolu s nimi.

 

 

Ľudia na Dunajci

Asi v polovici cesty sme našli malú kamienkovú pláž. Deti hádzali kamene do rieky, Mirko hádzal žabky, spoločne sme stavali z kameňov vežičky a takto sme sa hrali, kým nezačali chodiť plte. Prvá, druhá…piata…dvanásta… Do toho zopár člnov a kajakov. Rieka sa zaplnila. Pozorovali sme, ako sa plte vynárali spoza skaly a znova sa strácali v meandroch rieky. Jedna za druhou. My sme si fotili plte a ľudia na pltiach si fotili nás. Celkom zábavné.

Vrátili sme sa na cestu a pokračovali sme smerom k ústiu Lesnického potoka. Odrazu bolo všade veľa ľudí a bicyklov. Ako to tu asi musí vyzerať cez víkend počas prázdnin, keď už teraz – cez pracovný deň pred sezónou sme sa museli neustále niekomu uhýbať, alebo niekoho obchádzať?!

 

 

Na posledných pár kilometrov sa k nám pridala čajka. Neustále lietala hore-dole po rieke, krúžila, občas si sadla na skaly pri brehu a znova vzlietla. Kúsok pred koncom sa pri nás zastavili dve staršie panie – Poľky a vzrušene nás upozorňovali na to, že je tam had, asi vretenica a máme si dať pozor. Veľmi som sa potešila, že deti konečne uvidia vretenicu naživo a dúfala som, že nestihne utiecť. Nakoniec z toho bola len malá vystrašená užovka, ktorá sa zmätene snažila dostať z cesty do bezpečia. Náš záujem ju vystresoval ešte viac, tak sme ju nechali na pokoji. Napokon sa ukryla do trávy na kraji cesty a ostala nehybne ležať.

 

 

Dovidenia, Dunajec!

Rozlúčili sme sa s Dunajcom a stočili sme sa vpravo, do skalnej úžiny vytvorenej Lesnickým potokom. Prešli sme pôsobivý prielom Lesnického potoka, potom okolo niekoľkých reštaurácií a informačného turistického centra a po rozpálenej ceste sme sa pomaly šuchtali k Lesnici. Tam sme chceli stihnúť autobus, ktorý by nás odviezol späť do Červeného Kláštora. Autobusovú zastávku sme našli pri kostole. Sadli sme si do tieňa a čakali sme. Bolo horúco. Vzduch sa nehýbal. Ani ten tieň veľmi nepomáhal.

Keď sa blížil čas príchodu autobusu, postavili sme sa pekne na tú správnu stranu cesty a čakali sme. Autobus nikde. Po nejakých 5tich minútach vyšiel z brány pri zastávke starší pán: „Čo? Nejde? Nešiel teraz o pol?“ Pokrútili sme hlavou. Pán pokrčil plecami a potom mávol rukou: „Tak sa zasa pokazil. To už nepôjde. Až o hodinu a pol pôjde ďalší.“ Vyzeral, že sa vyzná a ja som pri predstave, že strávime hodinu a pol s unavenými deťmi v tejto páľave začala prepadať miernemu zúfalstvu. Nádej však, ako sa hovorí, zomiera posledná a tak sme tam stáli ďalej a čakali. O ďalších 5 minút autobus prišiel. Pán znova len pokrčil plecami a zašiel do brány.

 

 

Ako sa tam dostať:
Potrebujeme sa dostať do obce Červený Kláštor, priamo ku Kláštoru. Červený Kláštor sa nachádza na začiatku obce Červený Kláštor, na pravej strane cesty (ak ideme od Starej Ľubovne). Možnosť parkovať auto priamo pri kláštore je obmedzená.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Od Červeného Kláštora po ústie Lesnického potoka má trasa okolo 8 km. Prevýšenie je zanedbateľné. Po celý čas sa ide po širokej ceste, tesne popri rieke. Počas výletu máme niekoľko krát možnosť zísť z cesty dole k rieke. Breh je zväčša skalnatý alebo kamienkový. Vedie tade Náučný chodník Prielom Dunajca.
 
Po ceste chodia peší aj cyklisti v oboch smeroch. V niektorých miestach sa cyklistom prikazuje zosadnúť z bicykla a tlačiť. Mnohí to nerešpektujú, treba to brať do úvahy.
 
Krajnica cesty je z veľkej miery nechránená: končí sa len tak, bez zábradlia a múrik padá strmo k rieke. Obdivujem rodičov, ktorí tu nechajú ísť maličké deti samé na bicyklíkoch a odrážadlách. To by som psychicky nezvládla.  
 
Od ústia Lesnického potoka do Červeného Kláštora sa môžeme dostať niekoľkými spôsobmi:
-ísť späť po tej istej ceste
-prenajať si bicykel (až tam, kde končia plte, čo je ešte kúsok ďalej po Dunajci) a ísť späť po tej istej ceste
-odviezť sa na koči ťahanom koníkom, a potom využiť autobus (jeden prestup vo Veľkom Lipníku)
-prejsť sa cez prielom Lesnického potoka, dôjsť pešo do Lesnice, a potom využiť autobus (jeden prestup vo Veľkom Lipníku)
Pre deti:
V okolí rieky je veľa živočíchov, ktoré sú relatívne krotké: hady, jašterice, vodné vtáctvo, ryby, rôzne chrobáky, kopec slimákov a motýľov.
 
Na rieke sa neustále niečo deje. Ľudia z pltí a člnov radi mávajú a deti to ohromne baví.
 
Na mnohých miestach sa dajú hádzať kamene do vody, posielať lodičky (konáriky), alebo brodiť vo vode.
 
Na trase sú 2 či 3 upravené pramene, veľa lavičiek a krytých posedení.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *