Červený Kláštor

16. jún 2013

 

 

Rastlina ni korenie nič nezmôže
ak Boha nevzývaš zo srdca.
Kde boh prírode nepomôže,
tam je zbytočná každá práca.
                           (motto frátra Cypriána)

 
Vietor sa preháňa v lipách a nad múrmi stoja Tri Koruny. Za múrmi vnútri kláštora všetko pôsobí úhľadne a účelovo. Je tu pokoj a priateľské ticho, aj napriek víkendovému ruchu pri rieke tečúcej okolo.

 

 

Prechádzame studenými chodbami, vyšúchanými schodmi a jednoduchými nádvoriami plnými zelene. V kláštorných záhradkách tu pestujú zeleninu a bylinky vo veľkých, pekných záhonoch. Ochutnávame mätu, pažítku, ligurček aj pamajorán. Patrí nám všetok čas na svete. Aj slnečné hodiny na zvonici hovoria, že sa nemusíme ponáhľať.

 

Prechádzame zvyšky domčekov, kde bývali mnísi – pustovníci.Je ťažké si predstaviť, že týmito chodbami chodili mnísi pohrúžení do mlčanlivosti a lásky k svojmu bohu. Že na tejto záhradke, kde ovoniavame harmanček a skorocel, okopávali zem a počúvali šumenie Dunajca. Že cez toto kamenné nádvorie so studňou uprostred sa ponáhľali na celokláštorné stretnutie. Len modliť sa, pracovať, zas sa modliť a študovať, pracovať v záhrade a nezabudnúť sa modliť. Sami no nie osamotení, verní tomu, v čo veria.

 

Ponad múry nevidno nič. Len prírodu – lesy a skaly. Dobre sa tu dýcha. Dobre sa tu sedí. Mlčanie tu vyniká, slová zanikajú.

 

 

Ako sa tam dostať:
Červený Kláštor sa nachádza v obci Červený Kláštor. (Obec bola pomenovaná podľa kláštora.) Ku kláštoru sa dá dostať dvomi spôsobmi. Keď ideme od Starej Ľubovne, prejdeme Červený Kláštor-kúpele a na začiatku obce Červený Kláštor zabočíme pred mostom vpravo na kemp. V kempe za výletnou reštauráciou prejdeme cez most (autám je prejazd zakázaný) a sme rovno pred kláštorom.
ALEBO: Pokračujeme po ceste, prejdeme cez most, okolo hradieb kláštora a potom sa stočíme vpravo, prejdeme cez malý lipový park a sme pred kláštorom. Autom sa tam tuším vojsť nedá, priestor pred kláštorom je dosť malý. Môžeme parkovať pri kempe, alebo v obci Červený Kláštor pri ceste.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Chodíme po nádvoriach, chodbách a miestnostiach interiérovej časti múzea. Schodov je len zopár.  Pri pokladni dostaneme písomného sprievodcu, ktorý nás bude navigovať po kláštore. Okrem toho sú po kláštore informačné tabule. Oplatí sa ich  čítať. 
Pre deti:
Deti boli z nejakého dôvodu nadšené. Neviem presne prečo. Rozplývali sa od radosti v bylinkových a zeleninových záhradách, obzerali múriky a zaujímali sa o predmety v interiérových expozíciách. Veľa sa pýtali a ochotne počúvali. Ešte stále ma niekedy prekvapí, čo všetko ich dokáže zaujať.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Otváracie hodiny
Vstupné

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Červený kláštor je veľmi pekne popísaný v najnovšej publikácii Stredoveký kostol – Historické a funkčné premeny architektúry. Kniha obsahuje jeden z najlepších prehľadov stredovekých kláštorov na Slovensku, môžem len odporúčať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *