Miešanie farieb

11. január 2017

 

 

Skôr či neskôr deti samé prídu na to, že keď zmiešame dve farby, vznikne iná farba. Je to také kúzlo, záhada. S farbičkami to veľmi nejde a preto sme na začiatok zvolili miešanie farebnej vody. Potrebujeme k tomu vodu, misky alebo sklenené poháre, potravinárske farbivo (modrú, žltú a červenú) a lyžičky.

Deti ma po vstupných pár vetách vyhnali od stola, pretože chceli všetko poskúšať sami. Zamýšľala som im spraviť aspoň nejaký úvod, ale očividne ma vôbec nepotrebovali. Vytvorili rôzne odtiene oranžovej a potom rôzne odtiene hnedej, potom ružovú, machovú, fialovú, ružovofialovú, tyrkysovú aj zelenožltú, karmínovú, sivomodrú aj ropuchovú, hnedozelenú, hráškovú aj vajcovožltú. Zistenie, že to všetko sa dá vyrobiť len z troch farieb zanechalo hlboký dojem! Kebyže sa nechceli ísť šmýkať na potok, boli by miešali až do obeda.

 

 

Dnes sme otestovali, či to funguje aj s temperkami. Fungovalo. Urobili sme si pri tom zmiešavaciu pomôcku – (Goetheho) farebný kruh a zistili sme, že červená, modrá a žltá sú farby nevytvoriteľné z iných farieb a teda primárne. Rozdelili sme farby na teplé – farby púšte a studené – farby mora.

Tak isto sme pomocou vlastných očí zistili, že niektoré farby sú kamaráti (komplementárne farby) a preto ležia v kruhu naproti sebe. Ako sme to zistili? Najprv sme sa dlho zadívali na nejakú farbu, dajme tomu, že oranžovú. Museli sme to vydržať aspoň minútu. Potom sme sa rýchlo pozreli na bielu plochu. Presýtené čapíky nám „ukázali“ komplementárnu farbu, v tomto prípade modrú.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. RGB farby sa daju namiesat z CMY. RGB sa pouzivaju pri aditivnom modele (podklad cierny, pridavam a vznika biela) a CMY pri subtraktivnom (podklad cierny, pridavam a vznika biela). Totalne nahodou som sem prisiel, hladam zakladove farby na namiesanie si doma, kedze maliari chronicky vykladaju, ze “takuto farbu vam nik nenamiesa”, cize si ich vzdy miesam sam :-). Pekne pozdravujem a vela uspechov prajem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *