Arborétum Tesárske Mlyňany

4. máj 2013

 

 

Botanická záhrada v Tesárskych Mlyňanoch ponúka krásnu prírodu na počkanie. Stačí prejsť cez bránu a ocitneme sa v spoločnosti stromov a kríkov, ktorých mená si nemáme šancu zapamätať, očarovávaní farbami, vôňami a zvukmi. Cez botanickú záhradu sa môžeme prechádzať podľa mapky, ktorú každý návštevník dostane pri pokladni, alebo môžeme len tak blúdiť po cestičkách a zákutiach.

 

 

Poctivo sme prešli celé arborétum. Aby nám nič neušlo. Občas sme sa stratili alebo zamotali v spleti chodníkov, ale nikomu to príliš nevadilo. Najviac sa nám páčil východoázijský chodník a parková časť v okolí kaštieľa. Vo východoázijskej časti to u detí vyhrali altánky, jazierka s kŕkajúcimi žabami a orgovány. Čo na tom, že orgovánov máme po sídlisku plno! Keď raz niečo vonia „najkrajšie na svete“, tak to vonia najkrajšie na svete. Okrem iného sme museli deťom prečítať takmer všetky menovky, ktoré objavili pri rastlinách. Neviem, čo z toho mali, ale tvárili sa pri tom veľmi dôležito.

 

 

Arborétum v Tesárskych Mlyňanoch je pravdepodobne veľmi obľúbené miesto na prechádzky. Okolo 11-stej hodiny začali pribúdať ľudia. Väčšinu návštevníkov tvorili rodiny s deťmi. Verím, že keby sme bývali bližšie, chodili by sme tam pravidelne.

 

 

Ako sa tam dostať:
Arborétum v Tesárskych Mlyňanoch vlastne vôbec nie je v Tesárskych Mlyňanoch ale vo Vieske nad Žitavou.
Zídeme z diaľnice na exite Zlaté Moravce a držíme sa na Tesárske Mlyňany. Prejdeme celú obec a za obcou odbočíme vľavo na Viesku nad Žitavou. Vo Vieske nás už navedú informačné tabule až k parkovisku pred Arborétom.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Terén je ako v klasickom parku. Niekedy sa vyskytnú schodíky, ale vždy sa dajú nejako obísť. Celý park je schodný s detským kočíkom. 
Pre deti:
Kvety, jazierka, altánky, kamenné schodíky, sochy, skalky, kaštieľ…
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Platili sme 1 Euro parkovné. Za deti do 6 rokov sa vstupné neplatí. Pre dospelých sú to 3 Eurá na osobu.
Otváracie hodiny počas sezóny (apríl až október):
7:00 – 18:00
8:00 – 18:00 (počas soboty, nedele a sviatku)
Arborétum je otvorené celoročne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *