Stanišovská jaskyňa

23. júl 2013

 

 

Všetko je o ľuďoch. Tak sa to hovorí, nie? A ešte sa hovorí aj to, že svet sa skladá z maličkostí. V Stanišovskej jaskyni to vedia a ponúkajú návštevníkom akurátny mix tých správnych ľudí a tých prepotrebných maličkostí, ktoré sú nevyhnutné pre zážitok.
 

Celý čas som z nášho sprievodcu oči nespustila :).  Bolo nádherné ho pozorovať. Ako citlivo si oťukal hneď na začiatku našu skupinu a v momente sa dal do práce. Zvolil vhodný humor, kreatívne spracoval všetky slovné nahrávky, prispôsobil sa nálade, mentálnej úrovni a nastaveniu skupiny. 23 úplne cudzích ľudí a on s nami splynul ako keby patril ku každému z nás. Až sa mi chcelo plakať, keď som videla, ako mu to výborne ide! To sa len tak nevidí.

 

 

Bol ako čarodejník a niekedy tak vo svetle čeloviek aj vyzeral. Ľudia sa postupne uvoľňovali, otvorili sa, začali sa aj usmievať, začali sa zapájať takmer proti svojej vôli. Cítila som, ako sa atmosféra pomaly mení: tí, čo sa sprvoti báli sa prestávali báť. Tí, čo sa niekam ponáhľali sa prestali ponáhľať. Tí so skeptickým pohľadom sa smiali najviac.

 

Keď sme vyšli von, chvíľu sme ešte stáli pri domčeku, odkiaľ sa o pár minút pohla do jaskyne ďalšia skupina. Mali sme možnosť pozorovať “nášho“ sprievodcu ešte raz. Hovoril skoro to isté, čo hovoril na začiatku ja nám. Ale úplne inak. Vážnejšie, pomalšie. Nemával až tak veľmi rukami, bol oveľa menej animovaný a po vtipných vsuvkách v každej vete nebolo ani stopy. Až potom som si všimla jeho nové publikum: starší, sivovlasí, bradatí, páni, zopár zachmúrených žien a jeden vyšší nervózny pán s manželkou a dieťatkom v nosiči. Všetci sa na neho odmerane pozerali, pery zovreté, hlavy naklonené trochu do strany, pozorne počúvali každé jeho slovo. Občas pokývali hlavou. Skupina bola iná a pán sprievodca sa okamžite prispôsobil. Krásne! Na toto by som sa dokázala pozerať celý týždeň!
 

 

 

Ja viem, v článku o jaskyni, by som mala napísať aj niečo o jaskyni, však? Tak ideme na to: Do Stanišovskej jaskyne sa odporúča pevná obuv a teplejšie oblečenie. Pri domčeku, kde sa kupujú vstupenky sme dostali čelovky. Od domčeka je to ešte necelý kilometer hore do relatívne strmého kopca, a potom vojdeme do jaskyne.

 

V jaskyni je tma. Úplná tma. Kto ešte nikdy nebol v nevysvietenom podzemí, bude mať možno tiesnivý pocit. Jediné svetlo ide z čeloviek, ktoré majú všetci na hlave. Skupina sa stále drží spolu a nemusíte sa báť, že by ste sa stratili. Počas výkladu nebudete počuť žiadne komplikované fakty, čísla ani štatistiky. Skôr si vypočujete rôzne príhody, zaujímavosti, a drobnosti súvisiace s jaskyňou. Návšteva Stanišovskej jaskyne nie je hlavne o výzdobe. Návšteva Stanišovskej jaskyne je hlavne o zážitku a o zvláštnom pocite v temnote pod povrchom zeme.

 

 

V okolí domčeka, po ceste do jaskyne aj v jaskyni nájdete kadejaké strašidlá, duchov, pavúky, ježibaby, bubákov a škriatkov. Niekto sa vyšantil a vzniklo z toho veselé doplnenie tmavej jaskyne a zelenej prírody. Niečo veľmi podobné sme videli aj v Medvedej štôlni, kde sme sa boli pozrieť minulý rok.

 

Nadýchali sme sa dobrého, jaskynného vzduchu, zasmiali sme sa, schladili sme sa. Odchádzali sme veselí a fascinovaní.

 

 

Ako sa tam dostať:
Na diaľnici medzi Liptovským Mikulášom a Popradom zídeme pri Liprovskom Jáne. Prejdeme celú obec Liptovský Ján a budeme pokračovať ďalej po úzkej, ale dobrej ceste. Pozor: chodí tam veľa ľudí a málo áut, ľudia nedávajú pozor a chodia rozťahaní po celej ceste. Pôjdeme stále rovno a budeme sledovať šípky k Stanišovskej jaskyni. Na konci cesty (ďalej je zákaz vjazdu) je bezplatné parkovisko.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Od parkoviska prejdeme asi 100 metrov k domčeku s nápisom Stanišovská jaskyňa. Tu si kúpime vstupenky. Od domčeka pôjdeme všetci spolu aj so sprievodcom necelý kilometer hore do kopca cez les. V jaskyni sa chodí po kameňoch, udupanej zemine a skalách. Terén nie je náročný, zvládne ho každé dieťa, čo už dokáže bez problémov chodiť. Okrem skalnatého chodníka je tam len jeden krátky (asi 2,5 metrový) rebrík.
Prehliadka trvá 40-60 minút.
V jaskyni je chladno, ale nie zima. Možno sa nám to len zdalo, pretože sme boli rozhorúčení z vonka. Tabuľa pred jaskyňou uvádza priemernú teplotu 5,7 stupňov Celzia. 
Pre deti:
Dobrodružný prechod jaskyňou s čelovkou na hlave.
Strašidlá, strigy a pavúky v jaskyni aj v jej okolí.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Otvorené každý deň (aj v pondelok), po celý rok.
Informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdete na stránke Stanišovskej jaskyne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *