Sochárske sympózium Vyšné Ružbachy

16. jún 2013

 

 

Na dolnom konci obce Vyšné Ružbachy nájdeme zaujímavé miesto. Na zvlnených lúkach, medzi stromami a kríkmi, pri travertínovom lome sa ukrýva Sochárske sympózium. Od roku 1964 sa tu schádzali umelci z rôznych krajín a tvorili. Nechali sa ovplyvniť krajinou a zároveň ju dotvárali. Čo vytvorili, ostalo pod kameňolomom – dokopy vyše 100 skulptúr. V roku 1997 bolo sympózium vyhlásené za kultúrnu pamiatku. Na internete som našla, že posledné sochy pribudli roku 2003 a odvtedy  pustli medzi lúčnymi kvetmi, pod hlbokými snehmi až do minulého roka (r.2012), kedy sa sochy očistili a tráva vysekala…a vraj majú s Ružbašským sympóziom ďalšie plány.
 

Po úzkej ceste sme prešli poslednú zákrutu a otvoril sa nám pohľad na lom a desiatky sôch v tráve. Niektoré sa v nej doslovne topili. Priestor miestami budil dojem zdivočeného, zapadnutého a zabudnutého kúta. Mne osobne sa to páčilo viac takto – zarastené sochy, zakliesnené v prírode v ktorej vznikali a z ktorej vzišli.

 

 

Vyzeralo to tam ako zábery z filmu. Ako keby tu skameneli ľudia, myšlienky a slová a pod váhou kamennosti spadli na zem tam, kde práve vtedy boli.  Dve starenky pod smrekmi, tvár mnohých tvárí, margaréta, anjeli, mestá, totemy, deti, žena rozvalená pod kríkmi a ďalšia zamyslená, misky, päsť, muž a žena v objatí, okná, dvere… Mnohé sú otvorené interpretácii a naozaj by ma zaujímalo, čo mali niektoré z nich stvárňovať a prečo sa tí ľudia vtedy rozhodli vytvoriť práve toto, práve takto.

 

 

Ako sa tam dostať:
Vyšné Ružbachy sa nachádzajú na západ od Starej Ľubovne. Keď ideme zo Starej Ľubovne smerom do Kežmarku, príp. Popradu, v Nižných Ružbachoch odbočíme vpravo. Potom pôjdeme stále rovno. Na začiatku obce Vyšné Ružbachy uvidíme tabuľu, ktorá nás navedie na prašnú cestu vľavo. Pokračujeme po nej rovno. Na ľavej strane uvidíme rozostavanú a nedostavanú budovu. Zastavíme sa až na parkovisku pred závorou.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Väčšina sôch je umiestnená v bezprostrednej blízkosti lomu, časť je roztratená okolo prístupovej cesty a na neďalekých kopčekoch a čistinkách. Niektoré sú umiestnené v kúpeľnom parku Vyšných Ružbách. Všetky sochy sú prístupné bez väčších problémov.  
Pre deti:
Napriek tomu, že naše deti sochy veľmi neberú, podarilo sa nám ich motivovať k tomu, aby sa na ne aspoň skúsili pozrieť a rozlúštiť ich. Nakoniec ich to veľmi bavilo a sami nám začali rozprávať čo v ktorej soche vidia. 
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *